11.10.2023
Kategorie: Ze světa

Začíná světová válka?

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Saudská Arábie poslala ke dnu normalizaci vztahů s Izraelem. V Turecku obyvatelé žádají zapojení armády na straně Hamasu. Ázerbájdžán prohlásil, že dodávky zbraní z Francie Arménii nepovedou k míru. Rozhodně ne, Ázerbájdžán jen čeká na okamžik, aby zabavil i jižní část Arménie a propojil obě ázerbajdžánská území.

V situaci, kdy Zelenský v Rumunsku nebyl vpuštěn do parlamentu, kdy prohlásil, že Rusko, Hamás a Irán je osa zla a svět se musí proti této ose spojit. Asi není náhoda, že v době, kdy Ukrajina zmizela ze stránek světového tisku, je najednou problém na plynovodu z Finska do Estonska, prý ruská sabotáž.

Arménie bude, a nebude to dlouho trvat ještě menší, než je a nikdo nezapláče. Turecko dosáhne spojení s Ázerbájdžánem, což bude první krok ke snaze obnovit slávu Osmanské říše. První krůček Turecko učinilo v Sýrii a v Iráku pod záminkou eliminace kurdských teroristů. Paradoxně nejbližším a dnes jediným spojencem Arménie je Irán. Rusko ne, Rusko dalo od Arménie ruce pryč poté, co se arménský prezident obrátil k Západu. I Náhorní Karabach byl toho důsledkem. Nejenže arménský prezident uznal Karabach jako nedílnou součást Ázerbájdžánu, ale spoléhal na Západ a společné arménských a amerických jednotek. Rusové řekli, ať ti pomůže Západ.

Když ázerbajdžánská vojska před několika dny vstoupila do Náhorního Karabachu, Irán nabídl Arménii svojí vojenskou pomoc. Arménie odmítla, arménský prezident dokonce odmítl poslat Arménům v Karabachu na pomoc armádu. Kdo nakonec zabránil masakru arménských civilistů? Byly to ruské jednotky tam dislokované na základě dřívějších smluv jako mírové sbory.

Jsou to ve světě paradoxy.

V souvislostí s Hamasem se objevují spekulace, že Hamasu pomáhá Rusko a Irán. Tyto spekulace jsou hlavně z Ukrajiny, protože ukrajinská tajná služba má „indicie“ Jenomže největší sponzor Hamasu je v Kataru a v Rijádu. Nespoléhá na Katar naše vláda? Ostatně jako EU na Ázerbájdžán?

Dovolím se zastavit u jedné věci. V našich médiích se objevilo, že představitelé Hamasu byli v Moskvě, teď že tam má cestovat palestinský prezident Mahmúd Abbás. Tyto články mají jasný záměr, hele Rusové se stýkají s palestinskými Araby, aniž by dotyčným došlo, že Rusko je členem mnoha mezinárodních islámských organizací, vzhledem k početnému obyvatelstvu vyznávající islám, ale také to je země, která je zemí křesťanů a muslimů a ruský muftí má rovnocenné postavení s Moskevským patriarchou a představitelem ruských židů. Takže nejde o to, že by Rusko někomu stranilo, ale Rusko hlavně musí vyvažovat. Už před lety jsem psal, že ruský nacionalismus je jiný než třeba německý. Není založen na národnosti, ale příslušnosti ke státu a Matička Rus se za ta staletí musela naučit nejen s muslimy bojovat, ale také žít.

V současnosti se objevují velká slova o světovém konfliktu, který může začít na Blízkém východě. Co však může způsobit je změna mocenských poměrů, která už započala podpisem a obnovením diplomatických vztahů mezi Iránem a Saudskou Arábii, přípravou obnovy diplomatických vztahů mezi Iránem a Súdánem, aby se vyvážila stále vzrůstající politická a vojenská moc Turecka.

Co to bude znamenat pro Izrael? Vlastně nic, tanec mezi dvěma mlýnskými kameny zvládá dobře. Co to bude znamenat pro Evropu? Problémy. Ty zaplněné tančící ulice s palestinskými vlajkami ve městech západní Evropy nejsou dobrým znamením a kolik, že muslimů žije v Německu? Když tam hrál Fenerbahçe SK, tak měl člověk pocit, podle tureckých vlajek v ulicích, že zápas se odehrává v Istanbulu.

Jo a nejlepší kebab mají prý v Mnichově. A nakonec obligátní otázka našich sluníček. „Ty nemáš rád muslimy? A kebab jíš?“

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
45 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x