3.10.2023
Kategorie: Ekonomika

Proč nám zm.di zdražují věci

Sdílejte článek:

Proč je v Čechách jedna z nejvyšších inflací, nejvíce se zdražuje nebo proč máme nejvyšší pokles reálných mezd? Protože zmrdi.

Úvahy na téma „proč se nám děje tohle a tohle“ můžeme nyní číst v podstatě denně. Ekonomové, hlavně ti z Makra, přicházejí s různými výklady, které někdy mají reálný základ, někdy ne. Některé z těchto teorií se nesmí publikovat v mainstreamu. Tak se například ukázalo, že Babišova vláda vyplácela velkým firmám jako Madeta nebo Penam stamilionové dotace s různými zdůvoděními, třeba jako že je to třeba na obměnu technologií. Fialova vláda v tom 1:1 pokračuje nebo to dokonce rozšiřuje. Zpracovatelské firmy a zemědělci to rádi přijali, zlepšili svoji efektivitu, vytěsnili z trhu zase jiné subjekty, které neměly dostatečně dlouhé prsty při dojení dotačních programů a zlikvidovali tak konkurenci. Při nejbližší vhodné příležitosti toto své tržní postavení využili a pořádně natáhli ceny. Jenže lidem to nejde takhle říct, protože dotace jsou základní nástroj ovládání obyvatelstva zeleným socialismem a není dovoleno je zpochybňovat, protože dotace přece pomáhají a jsou tak ztělesněné dobro. Ještě by to lidé mohli extrapolovat a dojít ke správnému závěru, že dotace jim jednoznačně škodí, protože je okradou dvakrát. Jednou na daních a podruhé na cenách.

Jsou to všechno moc zajímavá a technicky asi správná vysvětlení, hlavně ty od ekonomů z Makra, ale většinou obsahují odpověď na otázku „jak“. Chybí tam „proč“. Já si myslím, že ekonomie je jen převlečená psychologie. Nakonec musel někde v nějakém korporátu existovat zmrd, který řekl, ano, teď, teď je správná doba, využijeme příležitosti, odhodíme zábrany, odteď začneme prodávat lidem máslo za 70 korun. Je to tedy spíš otázka etická než otázka ekonomická nebo technická. Ještě jinak řečeno, kromě tohoto chamtivého zmrda, co si zvýšil marže musel existovat někdo, kdo určil novou morálku a vyslal signál, že tohle se teď smí. Na vysílání signálů tu máme experta, univerzitního hňupa a jeho koaliční zmrdipartnery.

Sliby se dodržovat nemusí

Hlavní signál Fialovy vlády. Ta totiž rezignovala na většinu svých předvolebních slibů. Ten s nezvyšováním daní je pravděpodobně ten nejznámější. Nenapadá mě ani jeden z předvolebních slibů Fialovy vlády, které by splnila, tedy pokud jsem nějaký nepřehlédl. Třeba někde stálo „zařídíme, aby v lékárnách nebyl penicilin“ nebo „zavedeme cenzuru internetu“. To by pak bylo splněné.

Někdo si sice může myslet, že je to něco jako kolorit, že politici nikdy nedodrží, co slíbili, takže je to normální, děje se to pořád, je to vlastně taková hra a nemá cenu se tím zatěžovat. To je velmi krátkozraké. Tohle všechno s sebou nese jeden negativní efekt, který se projeví v dlouhodobém horizontu. Ve společnosti zákonitě vzniká dojem, že dohody není třeba dodržovat ani v běžném životě. Lhát že je normální, vlastně je to něco jako nezbytná taktická činnost, kterou je nutné denně realizovat, protože jinak přijde někdo schopnější, kdo bude mít lepší agentury a bude lhát ještě úspěšněji. Domáhat se pak nějaké etiky ve všech jiných oblastech, včetně obchodu, je dopředu marná bitva. Proč se chovat k někomu solidně, když nejvyšší hňup povýšil klam na každodenní pracovní metodu?

Conquer mode on

Často si všímáme u korporátních manažerských zmrdů toho vzorce, že se chovají, jako by jim firma patřila. Nic není realitě více vzdálené. Ty firmy patří úplně někomu jinému, vlastníkům nebo akcionářům, a oni ji vlastní úplně stejně jako poslední bába od lisu. Zmrdí diligenti vykonávají toliko správu tohoto majetku a k tomu dostali určité pravomoci. Bohužel, lidi už na tuhle věc dávno zapomněli, a zmrdi jim ji samozřejmě nebudou sami od sebe připomínat. Se státem je to úplně stejně. Politiky jsme toliko pověřili správou země, která patří nám, občanům. Za tím účelem jsme je vybavili mocí, v případě takových kriplů jako Fiala nebo Babiš značně lehkovážně, protože takovým lidem svěří moc jen někdo, kdo má v hlavě nasráno. I zde už lidé zapomněli, že jim naše země nepatří, a politici se starají, aby si na to už nikdy nevzpomněli. Fialova vláda mimořádně dobře ovládá tenhle dobyvatelský způsob práce a funguje podle vzorce „my máme 108 a nebudeme se s nikým bavit“. Dělají to už dva roky a také současně „vyslali signál“, že takhle je to správně a pokud mám v ruce klacek, musím s ním všechny zmlátit. Tedy – máslo za 70? V pohodě, protože můžem.

Válka se smí zneužívat

Další výrazný signál Fialovy vlády je „zprocesování“ války.mezi Ukrajinou a Ruskem. Fialova vláda nebere válku jako krajně nežádoucí a otřesnou událost, která musí být co nejdříve ukončena, ale jako příležitost sáhnout si na to, na co by bez války nikdy nedosáhli. Vypadá to, že kradou ve velkém, provalí se to až za pár let, ostatně jako všechny další záležitosti tohoto charakteru. Kulomety od překupníka, co sídlí v dřevěném baráku v lese na Borku, neuvěřitelně drahé americké stíhačky, co musejí přenocovat v klimatizovaných hangárech a fungují jen v propagačních videích na youtube, to všechno by vzalo nemělo šanci projít, kdyby neměli za zády válku. Stejně tak zavádění cenzury a kádrování, podpora provládních neziskovek vedených nedůvěryhodnými slizkými jedinci jako Janda a Cemper, kteří by za normálních okolností existovali na okraji mediálního prostoru spolu s Ivo A. Bendou a Aštarem Šeranem. To všechno jsou věci, na které by mohli zapomenout, kdyby nebyla válka. Samozřejmě, i tímto vysílají signály ostatním. Když oni mohou dojit válku, tak taky budeme dojit válku a tohle máslo, to za války stojí sedm pětek.

Univerzitní hňup a ta jeho squadra si totiž neuvědomují, že fungují jako role model. Stejně jako se chovají oni, se úmyslně nebo mimoděk chová více lidí. Je to vcelku zákeřný mechanismus, který napadá všechny sociální systémy a který kdysi někdo lapidárně shrnul do věty „ryba smrdí od hlavy“. Pokud tedy někdo chce levnější máslo, benzín nebo energie a nechce dál přikrmovat greedflaci, musí tomu přizpůsobit své akce a nenechat rybu smrdět od Fialy, Rakušana, Bartoše, Babiše a dalších lidí, se kterými by na pivo nešel, ale volit je se nezdráhá.

V roce 1932 údajně pronesl Tomáš Baťa níže citovanou spíč, která bývá v poslední době hojně zmiňována. I já to udělám:

„Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání. Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými, ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.“

Ve skutečnosti nevím, zda to Baťa vyřkl a jak dalece se tím sám řídil. Faktem je, že jsem vůči různým aspektům osoby i podníkání pana Bati relativně kritický, protože jsme Baťovce měli v rodině. Nicméně když to čtete, nemůžete si ubránit dojmu, že to napsal podle univerzitního hňupa a jeho vlády idiotů. Je tam obsažena prognóza, kdy skončí současný úpadek a jak vidíte, s hňupem se tam nepočítá.

 

D-FENS

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x