29.10.2022
Kategorie: Společnost

Začíná další vlna vypínání svobodných webů?

Sdílejte článek:

RADEK POKORNÝ 

Ve středu 26. října – dva dny před svátkem vzniku republiky (a dalšími protivládními demonstracemi v Praze a v Brně) – Fialův režim opět předvedl v praxi, že výroba politických vězňů je již přirozenou součástí vládnutí této Bruselské pětky. Svoboda slova (jakož v podstatě všechny další základní občanské svobody zaručené ústavou) jsou pro ně jen bezcenný cár papíru.

Kritizovat vládní válečnickou ukrajinskou linii či instituce jako je NATO a Evropská unie, je pod trestem vězení zakázáno. Zatímco Rakušanovo ministerstvo vnitra ještě ani nedokončilo cenzorní a represivní normy v KRITU na likvidaci posledních zbytků svobody slova, policejní a justiční orgány již “makají”, zatýkají a posílají do vězení první oběti. Ve středu byly odsouzeni první dvě, které režim zjevně vybral pro výstrahu ostatním, kteří by chtěli své ústavní právo na svobodu projevu (a jeho šíření) uplatnit.

Novodobí “plastici”?

Korporátní média je okamžitě onálepkovala jako “známé dezinformátory”, potížisty, se kterými je třeba po bolševicku zatočit. Represívní aparát si dal záležet, aby nešlo o lidi z akademického prostředí či o výrazné osobnosti mediální či politické scény. To by mohlo vyvolat nežádoucí reakce a solidaritu všech, kteří vědí, že svoboda je jen jedna, je nedělitelná – a také za to demonstrují v ulicích.

Státním zástupcem Ondřejem Hulou a kladenským soudcem Vítem Sochovským vyrobení noví političtí vězni – Patrik Tušl a Tomáš Čermák obklopení Rakušanovými policisty

Za oběti byli proto vybráni lidé odporující režimu takzvaně na vlastní pěst, žijící svým vlastním disidentským životem. Takoví, jejichž názory jsou v mnohém natolik radikální, že lze doufat, že se k nim většina probouzejícího se hnutí odporu nepřihlásí. Jenže svoboda (projevu na místě prvním) je opravdu jen jedna: Buď je, nebo není.

Připomíná to první zásahy bilakovského režimu proti roztříštěné opozici v roce 1976, kdy ve vězení skončili „máničky“ z okruhu undergroundové hudební skupiny The Plastic People of the Universe. Také v tomto případě si režim vybral “nejslabší kusy” k zastrašení většinové společnosti, která se již s Husákovou pookupační věrchuškou smiřovala. Tehdy se odsouzení “Plastiků” stalo impulsem ke vzniku Charty 77, tedy k propojení opozičních osobností napříč názorovým spektrem.

Uvidíme, zda středeční rozsudek kladenského okresního soudu, který za “hanobení ukrajinského národa a podněcování k nenávisti” odsoudil nezávislé publicisty Tomáše Čermáka a Patrika Tušla povede k něčemu podobnému. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání. Oba muži nicméně dál zůstávají ve vazbě (Patrik Tušl v ní držel protestní hladovku).

10 měsíců a půl roku za názor

Podle soudce Víta Sochovského se oba muži dopustili hanobení ukrajinského národa a podněcování k nenávisti ve veřejně sdíleném videu. Tento “hrdelní zločin” prý spočíval v tom, že odmítali podporu neonacismu na Ukrajině a kritizovali ukrajinské migranty “vítané” českou vládou s merkelovským “Wir schaffen das!”. Ostatně právě s tímto provařeným heslem toliko přeloženým z němčiny (Zvládneme to!) chystají režimem živení a financovaní “Chvilkaři” demonstraci na podporu Fialovy vražedné vlády. Asi to bude něco jako slavná “Manifestace Čechů za Říši” po atentátu na Heydricha.

Ideově zdatný prokurátor (státní zástupce) Ondřej Hula před médii uvedl, že jednání obžalovaných považuje za vysoce společensky nebezpečné, neboť oba publicisté letos v srpnu na sociálních sítích živě vysílali video, v němž “dehonestovali” Ukrajince. Ne marně soudruhům poslancům, prokurátorům a soudcům zvýšili Fialoví o desetitisíce jejich beztak astronomické platy (zatímco ožebračovanému “lidu” je kromě energií užírá šílená inflace), aby se na ně mohli spolehnout.

Soudruh prokurátor je tedy “dle zadání” obžaloval podle gumového “pendrekového” paragrafu za “hanobení a podněcování k nenávisti.” V závěrečné řeči uvedl, že obžalovaní prý hanobili celý ukrajinský národ a vyzývali k násilí a k boji proti němu. Zástupci totalitního státu se zvláště nelíbilo, že video shlédlo několik tisíc lidí a bylo opakovaně sdíleno. Jak by ne? Právě tak se totiž naplňuje ústavou zaručené právo na svobodu slova a projevu, které musí být zničeno.

Tomáši Čermákovi, u nějž prý zaznamenal vyšší “sebereflexi” (za socíku “sebekritiku”), navrhl deset měsíců, Patriku Tušlovi rovnou 20 měsíců žaláře. Soud nakonec uložil Tušlovi trest 10 měsíců a Čermákovi půl roku vězení. Rozsudek sice není pravomocný, ale oba političtí vězni sedí (ve vazbě) už od srpna, kam je poslal Obvodní soud pro Prahu 1.

Mimochodem: V den začátku tohoto jednoznačně politického procesu byla od rána zablokována webová stránka webu Aeronet – AE News, a jeho blokace dosud trvá. A to si vládní Pětidemolice ještě ani nestačila “odmávnout” připravované protiústavní protektorátní zákony.

Přibývá zablokovaných facebookových profilů, už blokují i historika, který rozkrývá “mravní bahno” hlavního pretedenta Fialových guerill na Hrad. Svoboda slova prostě už není v naší zemi v ohrožení. Je systematicky likvidována způsobem, který je nám dobře znám z okupací a protektorátů předchozích totalitních režimů. A stejně tak skončí.

Represe nás nezastaví

Ukrajinský ko-premiér Petr Fiala to ostatně řekl jasně: Jsme ve válce. Jenže nikoli v té, kterou vede Západ proti Rusku na ukrajinském bojišti, ale ve válce s vlastními občany. Desítky tisíc lidí podepsaly petici za odstoupení vlády. Na režim to ovšem neudělalo valný dojem. Dál odmítá, byť jen diskutovat s představiteli opozice – jak té politické, tak občanské.

Atmosféra proto dále houstne. 28.10.2022 bude “dialog s hluchými” pokračovat v Praze a v Brně (ve 14 hodin na pražském Václavském náměstí, ve stejný čas na brněnském Zelném Trhu). 17. listopadu pak hnutí odporu chystá masovou demonstraci v Praze na Letné, a potom pochod Prahou. Pokud režim, jenž vede stát a národ do záhuby, doufá, že represemi odradí stále mohutnější část probuzené veřejnosti od protestů a aktivního odporu, je na omylu úplně stejně jako jeho totalitní předchůdci.

Řada významných osobností hnutí odporu se také sejde na tradičních Hovorech na pravici v pondělí 7. listopadu od 17 hodin v Praze na Novotného lávce. Téma je samozřejmě více než aktuální: Za názor do basy? Aneb jak se bránit zvůli novodobých cenzorů a diktátorů.

Setkání uvede filosof Jiří Fuchs výkladem „Jak se pozná totalita“. Poté se svými příspěvky vystoupí bezpečnostní analytik a zakladatel PRAK Jan Schneider, šéfredaktor Protiproudu Petr Hájek, nově zvolená senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, ředitel Společnosti pro obranu svobody projevu Vlastimil Veselý, analytik IVK Ladislav Jakl a místopředseda Akce D.O.S.T. Michal Semín. Program i následnou diskusi s přítomnými bude moderovat předseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník.

Fialoví zrádci národu ordinují válku, chudobu, krizi a zimu.

Vypadá to však, že je navzdory všem represím a politickým procesům čeká horký podzim.

 

Zdroj

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
24 komentářů