14.11.2022
Kategorie: Ekonomika

Zmizely finanční prostředky na pomoc Ukrajině při bankrotu kryptoburzy FTX?

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Ekonomické magazíny jsou plné události týdne a to je krach kryptoburzy FTX. Rakouský Exxpress v této souvislosti pátral dál:

„V březnu ukrajinská vláda pod Volodymyrem Zelenskyjem hrdě představila nový způsob navyšování darů: Kryptoburza FTX by měla vydělat více ze 100 milionů – nyní je FTX v konkurzu. Podezření: Obrovské sumy peněz na pomoc jsou pryč.

Plán byl jednoduchý a měl výrazně navýšit peníze na pomoc, které na Ukrajinu proudily od února letošního roku. Ukrajinská vláda zahájila sbírku pro všechny příznivce válčící země pomocí kryptoburzy FTX Sama Bankmana-Frieda. Po očekávaném zhodnocení v FTX by pak prostředky měly jít do Ukrajinské národní banky ve Fiatech, tedy ve známé měně státu. (Pozn. – Fiat podle bankovní definice je tzv. nucená měna, nekrytá zlatem – hřivna, koruna, euro)

V Kyjevě se pak tyto sumy plánovaly pro dvě důležité oblasti vlády Volodymyra Zelenského: část měla být investována do humanitární pomoci, druhá část měla být použita pro armádu.

Kryptoburza FTX pomohla přivést do Kyjeva obrovské sumy peněz od soukromých osob nebo vládních agentur, které oficiálně nechtějí vystupovat jako příznivci Ukrajiny. V amerických finančních kruzích se také šíří fáma, že obrovské množství dodatečné neoficiální americké vojenské pomoci ukrajinské vládě mohlo proudit přes FTX – a tudíž naprosto bezpečně proti odhalení.

Na začátku této kampaně zpravodajská platforma CoinDesk v březnu informovala, že jen pár hodin po zahájení „Aid for Ukraine“ již bylo zaplaceno 48 milionů eur. Je pravděpodobné, že v posledních měsících do předchozího týdne přitekly mnohem větší částky.

Nicméně: Kryptoburza FTX havarovala – informoval nejen Exxpress – a nyní je v úpadku. Dlužné částky ve výši 10 až 50 miliard eur jsou kompenzovány nulovým vlastním kapitálem. Nyní si samozřejmě zasvěcenci krypto byznysu kladou otázku: co se stalo s aktuálně spravovanými fondy pomoci pro Ukrajinu?

A další vážné obvinění je vzneseno online v „Hal Turner Radio Show“: Ukrajina prý nejen opakovaně „krátkodobě“ spekulovala na kryptoburze FTX s finančními prostředky, ale také „miliardy“ v FTX v dlouhodobě investovala – včetně údajně obrovského množství americké vojenské pomoci.

Současné podezření, které by nyní mohlo tížit i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelensky je: Ukrajina prý spekulovala na kryptoburzu FTX s finančními prostředky určenými na válku proti Rusku – a nyní je vše ztraceno.

Mimochodem: třictiletý zakladatel FTX Sam Bankman-Fried byl v letech 2021–2022 druhým největším samostatným dárcem Demokratů s celkovými dary 39,8 milionu dolarů.“

 

Ivan David

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)