29.2.2024
Kategorie: Politika

Země V4 se dohodly, že se nedohodnou

Sdílejte článek:

HSP

Před úterním summitem naznačili český a polský premiér možnost rozpadu středoevropského uskupeníThe Europen Conservative uvádí, že státy V4 slibují, že budou spolupracovat navzdory rozdílům.

Polsko, Česko, Maďarsko a Slovensko budou pokračovat ve spolupráci navzdory předchozím signálům českého i polského premiéra, že neshody v otázce Ukrajiny by mohly způsobit vážné narušení vztahů. Čtyři středoevropské země, které tvoří Visegrádskou skupinu (V4), se dohodly, že se nedohodnou.

Na společné tiskové konferenci se čtyři lídři v podstatě shodli. Uvedli, že ve vztazích V4 existuje dávka napětí, ale vyjádřili optimismus, pokud jde o pokračování spolupráce v oblastech, ve kterých jsou společně silnější.

Český premiér Petr Fiala uvedl, že země V4 se liší v názorech na příčiny ruské agrese vůči Ukrajině a na formy pomoci, které jsou ochotny zemi poskytnout. \”Všichni jsme se shodli na tom, že ruská agrese vůči Ukrajině je hrubým porušením mezinárodního práva a že Ukrajina potřebuje pomoc,\” uvedl český premiér. „Maďarsko a Slovensko jsou proti poskytování vojenské pomoci, ale jsou připraveny přispět jinými způsoby – humanitární nebo finanční pomocí,“ dodal Fiala.

Slovenský premiér Robert Fico řekl, že úterní setkání bylo mimořádně náročné. Přesto si všichni čtyři lídři uvědomují, že se musí dívat do budoucnosti. Skončí válka, as ní skončí i jejich názorové rozdíly, ale V4 zůstane důležitým regionálním uskupením.

„Pokud jde o pomoc, navzdory našim rozdílům můžeme poskytnout pomoc tam, kde existuje společný názor. A to je důvod pro pokračování spolupráce v rámci V4,“ zdůraznil maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarský premiér také přiznal, že setkání nebylo jednoduché. Čtyři země však mají společné zájmy, které dokáží v EU mnohem lépe zastupovat společně.

„Chtěl bych, abychom spolupracovali a zajistili, že alespoň některé otázky budou v naší společné agendě. Po dnešním setkání jsem mírně optimistický,“ řekl polský premiér Donald Tusk. Dodal, že je možné, aby čtyři státy alespoň částečně spolupracovaly a pomohly Ukrajině.

Na pokraji rozpadu?

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó na svém facebookovém účtu napsal, že je naléhavě nutná středoevropská spolupráce, aby se čelilo škodlivým rozhodnutím institucí EU. Zdůraznil klíčovou roli V4 při zabránění nuceného rozdělování migrantů mezi členské státy. Uvedl, že je třeba ochránit zemědělce před levným ukrajinským obilím zaplavujícím jejich trhy.

Před úterním zasedáním se objevily komentáře dvou účastníků, které naznačovaly, že V4 je na pokraji rozpadu. Donalda Tuska i Petra Fialu rozhořčila slova Roberta Fica při příležitosti druhého výročí začátku války na Ukrajině. Slovenský premiér řekl, že místo toho, aby EU využila diplomacii k dosažení příměří, podporuje vzájemné zabíjení Slovanů.

Petr Fiala nezorganizoval setkání šéfů vlád V4, odkdy se Česká republika stala rotujícím předsedou V4 ​​v létě loňského roku. V lednu řekl, že takové setkání není nutné vzhledem k tomu, jak se vyvíjí situace v Evropské radě. Narážel tím na Orbánovo veto proti balíku pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur, se kterým nakonec souhlasil na únorovém summitu EU.

V rozhovoru před úterním summitem Fiala řekl, že navzdory tomu, že není nadšený z toho, že musí mluvit s Orbánem a Ficem, a navzdory rozdílným názorům na Ukrajinu a Rusko je lepší jednat než nejednat. „Nejjednodušší by bylo spolu nemluvit, ale pak by se mohlo stát to, že by se zablokovala veškerá pomoc EU. Nemyslím si, že tohle je správná cesta,“ zdůraznil.

Má V4 ještě smysl?

Polský premiér také nebyl před utkáním příliš nadšen. \”Vrátím se z Prahy, z tohoto setkání, a otevřeně vám řeknu, zda má Visegrádská skupina ještě smysl nebo ne,\” řekl Tusk v pondělí novinářům. Dodal, že “z Budapešti a Bratislavy přicházejí nejednoznačné signály, pokud jde o Putina a Rusko”.

Tusk přislíbil, že řekne Viktoru Orbánovi “do očí”, že Maďarsko musí projevit podporu Ukrajině. Jinak riskuje, že „se ocitne mimo naše společenství EU a NATO“.

Viktor Orbán i Robert Fico jsou proti posílání vojenské pomoci Ukrajině. Oba kritizovali sankce EU vůči Rusku, podle jejich názoru jsou škodlivější pro Evropu než pro Moskvu. Vyzvali k mírová jednání s cílem ukončit válku. Fica rozrušilo pondělní setkání některých evropských lídrů v Paříži, na kterém francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že vyslání západních vojsk na Ukrajinu by nemělo být vyloučeno.

“Bojová atmosféra”

Fico na své stránce na Facebooku napsal, že v Paříži vládla “bojová atmosféra” podporující válku, “o míru nepadlo ani slovo”. Zdůraznil, že fyzická přítomnost vojáků z členských zemí EU nebo NATO na území Ukrajiny by výrazně zvýšila napětí.

Přestože lídři V4 měli v minulosti ideologické rozdíly, vždy dokázali spolupracovat. Organizovaly setkání na základě potřeby spolupráce v oblastech, které se jich dotýkaly stejně – jako například zemědělství, migrace a ochrana práv středoevropských pracovníků.

Redakce The European Conservative dodává, že napětí ještě více vystoupilo do popředí po zvolení vlády Petra Fialy v roce 2021. Česká vláda je složena z mnoha liberálních stran, jejichž politici několikrát vyjádřili nespokojenost s konzervativní politikou maďarského kabinetu. Turbulence v polsko-maďarských vztazích způsobilo i loňské zvolení Donalda Tuska v Polsku, protože nová polská levicovo-liberální vláda se snaží sladit své politiky s EU.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)