21.10.2021
Kategorie: Společnost

Aby těch průserů nebylo málo

Sdílejte článek:

VIDLÁK

V posledních dvou měsících mi chodila celá řada dotazů na téma očkování proti covidu. Pisatelé nás žádali o nějaký graf, kde by bylo vidět, kolik z evidovaných nakažených bylo očkovaných, kolik lidí v nemocnici má obě dávky očkování a tak vůbec.  Tato data nebyla k dispozici, epidemie se jevila býti mírná a tak jsme s Masterem nějaký počin v tomto směru neustále odkládali. Ale v posledních dvou týdnech už to nešlo ignorovat. Já se věnoval volbám a můj bratr opět zažádal přímo na ústavu zdravotní statistiky o neveřejná data a chvíli mu trvalo, než se tam dopracoval k použitelnému souboru dat ze kterého by se dalo něco smysluplného vyčíst. Ale stalo se. Od minulého týdne bratr pracuje na datech ze kterých lze vyčíst situaci očkovaných a neočkovaných, kteří se nakazili, šli za doktorem a vyšel jim pozitivní PCR test.   

 

Od včerejška je na stránkách o koronavirových grafech k dispozici nová rubrika o účinnosti vakcín, která zatím obsahuje jeden jediný graf, který ukazuje efektivitu očkování poměrně složitým propočtem vycházejícím z údajů, kolik naočkovaných lidí se nakazilo v poměru k celkovým číslům. Pokusím se triviálně vysvětlit metodu výpočtu, neberte mě úplně za slovo, metoda je jednoduchá, ale výpočet je ve skutečnosti docela komplikovaný, protože je třeba data očistit od různých vlivů:

Představme si, že se v naší republice očkovalo placebem. Že nikdo nedostal skutečnou vakcínu. A představme si, že bychom tím placebem dosáhli proočkovanosti jakou máme teď – tedy 60%.  V takovém případě by platilo, že v dostatečně velkém vzorku nakažených bychom měli mít hodně podobný výsledek – 60% nakažených by bylo očkovaných a 40% by bylo neočkovaných. Čím větší vzorek, tím lépe a tím přesněji by to vyšlo.  Pokud bychom lidi naočkovali 100% účinnou vakcínou, tak by ve vzorku nakažených nebyl ani jeden jediný naočkovaný člověk.

Masterův graf sleduje počet očkovaných i neočkovaných nakažených/hospitalizovaných/na JIPce/mrtvých a poměřuje je s dosaženou proočkovaností. Sleduje to pro celkovou populaci, ale i pro kategorii 65+, která je z tohoto hlediska nejdůležitější.  

Vy co čtete Kydy pravidelně, tak víte, že jsem nikdy nebyl proti očkování.  Stejně tak víte, že od léta mluvím o tom, že kombinace očkování a promoření u nás měla způsobit dostatečný efekt na to, že epidemie v podstatě končí. Ještě v půlce září se z dat dalo vyčíst, že to tak nějak bude. Že sice budeme mít epidemii pozitivních testů, ale ruku v ruce za nimi půjde už mnohem méně hospitalizovaných a mnohem méně mrtvých. Pak ale se čísla začala postupně vracet k loňským korelacím, těsně před volbami už to začalo být úplně zřetelné a Master začal se sháněním očkovacích dat, aby se tomu podíval na kloub. 

Přátelé… i když to říkám nerad, čísla nelžou.  Celkem jednoznačně směřujeme (sice o něco pomaleji) ke stejné situaci jako loni. Tedy k situaci, kdy se vláda rozhodovala pro  lockdowny a omezení pohybu. A i když je exponenciála mírnější než loni, je to pořád exponenciála a pokud to bude takhle pokračovat dál, dopracujeme se k zahlceným nemocnicím, jen o pár dní později. Exponenciální funkce už jsou prostě takové. 

 Z dat, které máme k dispozici zřetelně plyne, že účinnost očkování v čase poměrně rychle klesá. Mnohem rychleji, než všichni soudili.  Všechny ty Fajzrovské studie o pětadevadesátiprocentní účinnosti vakcín platí tak měsíc až dva po ukončeném očkování. Pak to začne kurevsky rychle klesat. 

U nás došlo k tomu, že se největší masa lidí naočkovala o dost později než třeba v Izraeli. Víceméně do prázdnin byli všichni naďobnutí a během léta se dojížděly druhé dávky. Proto se nás v září covid ještě celkem netýkal. Všichni očkovaní ještě měli ochranu rozvinutou. Ale každým dnem účinnost vakcíny klesá a klesá a ti první naočkovaní z ledna a února, ti už jako by očkovaní vůbec nebyli. 

Efektivita vakcíny pro celou populaci se z květnových  86% popadla na dnešních 54%. V praxi to znamená, že ze dvou nakažených jednomu vakcína něco platná je a druhému není. To platí pro staré, mladé, silné, slabé, cukrovkáře, tlouštíky, sportovce i hubeňoury dohromady. Pokud se ovšem podíváte na situaci u těch nejohroženějších – tedy lidí 65+, tak zjistíte že teď už je očkování  chrání před nakažením jen z 18%.  Efektivita vakcíny u těch nejohroženějších klesá vlastně úplně nejrychleji. Dá se říci, že vakcína pomáhá nejvíc těm, kteří si s koronavirem poradí sami a naopak těm ohroženým po několika měsících vlastně téměř k ničemu není. A od začátku platilo, že neočkovaný třicátník podstupuje menší riziko než očkovaný šedesátník. 

Bohužel zatím nemáme data, která by umožnila vyseparovat kategorii 65+ i z hlediska ochrany před hospitalizací, těžkou hospitalizací a úmrtí. Ale myslím, že můžeme klidně počítat s podobnými korelacemi jako v celkové populaci, spíš to bude ještě horší. 

Zároveň se ukazuje, že vakcína chrání před těžkým průběhem asi tak stejně jako před hospitalizací. Pokud jste očkovaní, chytnete covida a je vám tak špatně, že to dotáhnete do nemocnice, tak to můžete stejně hladce dotáhnout i na JIPku. Pokud se koronavirus i přes očkování v těle rozvine, bude záležet na podpůrných lécích a samotný Fajzr už na to nebude mít vliv. 

Pokud bych měl Masterova zjištění shrnout, tak mohu krátce říci, že pár měsíců po očkování je to tak, jako by člověk na žádném očkování skoro ani nebyl a nejvíc to platí pro ty, kteří jsou koronavirem opravdu ohrožení, tedy pro seniory. Fajzrovské studie skvělé a nebetyčné účinnosti platí jen měsíc až dva. Pak to začne nechutně rychle klesat a nejvíc to klesá u těch, co jsou ohrožení.  

Pokud mohu předpovídat, co se teď stane… 

Dovedu si představit, že někteří senioři si třetí dávku dají a už to probíhá.  Ale většina z těch šesti milionů očkovaných prostě nebude mít náladu do sebe nechat píchnout další dávku vakcíny, když se o dlouhodobých vedlejších účincích vlastně nic neví. Navíc když bude každému jasné, že za pět měsíců bude potřebovat čtvrtou, pátou, desátou dávku. A pochybuju, že bude někdo potěšen perspektivou pravidelného přeočkování po několika měsících, dokonce zřejmě v kratším intervalu než půl roku. Vakcínou, která není deset/dvacet let testovaná.  

Jakákoliv jiná opatření, kromě drastických omezení pohybu, nemají na epidemii prakticky žádný vliv. I když se teď zavedly opět  roušky na pracovišti, považuju za zcela jisté, že situaci nezlepší. Stejně tak nezlepší situaci ani placené ani neplacené testování. A situace se nezlepší ani očkováním, protože kromě těch 40% neočkovaných by bylo zapotřebí v podstatě okamžitě přeočkovat opět celou populaci. Fakt chci vidět, jak se zase otevírají očkovací centra a lidi se tam nedočkavě hrnou, aby se znovu nechali opíchat. 

V této chvíli se budoucí ministr zdravotnictví Válek nechává slyšet, že všechno vyřeší doočkování těch 40% rebelů. Samozřejmě za to může Babiš, že občanům nedokázal vysvětlit výhody plynoucí z vakcinace. A samozřejmě nechce nic zavírat, nechce dělat lockdowny. Ten bude koukat. 

Oproti loňsku je ještě nižší ochota dodržovat jakákoliv opatření a přitom stejně jako loni platí, že nařízené roušky samy o sobě epidemii nezastaví. Stejně jako loni platí, že jediné, co na epidemii víceméně alespoň chvíli fungovalo, bylo to drastické omezení pohybu, které se ale poměrně rychle stalo neúnosným a bylo masově porušováno různými garážovými hospodami a podobně.

Myslím že Válka čeká v ministerské sesli řada překvapení a řekl bych, že se jako ministr zdravotnictví dlouho v křesle neohřeje. Tož bych mu doporučil, aby tam místo sebe posadil nějakého nýmanda a sám počkal do příštího léta, kdy se snad možná ukáže, že promoření bude účinnější než vakcinace. 

Pokud si Válek do ministerského křesla sedne, může počítat s tím, že za měsíc mu začnou volat ředitelé nemocnic, že se jim to tam hltí a že se jim to brzy zahltí. Budou požadovat peníze a nějaké účinné opatření. A je úplně jedno, co Válek vymyslí, stejně to nezabere, zabere jedině tvrdý lockdown, který ale zabere ještě méně než loni, protože ho nikdo nebude chtít dodržovat. Nezdráhám se říci, že případný nový nařízený lockdown bude jako by nebyl.  A za chvíli můžeme být  na podobných číslech jako loni.  Teď v podstatě rapidně klesá účinnost vakcín těm, co se nechávali očkovat po statisících denně. Takže nám denně nabíhají statisíce lidí, kteří jsou hráněni méně a méně. 

Za chvíli tu budeme mít loňskou situaci. Se všemi těmi obavami o přehlcené nemocnice, rušením plánovaných operací a podobně.    Já na to nemám žádná data, ale intuitivně bych si myslel, že částečná účinnost vakcíny se vyruší s nulovou ochotou dodržovat jakákoliv protiepidemická opatření. 

Jakmile se také nade vší pochybnost ukáže, že do nemocnic to dotahuje stále více očkovaných seniorů, kterým prostě vyprchala účinnost, tak nějaká ochota si do sebe píchnout rizikovou vakcínu dále klesne. A  i kdyby lidi byli ochotní se nechat přeočkovat, tak všechny kapacity se už zase zrušily. 

Stejně tak pochybuju, že po všech kampaních, jak za virem udělá očkování tečku, bude nějaká ochota jakkoliv poslouchat vládní nařízení. Když se lidi nechali očkovat, tak proto, aby nemuseli nosit respirátor.  Tváří v tvář přibývajícím pacientům v nemocnicích budou nabíhat různá opatření, která budou mít asi tak stejný smysl jako ta loňská. A budou stejně chaotická jako loni, protože nikdo ve skutečnosti neví, co by se s tím dalo dělat. Lid už je navíc mnohem více “zvyklý na smrt” a letošní rostoucí počty úmrtí bude brát mnohem více fatalisticky. 

Vypadá to, že Babiš teď už vlastně dělá všechno pro to, aby u těch průserů nebyl. Možná proto se teď přidal k Vystrčilovi – potřebuje, aby za každou cenu už Fiala byl premiérem a převzal odpovědnost. I za cenu roztržky s prezidentem. I za cenu dalších roztržek. Protože kromě mizerné hospodářské situace tu budeme mít znovu i mizernou epidemickou situaci.   Babiš už zřejmě tuší, jak bude vypadat letošní podzim a zima, že Bůh bude spravedlivý a pětikoalice bude moci předvést, jak skvěle umí řídit stát v podobných podmínkách jaké měl loni Andrejko. Nedělám si iluze, že by to zvládali lépe, i když mají už k dispozici mnohem více nástrojů než měl Babiš.  Bude zajímavé sledovat, jak se v takové situaci bude šetřit ve státním rozpočtu, jak se budou zdůvodňovat v souladu s ústavním soudem různé výjimečné stavy a podobně. 

Za Vidláka říkám, že tváří v tvář realitě se stejně nedá dojít k ničemu jinému než k rozvolnění, protože stejně nikdo nebude nic dodržovat. Ochota se očkovat bude klesat s každou další potřebnou dávkou vakcíny a podle mě se už jen čeká na sebevraha, který první v televizi pojmenuje skutečnost – že by se muselo očkovat v jednom kuse dokolečka dokola a jediné, čeho tím dosáhneme, že budeme šlechtit virus, aby účinnost vakcíny klesala stále rychleji. Ale rovnou říkám, že nemocnice se naplní až přeplní, ať se rozvolňovat bude nebo nebude. A nedovedu si představit, že by veřejnost s vládou spolupracovala na nějakém omezení pohybu. 

Všichni v současné i budoucí vládě svorně tvrdí, že lockdowny nechtějí. Že si je takhle země nemůže dovolit. Souhlasil bych s nimi. Vzhledem ke všem dalším hospodářským průserům a zadlužení  je jakýkoliv rozsáhlejší lockdown riziko jako prase. Ale… nemocnice se prostě zahltí. A nová vláda se bude rozhodovat mezi úplně stejnými možnosti jako ta současná. Jestli je lepší omezit pohyb osob se všemi politickými důsledky, nebo jestli je lepší nechat zahltit nemocnice se všemi politickými důsledky. A stejně jako si loni Babiš nedovedl představit, co se všechno bude dít a zkoušel nějak kličkovat, to samé teď čeká i Fialu. Zřejmě se stejným výsledkem. Omezí se pohyb se všemi důsledky a nemocnice se stejně zahltí se všemi důsledky. 

Nedávno jsem říkal, že realita v EU směřuje zcela přirozeně k programu SPD. Dneska bych si dovolil tvrdit, že směřuje k programu KSČ. Ke znárodňování, k úplnému přetvoření ekonomiky, k úplně jiným vlastnickým a majetkovým vztahům. A také k jiným náhledům na svobodu pohybu. Současný kapitalismus  a eurohujerství si skutečně další zavírání celých ekonomických sektorů nemohou dovolit a současná demokracie a dělba moci si zase nemohou dovolit nechat přehltit nemocnice a nechat lidi umírat bez pomoci.

Diktatura si ovšem může dovolit obojí… 

Očkování bohužel za epidemií tečku neudělá. Jen zařizuje několikaměsíční odklad. A v našich podmínkách je podle mě zcela nereálné očekávat, že se 6 milionů lidí opět radostně nahrne do očkovacích center, aby si nechali dát třetí dávku a do jara ještě čtvrtou a pak pátou, atd, atd. 

A já teď budu čekat, kdo z našich slovutných doktorů a politiků bude mít odvahu říci to, co dneska říkám já a Master – že účinnost očkování rapidně klesá a po pěti měsících už chrání jen jednoho z pěti ohrožených.  Jsem zvědavý jestli se najde někdo, kdo bude ochoten pojmenovat všechny důsledky, které z toho plynou. 

Na závěr budu trochu jízlivý i sám na sebe… Loni touto dobou koroňáček ukazoval všem chřipečkářům, že existuje a že je slušně nebezpečnej. V tuto dobu pomalu končily všechny ty pevné postoje, že žádný covid neexistuje a pokud existuje, tak nikoho nezabíjí a pokud někoho zabíjí tak jen trochu a všechny zachrání Ivermektin. Letos si koroňáček podává všechny vakcinátory. V tuto dobu budou pomalu končit všechny ty pevné postoje, že očkování je tečka za epidemií, že člověka ochrání a jakmile budeme proočkovaní, tak virus zmizí. I já jsem v tuto variantu doufal..,  ale čísla ukazují něco jiného, tak ji opouštím.

Pevná víra v neexistenci covidu a pevná víra v účinnost očkování – to byla hlavní část loňského zápasu. Koroňáček se jaksi rozhodl poslat na smětiště dějin oba tyto krajní postoje.  A chci doufat, že příští rok mi koroňáček nerozmetá další představu o promoření. 

Letošní volby celkem jednoznačně ukázaly, že si většinový volič nelibuje v krajních postojích Že prostě nedává zapravdu tomu co hlásá Volný blok. Neodměňuje velká slova o covid šílencích, o covid zrádcích ani o koncentrácích. Myslete na to až dneska budete diskutovat. Brzy budou další volby… Velmi brzy. 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 3,17 out of 5)
Loading...