30.6.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Akcie liberální demokracie klesají

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

V Německu byl před pár dny zveřejněn zajímavý průzkum, provedený Institutem Else Frenkel Brunswik, působícím při univerzitě v Lipsku (EFBI). Týkal se vnímání demokracie v zemích bývalé NDR. Tedy  v oněch „problémových” oblastech Německa, kde má ta divná, východní cháska stále jakési potíže s evropskými hodnotami a zarputile volí AfD.  Čerstvě publikované výsledky otřásly nejedním progresivním, evropským liberálem.

Studie EFBI ukázala hrozivě vysokou míru souhlasu s tak zvanými „pravicově extremistickými” výroky ve všech východních spolkových zemích. Více než čtvrtina východních Němců je podle ní také brutálně xenofobních. Pravicově extremistické výroky prý v těchto spolkových zemích odmítá pouhých 20 až 30 procent populace. A největší koncentrace „protisystémově smýšlejících” občanů  je  v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku.

Dvě třetiny východních Němců také projevily touhu po návratu NDR. Tato nostalgie po minulém režimu je podle autorů studie často spojena s touhou po diktatuře jedné, silné strany. Existuje tu vysoká míra souhlasu s požadavkem “jediné silné strany, která by ztělesňovala národní společenství”. Namísto adorace pluralitní rozmanitosti, si tak většina východních Němců, ke zděšení liberálů, přeje silný, národní stát.

Vypíchněme ještě pár konkrétních perliček: tak například něco přes 61 procent Němců uvádí, že v Německu žije až nebezpečně mnoho cizinců. A takřka 70 procent obyvatel nových německých zemí se domnívá, že cizinci přicházejí do Německa kvůli sociálním výhodám. To, že by jejich země potřebovala silnou, národně orientovanou stranu si myslí něco přes 51 procent obyvatel východu Německa.  A diktaturu považuje za lepší státní zřízení, než současnou liberální demokracii, přes 30 procent respondentů.

Pro zelené, velkoměstské liberály ze západu Německa mohou být podobné údaje šokující. Nicméně nejde o nějaký blesk z čistého nebe. Výsledky EFBI dobře korespondují s jinými, staršími průzkumy na ostatních teritoriích našeho liberálně demokratického Západu. Třeba se studií Globsec z roku 2020, která zkoumala vztah k demokracii v deseti „nových” zemí EU. Ve střední a východní Evropě. Podle ní by pouze v 5 z 10 zkoumaných zemí dalo více než 50 % respondentů přednost liberální demokracii před silným, pro-národním vůdcem.

Čím to jen může být, že právě země, které si už nějaký „nesvobodný” režim vyzkoušely, jeví takový odpor k současné liberální demokracii? Ať už jde o země bývalé NDR v rámci Německa, nebo bývalé členy RVHP v náruči Evropské únie. Nemůže být ten pes nelásky k současnému směřování západní politiky zakopán právě v oné zkušenosti? Která působí, jako jakési očkování? Tak, že zvláště starší generace neomylně poznává příznaky a lépe, než „neočkované” masy na Západě cítí, kam pokračování současných trendů vede?

Ostatně, demokracie… Podle teorie má jít o vládu lidu. No tak se zkusme podívat alespoň na pár příkladů z poslední doby, jak se ta „vůle lidu” projevuje v praktické politice. Co třeba taková Lipská burza? Elektřina je drahá. Přitom ji levně vyrábíme, ovšem kupujeme si ji u Němců za velké peníze. Lid už druhý rok volá, vypadněme z té burzy a prodávejme „ven” jenom přebytky. Co na to naše vláda? Nic. Mlčí a jede se dál. Nebo třeba ta nová migrační dohoda. Měla snad některá ze stran Pětikoalice v programu souhlas s „relokací” nechtěných připrchlíků – afroarabů?? S nucenou volbou mezi povinnou kvótou škůdců, nebo mega-výpalným? Předstoupila s tím před lidi na nějakém předvolebním mítingu? Neměla a nepředstoupila.  Ale v pohodě to schválila. Ať si o tom lidé myslí, co chtějí.

Nebo třeba zákaz normálních a dostupných, tedy spalovacím motorem poháněných aut. Chtějí to lidé? Zeptejte se jich a poženou vás vidlemi. Ale naše vláda? V programu to neměla. Lidí se nezeptala, a přesto to pomohla prosadit. To samé s emisními povolenkami (tedy odpustky za nic) na váš komín a výfuk vašeho auta. Přejete si to? Ne? Smůla, už za dva roky budete cálovat jak mourovatí. Naše vláda, spravující zemi s vaším mandátem, to sice v programu neměla, ani se vás nezeptala, ale to víte… Názor plebsu není při budování Utopie podstatný. A tak by se dalo dlouho pokračovat.

Je vážně divné, že po těchto zkušenostech nedůvěřuje v liberální demokracii tolik lidí?  Voličů, kteří ať volili v posledních více než 20 letech jak chtěli, vždycky dostali to samé. Politiku, které se zcela míjela s jejich zájmy a hodnotami, ale zato skvěle obsluhovala potřeby cizích, zahraničních subjektů. A tak, milí liberální demokraté, přichází čas, kdy čím dál více lidí říká – stačilo.

To, co ukázal citovaný průzkum, je jen na okamžik odhalená špička ledovce. Nespokojenost a nedůvěra vře pod povrchem po celé Evropě. Média se ji sice snaží bagatelizovat, umlčet, nebo alespoň zasypat balastem, kdekoli se jen pokusí vykouknout, ale všeho do času. Tou nespokojeností se totiž začíná nebezpečně  rozlévat názor, že náprava věcí není v rámci současného systému možná. Že je nutno se odvážit kroku mimo jeho hranice. A tahle odvaha, jak ukázal i německý průzkum EFBI, která se rodí z pocitu bezmoci, po celém Západě kvapem narůstá.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (34 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)