3.2.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

A zase neziskovky!

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Určitě si vzpomínáte, jak zhruba v polovině minulého měsíce propukly v Německu masové demonstrace proti té ošklivé, „krajněpravicové” AfD. Nemohli jste si nevšimnout. Všechna naše média to do nás tlačila vrchem, spodem. Že prý demokracie v Německu povstává proti fašismu… Běžný občan, otlučený desítkami let liberální demokracie, samozřejmě čichal čertovinu a vyčkával, kdy a odkud nějaké ďáblovo kopýtko vykoukne. Nu, a stalo se.

Zajímavá informace o podstatě protestů přišla před pár dny z dost neobvyklé strany. Od serveru TimesofIzrael.com. Tam do toho hrábli zcela otevřeně: „Za protesty z velké části stojí skupiny občanské společnosti v alianci spolu s mainstreamovými stranami, odbory a církvemi, s názvy jako Společně proti pravici, Kolín nad Rýnem povstává nebo Žít demokracii”.

No a co je na tom zvláštního? Všude po Evropě mají, bohužel, podobné spolky… Ovšem tyhle, jmenované organizace, opravdu stojí za prozkoumání. Tak třeba „Žít demokracii”. Na stránkách téhle party se dozvíte, že „žít demokracii” je ústředním pilířem strategie spolkové vlády pro prevenci extremismu a podporu demokracie. Že tedy, chlapci a děvčata, de facto v praxi protlačují vládní politiku. Jako jakási vlivově-nátlaková skupina na „outsourcing”. Připravená a penězi vyfutrovaná pro případ potřeby. Že si je federální vláda v podstatě najala na „speciální” práce, se kterými nechce být oficiálně spojována. A ani se tím moc netají.

Jak k tomu došlo? Před necelými třemi lety, 12. května 2021, přijala spolková vláda závěry Výboru vlády pro boj s pravicovým extremismem a rasismem. Kromě jiného, obsahovaly tyto „závěry” i detailní popis 89 konkrétních opatření boje proti „pravici”. No a na základě tohoto katalogu opatření, nasypala spolková vláda (v letech 2021 až 2024) celkem více než jednu miliardu eur do tak zvaného boje proti pravicovému extremismu a rasismu. Ovšem kromě těchto peněz, přiklepl federální rozpočet na rok 2021 do zmíněného programu ještě další prostředky, a to ve výši 150 milionů eur. Takže v neziskových žlabech je nasypáno, až přetékají.

To se to pak svolává a demonstruje! Zvláště, když federální média stojí v jednom šiku a jdou organizátorům na ruku. Mnohokrát denně zvou na jejich shromáždění, oslavně o nich informují a dávají jejich šéfíkům maximální prostor. Ale nedosti na tom. Do akcí se, a to poměrně vehementně, zapojují i politické váhy nejtěžší. Kancléř, Olaf Scholz demonstrace „proti krajní pravici” veřejně podporuje a některým dokonce hrdě kráčí v čele. Spolkový president Walter Steinmeier se pak zase překonává v nestrannosti – akce typu “Společně proti pravici” jsou prý podle něj dobré. Protože tam se brání lidskost. Současně ale varuje před aktivitami protestujících zemědělců…

Určitě si v této souvislosti vzpomenete na „Milion chvilek pro demokracii”. Ano, na ty tři studentíky bohosloví a bůhví čeho ještě, kteří dokázali, svého času, sehnat a zaplatit velkoplošné obrazovky, pódia, ozvučení náměstí, jakož i příslušné profíky k obsluze, zorganizovat svozy účastníků, zajistit pořadatelskou a zdravotní službu a tak slavně zaplnit a rozbouřit Václavák. A to všecko jen kvůli deset let staré cause dotace na jednu venkovskou hospodu, zatímco všeliké pozdější Dozimetry je ponechaly chladnými…

Ano, tak nějak podobně to funguje. Všude v tak zvané liberální demokracii. Vlády si, z vašich peněz, platí spolky, která hlasitě a bouřlivě demonstrují za věci, které chtějí prosadit. Zpravidla právě za ty opatření a zákony, se kterými nesouhlasíte, které jako občané odmítáte a u kterých neznáte osobně nikoho, kdo by je podporoval. S otevřenými ústy pak zanedlouho zíráte, jak vláda demonstrujícím ustoupí a příslušnou politiku zavede. Vždyť si to lidé přejí, bojují za to, no a žijeme přece v demokracii!

Donedávna to fungovalo naprosto bezchybně. Ale teď? Pojďme se podívat, jak si dnes stojí ona ošklivá AfD, proti které se bouřilo, bouří a ještě asi bouřit bude. Po zhruba 14 dnech mediálně protěžovaných protestů vyrazili němečtí, mainstreamový reportéři jako ohaři do terénu zjistit, co to udělalo s preferencemi AfD. A výsledek? Nic moc. Podle deníku “Bild” ztratila AfD 1,5 procentního bodu a klesla z 23 na 21,5 procenta. U „Bildů” tedy povinně jásají, že jde o “největší propad za téměř dva roky”. Ovšem AfD zatím stále a pohodlně zůstává celoněmeckou „dvojkou” a z vládních stran si polepšili pouze Zelení, a to o závratného půl procenta…

Studenou sprchou na slaboučký vládní a mainstreamový optimismus jsou pak výsledky z východu Německa. Tak třeba v takovém Meklenbursku-Předním Pomořansku, je AfD, podle průzkumu agentury Forsa, nejsilnější politickou silou s 31% preferencí. Poslední ránu z milosti pak veškerému liberálnímu optimismu zasadilo zjištění, že mezi 10. a 22. lednem, tedy v době nejsenzačnějších odhalení a nejrozhořčenějších bouří, podalo přihlášku do AfD na 1400 německých občanů…

Vypadá to, že účinnost tak zvané „občanské společnosti” začíná povážlivě klesat. Lidé už na profláklý špek neskáčou zdaleka tak ochotně, jako dřív. Což je zjištění mírně optimistické.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)