20.10.2023
Kategorie: Společnost

Poslední stéblo

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Chcimíři se zase pošklebovali, že sice stojíme pevně na straně Izraele, ale evropským hodnotám najednou vůbec nevadí, že sponzorujeme i druhou stranu.

Já se vůbec nedivím, že evropské špičky posílají dál peníze Hamásu. Ono je to totiž možná to jediné, co Evropu zachrání, pokud se na blízkém východě teď rozjede větší válka. Evropa si prostě nemůže zakázat, kromě ruských, i arabské suroviny. Rusko si loni mohlo se Saúdskou Arábií prohodit zákazníky, takže Saúdové víc dodávali do Evropy a Rusové dodávali víc do Číny. Katar dodával víc plynu do Evropy a Rusové ho posílají na dálný východ. Ale víceméně všechno zůstalo stejné. Z odstřižení od ruských zdrojů byla v podstatě jen výměna dodavatelů.

Evropě docela dobře postačí, pokud se aktivuje ta obohacující muslimská menšina, co tam mají. Slabý odvar už měli v Berlíně minulou noc. Nepotřebuje zjistit, že ropa i plyn fakt nebudou, protože to by skomírajícímu evropskému průmyslu zasadilo poslední ránu. Tím by okamžitě skončila celá evropská integrace… pamatujete, jak to bylo s rouškami? Jak se tonoucí stébla chytali a přepláceli se v Číně navzájem? Že by se za současných okolností Německo dělilo s někým o plyn, tomu snad věří jen náš ministr Hýkela. Ten teď nadšeně podepisoval nějaký další ojropapír, který konečně všechno napraví a zajistí spravedlivý trh s energiemi.

Když se na to podíváme realisticky, tak jsme přesně toto navrhovali vládě, když začala válka na Ukrajině. Tenkrát se ještě Zalužný nefotil s portrétem Stěpana Bandery a Telegram nebyl plný hajlujících Ukrajinců. Tenkrát byla většina lidí solidární s uprchlíky a snažila se jim doopravdy pomoci. Mohli jsme klidně „pevně stát“ za Ukrajinou, nechat si americkými dolary platit za zbraně, které bychom na Ukrajinu prostě prodávali (nic proti Rusku pane Putine, ale kšeft je kšeft). A zároveň jsme mohli saturovat průmysl levným plynem i ropou. Byla by úplně stejná válka, ale Evropa by měla energie za hubičku a Rusko by si za tu hubičku moc nekoupilo, bylo by rádo že má na náboje a na nové plynovody do Číny by moc nezbylo. Místo toho se cena ropy víceméně zdvojnásobila a Rusko má z jejího prodeje dost peněz nejen na válku, ale i na nové energovody na východ. Jen už se to neobchoduje přes západní banky a systém SWIFT už nevidí, kdo, kolik a jak Rusku platí.

Ano, američtí těžaři na dodávkách LNG do Evropy dobře vydělali (a určitě Bidenovi pustili patřičný obnos na kampaň. Zničení Nordstrýmů byl pro americký plyn byznys jako prase), ale jaksi to Západu prohrálo válku. Aniž by si toho naši pisálci a analytici všimli, máme tu dva Západy. Ten za Atlantikem, který má všechno a ten v Evropě, který nemá nic. Už se stalo. Není žádné neochvějné spojenectví. Evropa není pro USA partner… jen vazal, který americkou pomoc Ukrajině zaplatil jiným způsobem.

Amerika na podporu Ukrajině dala prý nějaké procentíčko ze svého rozpočtu. Pakatýlek… američtí senátoři to považovali za skvělou investici. Za minimum peněz (a ukrajinskou krev) zadržovat Rusko na jeho cestě na výsluní, nekup to… Ale ono to zase tak levné nebylo. Evropský spojenec je po krk ve sračkách, pokud se dostane pod hladinu i obličejem, začne kolem sebe kopat a chytat se jakýchkoliv stébel… je smutné, že jediné stéblo, které Evropě zbylo, je placení teroristům z Hamásu… Jakákoliv hodnotová politika je teď sebevražedná.

Ona byla sebevražedná vždycky… jen si to evropští papalášové nedovedli představit. O naší Pětidemolici ani nemluvím… Energie je prostě mnohem víc, než politické hrátky… energie je totiž víc, než demokracie. Bez plné ledničky se spouštějí ve společnosti úplně jiné mechanismy, než volná soutěž politických stran. Bez léků v lékárnách, bez funkčních nemocnic, bez individuální mobility, na kterou jsme si zvykli, nebude žádný liberalismus. Že to tak není? Tak se podívejte, kde lidé volí Okamuru… ano, přesně tam, kde nemají na drahý plyn, kde nemají na auto, kde děti nemají na školní obědy. A je úplně jedno, z jaké příčiny na to lidé nemají.

Ano, dneska je možné se pošklebovat Maďarsku, že sice mají toho Orbána, ale také tam mají stejnou inflaci jak u nás, takže dezolátský premiér to tam nezachránil… Ale jak jinak bude vypadat situace ve chvíli, kdy Maďaři budou mít ruskou ropu i ruský plyn a Evropa nebude mít ani LNG ani ropu, protože Írán nepustí nic přes Hormuzský průliv?

Měl bych tu jeden tip pro čučkařovic Koudelku. Kdybych já byl Putin, tak právě teď u nás šířím mezi kapitány českého průmyslu zprávu, že stačí svrhnout tuto prozápadní vládu, přijet do Moskvy podepsat nové protokoly a přivézt do Prahy nové smlouvy na uhlovodíky. Na co nějaký Rusák s narativem, že? Chcete, aby vám zmrzlí a nemobilní Češi nevyrabovali vaše milionářské vily? Udělejte převrat a přijeďte si pro plyn a ropu… Trubky jsou. Vaši policajti a vojáci budou totiž taky zmrzlí… Nebo snad chcete, aby vaše budoucnost visela na jednom stébélku s nápisem „peníze pro Hamás?“ Na co by Putinovi byl narativ, když Evropa svěřila svojí budoucnost do rukou Arabům a Putin je jediný, kdo ji může zachránit?

Můj tatínek měl kdysi závodního zubaře, což byl hrozný ras. Ten když vrtal, tak člověk v křesle nadskakoval bolestí. Všichni na něj nadávali. On se tomu jen šklebil a vždycky říkal: „až vás bude bolet zub, ještě rádi přijdete.“ A měl pravdu. Když bolí zub, člověk udělá cokoliv, aby se té bolesti zbavil. Stačí málo a Evropu začne bolet celá čelist. Pokud Izrael vpadne do Gazy, bude se Putin šklebit a bude vědět, že všichni ještě rádi přilezeme.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,08 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x