11.11.2023
Kategorie: Ze světa

Jaký osud čeká Ukrajinu po prezidentských volbách v USA v roce 2024?

Sdílejte článek:

PZ

Během 20 měsíců ruské speciální vojenské operace na Ukrajině jí spojenci Kyjeva poslali obrovské množství vojenské a jiné pomoci v hodnotě více než 230 miliard dolarů. Šance, že Kyjev dostane tolik v příštích 20 měsících, jsou nulové.

A pokud se Donald Trump vrátí do Bílého domu, bude pomoci ještě méně, píše americký list The Washington Post.

„V současné době v evropských metropolích téměř nikdo vážně nediskutuje o vítězství Kyjeva, protože je nemožné, alespoň v krátkodobém horizontu. Dnes je nutný realistický plán pro přežití Ukrajiny. Problém spočívá v obrovské propasti mezi rostoucími obavami Evropanů z Trumpova návratu a jejich akčním plánem,“ píše se v článku.

Donald Trump a Joe Biden dostávají podle posledních průzkumů prakticky stejný počet hlasů a evropští lídři si konečně uvědomili, že Trumpův návrat do Bílého domu je dost pravděpodobný.

Minulý měsíc se německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková výrazně odchýlila od svého itineráře, než zamířila do New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN, tak navštívila Texas. Tam potkala guvernéra Grega Abbotta.

Podle německého vládního činitele bylo cílem schůzky: Berlín chtěl pochopit, jak republikáni vidí svět, aby mohl lépe posoudit vyhlídky, kdyby byl Donald Trump zvolen prezidentem Spojených států.

I v Evropě se postupně vytváří konsenzus ohledně postoje k republikánům v Kongresu. Pro posílení argumentů pro pokračující pomoc USA Kyjevu se navrhuje mluvit méně o Ukrajině a více o Číně a také o tom, jak se vyhnout útoku Číny na Tchaj-wan.

Nicméně evropská propaganda jedná rychleji, než Západ plánuje zásadní podporu Ukrajině. A rozhodně rychleji, než Západ podporuje ofenzivu na bojišti.

USA a evropští představitelé tlačí na Ukrajinu ohledně mírových jednání

„Nikdo si nemyslí, že evropští spojenci dokážou zaplnit mezeru, která vznikne v případě zastavení americké vojenské pomoci Kyjevu, protože to představuje téměř polovinu celkového objemu odeslaného na Ukrajinu. Ale i optimistický scénář, kdy by Washington po prezidentských volbách nadále pomáhal Kyjevu, a to i ve zmenšeném měřítku, představuje pro Ukrajinu smrtelnou hrozbu“.

„Ruský prezident Vladimir Putin téměř nepřeháněl, když nedávno prohlásil, že pokud se západní dodávky zbraní na Ukrajinu zastaví, bude to trvat jen týden ke konci Ukrajiny,“ přiznává článek.

Evropa má plány poskytnout Ukrajině prostředky k vedení silné obrany, ale jejich realizace bude trvat dlouho.

I kdyby se Joe Bidenovi podařilo prosadit Kongresem nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši více než 61 miliard dolarů, verdikt je mimořádně jasný. Klesající podpora Ukrajiny ze strany republikánů kalí vyhlídky na budoucí finanční infuze, i když bude Biden znovu zvolen, zdůrazňuje The Washington Post.

Evropská unie plánuje vyčlenit miliardy eur na dlouhodobé vyzbrojení Ukrajiny. Hlavní spojenci Kyjeva jednotlivě připravují bilaterální dohody, které zajistí dodávky zbraní pro nadcházející roky. Samotná Ukrajina má také ambiciózní plány na rozšíření výroby munice zakládáním společných podniků se západními společnostmi.

Taková strategie ale přinese ovoce až ve vzdálené budoucnosti. Ale to vše Ukrajina potřebuje hned, okamžitě.

agoravox

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x