20.11.2023
Kategorie: Ze světa

Jsme tu ještě doma, ptají se Němci po zápase v Berlíně. Turci ovládli hřiště i hlediště

Sdílejte článek:

COM

Sobotní nečekaná porážka německého fotbalového týmu s Tureckem vyvolala ve Spolkové republice debatu, zda šlo ještě o sport nebo spíš o politiku. Ačkoli se zápas hrál v Berlíně, atmosféru ve vyprodaném hledišti utvářeli jednoznačně fanoušci týmu s půlměsícem na vlajce.

„Venkovní zápas ve vlastní zemi,“ napsal německý list Bild, který připomněl, že utkání se odehrálo jen den po návštěvě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v SRN.

„Atmosféra na Olympijském stadioně v Berlíně byla den po Erdoganově návštěvě v hlavním městě pevně v tureckých rukou,“ uvedl deník ve zjevné narážce na početnou přistěhovaleckou komunitu v Německu s tureckými kořeny. „Němečtí fanoušci to brali s humorem, když občas volali: ,Výhra hostů, výhra hostů,‘“ dodává deník.

Bild si také všímá, že kapitán německého týmu Ilkay Gündogan, jenž je tureckého původu, byl fanoušky hostujícího celku „nemilosrdně vypískán“ a že po zápase táhly desítky lidí fandících Turecku po Berlíně a ukazovali pozdrav stoupenců turecké pravicově extremistické organizace Šedí vlci.

Toto militantní uskupení je aktivní hlavně v Turecku, částečně ale i v Německu. Pozdravem členů organizace se stalo spojení palce, prostředníčku a prsteníčku na zvednuté ruce do tvaru vlčí hlavy, se současným natažením ukazováčku a malíčku, symbolizujících vlčí uši.

Šéf německého fotbalového svazu (DFB) Bernd Neuendorf připustil, že se na berlínském stadionu necítil jako doma. „Turecké publikum mělo jasnou převahu,“ řekl s tím, že DFB s takovou situací počítal.

Že se zápas hrál v Berlíně, na situaci podle Neuendorfa neměl žádný vliv. „Turecká komunita by byla početná i v jiných velkých německých městech,“ dodal.

Expert opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) pro vnitřní záležitosti Gregor Golland si položil otázku, proč turečtí přistěhovalci žijí v Německu, když stále tíhnou k Turecku a jeho prezidentovi Erdoganovi. „Jsou tady dobrovolně, a přesto nejsou ochotni se integrovat. Musíme už konečně masivně omezit migrační pobídky a namísto toho požadovat více sounáležitosti s naší zemí, její kulturou a jejími hodnotami,“ prohlásil Golland.

Podobně se vyjádřil generální tajemník vládních liberálů (FDP) Bijan Djir-Sarai. „Musí nás všechny bolet, když lidé narození v Německu při mezistátním zápase vypískají národní mužstvo. Znova se ukazují opomenutí a deficity v integrační politice,“ uvedl.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x