29.3.2024
Kategorie: Společnost

“Moje země se vrací k totalitě,” varuje dcera českého bojovníka za svobodu

Sdílejte článek:

HSP

Novinářka Cecílie Jílková je dcerou klíčového spojence Václava Havla. Pro Public poukázala na to, že vláda USA, Evropská unie a George Soros financují potlačování svobody projevu v České republice.

„Mnozí na Západě si pamatují hrdinství českých spisovatelů a umělců v boji za svobodu slova během totalitní komunistické vlády. Nejznámějším z těchto disidentů byl Václav Havel. Ale další významnou osobností, která bojovala za svobodu v bývalém Československu, byl Ludvík Vaculík, můj otec,“ uvedla Jílková v úvodu textu . Vyňala úryvek z jeho nekrologu, který byl zveřejněn v deníku New York Times v roce 2015: „On sám byl více než dvě desetiletí cenzurován, ale přesto se mu podařilo napsat řadu vlivných článků, knih a románů…“

35 let po pádu komunismu

Novinářka uvedla, že Češi opět čelí vládnímu potlačování svobody slova a tisku. „Co by můj otec řekl na vyhánění investigativních novinářů z redakcí, rušení webových domén a novou sérii politických procesů?“ zeptala se Jílková.

Věří, že její otec by řekl, že v demokracii lze říkat věci, které se vládě nelíbí. „Že člověk má dokonce právo veřejně se mýlit. Že základem demokracie je svobodná diskuse a že umlčování jednoho tábora druhým vede k radikalizaci celé společnosti,“ napsala.

Čím se lišíme od komunistů?

V textu vzpomíná, že když byla ještě v mateřské škole, učitelé se jí ptali na zaměstnání a aktivity rodičů. „Tajná policie, známá jako STB, odposlouchávala celý náš byt. Agenti chodili k nám domů a hledali nelegální „samizdaty“. A STB pravidelně odváděla mé rodiče k výslechům až do roku 1989,“ vzpomíná Jílková.

Jílková dále cituje nepříjemnou zkušenost z dětství, o které mluvila i Věra Jourová. „Pro The Guardian řekla, že když se jí jednou učitelka zeptala, co si myslí o slavné petici za svobodu Charta 77, bála se na otázku odpovědět. Označila ji za „hororový moment“,“ uvedla.

Jourová je však dnes vlivnou komisařkou Evropské unie. „ Ze svého „hororového momentu“ si odnesla jinou lekci než já. Tam, kde já věřím ve svobodu slova, Jourová zřejmě věří v „Boj proti Putinovi“ s jeho vlastními praktikami včetně cenzury,“ vysvětlila.

Cecílie Jílková

“Moje země se vrací k totalitě”

“Nemohu uvěřit, že to říkám, ale je to pravda: moje země se vrací k totalitě,” napsala Jílková. \”Chceme-li chránit vzkaz novinářů, umělců a intelektuálů ….Jejich odkaz svobody projevu a svobody před vládním špehováním, musíme pochopit, proč se tak stalo,\” uvedla.

Jílková připomněla, že Věra Jourová je považována za jednu z hlavních evropských bojovnic proti “dezinformacím” a “nenávistným projevům”. Časopis Time ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě. Minulý rok Jourová představila “Evropský zákon o svobodě médií”, který podle deníku The Guardian a dalších velkých zpravodajských médií vytvoří nezávislejší a transparentnější média.

„Ve skutečnosti však zákon, který před dvěma týdny schválil parlament EU, rozšíří vládní kontrolu nad médii. Tento zákon jde nad rámec cenzury, kterou umožňuje „Zákon o digitálních službách“, který vstoupil v platnost minulý měsíc. A těmto dvěma zákonům bude pomáhat další, Zákon o regulaci politické reklamy,“ ozřejmila Jílková.

Přístup české vlády je podle jejího názoru zcela v souladu s ideologií Evropské komise. “Naše země a Evropská unie tak společně navracejí totalitní systém cenzury, proti kterému se v roce 1967 postavili Václav Havel, Milan Kundera, můj otec a stovky dalších spisovatelů, umělců a intelektuálů,” uvedla.

Jak jsme se sem dostali?

Jílková se v textu vrátila do období 90. let. Po pádu komunismu existovala skutečná svoboda slova. „Mnozí zkušení čeští novináři dnes na ta léta vzpomínají se slzou v oku. Postupně si však české politické a podnikatelské elity upevnily kontrolu nad médii,“ napsala.

“Během pandemie COVID, síly korupce a totality zesílily a staly se zjevnějšími,” uvedla Jílková. “Česká novinářka Markéta Dobiášová se nechtěně dostala k důkazům, že zpravodajská televize CNN Prima ve spolupráci s tehdejším premiérem Andrejem Babišem porušila protipandemická opatření, když země probíhal lockdown,” připomněla.

Jílková vyjádřila názor, že Dobiášová je vynikající novinářka. Je držitelkou šesti významných novinářských ocenění, pracovala ve všech významných televizních institucích v zemi včetně veřejnoprávní České televize. V roce 2020 byla vedoucí investigativního týmu ve zpravodajství CNN Prima. “Nebyla však soupeřkou pomstychtivých zpravodajských médií, která se spojila s mocnými korporátními inzerenty a vládami České republiky a EU,” uvedla.

“CNN Prima News vyhodila Dobiášovou začátkem roku 2020 poté, co odmítla cenzurovat vlastní reportáž, aby zakryla propojení televize na vládu,” odhalila Jílková.

Zvýšené požadavky na cenzuru

Jílková dodala, že Dobiášová poté odešla pracovat do dvou dalších mainstreamových printových médií. Odhalila v nich, že vládní úředníci nejen porušují lidská práva, ale prostřednictvím nezákonných pandemických opatření odčerpávají miliardy ze státní kasy. “Konflikty se přestaly řešit,” řekla Dobiášová pro Public. Autorka připomněla, že pak jDobiášovou i tyto publikace odstavily.

Velká média podobně odstavila i další novináře. “Včetně Angeliky Bazalové, bývalé redaktorky pražské redakce BBC a České televize,” uvedla Jílková. Připomněla, že Bazalová se dostala do problémů i za investigativní žurnalistiku týkající se reakce na pandemii a nakládání se statistikami o očkování.

“Během pandemie se vědecká autorita stala nástrojem cenzury,” okomentoval to novinář Petr Šourek.

Jílková odhalila, že podle Společnosti na ochranu svobody projevu se během pandemie prudce zvýšily požadavky vlády na cenzuru. „Tyto zásahy byly velmi často založeny na údajném ‘ověřování faktů’,“ uvedla Gabriela Sedláčková, provozní manažerka Společnosti. \”Názory a odborné polemiky o původu viru nebo účinnosti vakcín, které se odchylovaly od hlavního proudu, byly potlačovány, ačkoli byly podloženy konkrétními fakty,\” dodala.

„Semantic Visions“

Česká vláda si na cenzuru údajně najala externí pomoc. „Na podzim 2020 si ministerstvo zdravotnictví najalo společnost s názvem „Semantic Visions“, aby údajně propagovala vakcíny COVID. Bývalý obchodník se zbraněmi František Vrabel a kalifornský milionář Jan Barta vytvořili společnost Semantic Visions v roce 2011,“ sdělila Jílková.

\”Jak získali tuto práci?,\” položila otázku autorka. “Možná jim pomohlo, že Barta přispěl desítkami milionů na kampaně vládnoucích politických stran v České republice a miliony na kampaň současného prezidenta Petra Pavla,” konstatovala.

„Vlády USA a Spojeného království poskytly v roce 2019 společnosti Semantic Visions grant ve výši 250 000 USD na údajný „boj proti dezinformacím“,“ tvrdí Jílková.

„V tomtéž roce obchodník se zbraněmi František Vrabel vedl mediální kampaň a bez přímých důkazů tvrdil, že nepřátelé „se snaží podkopat náš demokratický systém z Ruska“,“ tvrdí Jílková.

„Klientem Semantic Visions byla i Česká televize veřejnoprávní instituce, která si však podle zákona má sama získávat a ověřovat své informační zdroje,“ zjistila Dobiášová.

Jílková dodává, že Vrabel měl prsty iv dalších cenzurních iniciativách. “Vedl skupinu s názvem Nelež, a tedy Neklam, která ve spolupráci s The Global Disinformation Index požaduje, aby společnosti neinzerovaly na stránkách, které označuje za šiřitele dezinformací,” napsala. Jeho obchodní partner Bohumil Kartous založil v roce 2018 neziskovou skupinu s názvem Čeští elfovia. Uvádí, že skupina údajně pracuje na „monitorování dezinformací“ na sociálních sítích, webových stránkách a v řetězových e-mailech. „Kartous a jeho „elfové“ monitorují údajně podvratné skupiny na Telegramu, WhatsApp a dalších aplikacích,“ dodává.

Skupiny “elfů”

Jílková odhaluje, že různé špionážní skupiny „elfů“ existují po celé východní Evropě. „Litva zřídila svůj špionážní aparát „elfů“ v roce 2013. Zástupce Českých elfů se zúčastnil „akademie elfů“ v Litvě spolu se zástupci třinácti zemí.

„Dnešní „elfové“ jsou špioni, kteří se jen málo liší od těch, kteří odposlouchávali můj dům z dětství. Tyto skupiny “elfů” jsou buď krycími skupinami pro vládní vojenské a zpravodajské agentury, nebo skupinami, které se mohou vydávat za nevládní organizace, přestože ve skutečnosti pracují pro vládní agentury,“ odhalila Jílková.

Partneři Vrabel, Bárta a Kartous se setkali se zástupci mocných finančních zájmů v Aspen Institute Central Europe a spolupracují s nimi. „Vláda USA ve velké míře financuje Aspen Institute, který mnozí považují za výsek vlády USA. Veřejnost loni zdokumentovala, jak Aspen Institute spolupracoval s FBI v létě 2020 na “zadržení” laptopu prezidentova syna Huntera Bidena. A to i přesto, že FBI věděla, že laptop patří Bidenovi od prosince 2019,“ pokračovala Jílková.

Mluvčí Aspen Institute Central Europe v odpovědi na otázku časopisu Public uvedla: „Aspen Institute Central Europe je sice součástí globální sítě Aspen Institute, ale strategicky a finančně jsou na sobě nezávislé.“

Soros a Open Society Found

„Soros a jeho Open Society Fund už deset let finančně sponzorují iniciativu „Rekonstrukce státu“, která prosazuje digitalizaci státní správy, digitální průkazy a „regulaci médií“, což je eufemismus pro cenzuru,“ uvedla Jílková a dodala, že Nadace nereagovala na žádost o komentář.

Česká vláda údajně trvá na tom, že George Soros se nepodílí na potlačování svobody slova. “Centrum proti hybridním hrozbám” české vlády obviňuje ty, kteří poukazují na Sorosův vliv, že šíří “dezinformace”. „Jako důkaz uvádějí webovou stránku atlaskonspiraci.cz, kterou financuje Sorosův Open Society Fund,“ dodává Jílková.

Zapojují se do ní i mnohé další organizace. Například francouzská tisková agentura Agence France-Presse, česká nevládní organizace Demagog.cz (jejímž úkolem je ověřovat fakta na Facebooku), a Středoevropská observatoř digitálních médií se sídlem v Praze.

„”Observatoř” využívá výzkumníků z Kempelenova institutu inteligentních technologií na Slovensku a Českého vysokého učení technického. V současnosti využívají umělou inteligenci k „vyvracení dezinformací“,“ dodává novinářka.

Jílková doplňuje, že observatoř je součástí sítě osmi podobných evropských národních a regionálních center. Síť působí v 15 zemích a zastřešuje ji Evropská observatoř pro digitální média. Observatoř rovněž nereagovala na žádost o komentář.

“Některé z uvedených skupin mohly pomoci vytvořit černou listinu Vojenské zpravodajské služby pro bezprecedentní cenzuru vlády v únoru 2022, kdy zrušila desítky webových stránek, které podle ní šířily ruskou propagandu,” míní Jílková.

Spojenci vlády kroky Zpravodajské služby obhajovali. „Viděli jste to mnohokrát ve válkách, například ve Vietnamu …. Musíte být schopni přesvědčit lidi informacemi, že to, co děláte, je správné,“ řekl bývalý místopředseda české Křesťanskodemokratické strany a současný poslanec Evropského parlamentu v diskusním pořadu v říjnu 2022. „Dezinformace je opakem cílené pravdy,“ dodal. Ve skutečnosti „cílená pravda“ není nic jiného než vládní propaganda.

“Bráníme se”

Autorka uvádí, že i přes dvě osvobozující rozsudky pronásledování učitelky Bednářové za údajnou obhajobu genocidy stále pokračuje. “Mezitím se Semantic Vision na své webové stránce chlubí “spoluprácí” s The New York Times, The Guardian, TIME, Bloomberg, AFP a dalšími,” dodala.

Lidé se zároveň brání proti represím. „Po protestech veřejnosti vláda odblokovala webové stránky zablokované v roce 2022 . Minulý měsíc soud rozhodl, že zablokování bylo nezákonné. Rozsudek oficiálně potvrdil, že to byla skutečně vláda, která nařídila zablokování,“ odhalila Jílková.

Někteří političtí lídři se k situaci vyjádřili. “Můžeme mít různé názory na válku na Ukrajině i při rezolutním odmítání hrůz této války,” řekl prezident Václav Klaus během pronásledování učitelky Bednářové. „Když Henry Kissinger říká, že válku je třeba zastavit, a za východisko pro další jednání považuje akceptování status quo na bojišti, schvaluje genocidu?,“ uvažuje.

Jílková uvádí, že nevládní organizace s názvem Proti kriminalizaci a pronásledování brání svobodu slova. Mezi členy organizace je mnoho disidentů, kteří byli pronásledováni komunistickým režimem v bývalém Československu. Skupina vybrala od občanů peníze na podporu rodiny Bednářové. Její manžel kvůli pronásledování vážně onemocněl a není schopen pracovat.

“A já a další upozorňujeme na nekalé praktiky,” napsala Jílková. „ Kromě Jourové je zde i Michal Klíma, vládní zmocněnec pro média a dezinformace. Klima je stejně jako já dítě disidentů. Michalův otec Ivan Klíma jako dítě přežil pobyt v koncentračním táboře Terezín a byl blízkým přítelem mého otce,“ uvedla.

Jílková přiznala, že v dubnu 2023 na Twitteru kritizoval Klima: „Nazvala jsem ho „hlavním cenzorem“ vlády. Napsala jsem, že nechápu, jak se mohl syn člověka bojujícího za svobodu slova tak zdegenerovat.“

Klima jí údajně poradil, aby si „více nastudovalo dějiny Ruska a Evropy ve 20. století. Zejména s ohledem na snahu o získání vlivu, kterou Rusko důsledně projevovalo vůči střední a východní Evropě”.

Odpověděla mu, že by mu spíše doporučila více studovat dnešní Rusko a to, co Klima na příkaz vlády a následně Unie kopíruje. “Ať už jde o cenzuru, politické procesy, cenzuru poškození vakcín, propagandu digitalizace měny, občanských průkazů a zdravotních údajů,” dodala. Klima už nereagoval. Krátce poté vláda odložila svůj „zákon proti dezinformacím“ a zrušila funkci komisaře pro boj proti dezinformacím.

Co se týče společnosti Semantic Visions, Jan Balatka, jeden z jejích jednatelů, pro Public řekl: „S Františkem Vrábelem už nemáme žádný vztah.“ Jistá zpravodajská publikace nedávno uvedla, že Vrábel dluží tři miliony korun afghánskému podnikateli Fawadovi Nadrimu.

Rostoucí popularita menších nezávislých médií a jejich schopnost přežít z darů od svých příznivců podle Jílkové svědčí o tom, že lidé si raději vytvářejí vlastní názor. „Když jsem pochopila, že redakce velkých médií mi nedovolí tato témata zkoumat, rozhodla jsem se založit vlastní platformu,“ uvedla stíhaná novinářka Dobiášová.

Reformu však požadují i ​​další subjekty občanské společnosti. Redakce dodává, že zemědělci protestují v Praze stejně jako v jiných evropských hlavních městech. Podobně jako v Německu je i česká vláda označila za “proruské dezinformátory”.

“Lidé se probouzejí a uvědomují si, co vláda dělá,” píše Jílková.

V závěru textu Jílková napsala: „Máme se co učit od našich rodičů. Můj otec v jednom projevu v roce 1967 navrhl svým kolegům spisovatelům, aby „vyškrtli vše, co vyzařuje servilní duši“. Máme morální povinnost zachovat jejich odhodlání bojovat za svobodu. Pokud to neuděláme, boj našich rodičů za svobodu bude zbytečný.“

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
90 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)