Z tohoto důvodu energie zůstanou drahé
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
Smyslem zavedení povolenek bylo omezit emise a zároveň ekonomicky zatraktivnit údajně „čisté“ zdroje elektřiny. Každá společnost se mohla rozhodnout, zda je pro ni výhodnější investovat do „čisté“ výroby a prodat emisní povolenky, nebo pokračovat ve stávající „nečisté“ výrobě, a naopak povolenky přikoupit. Koncept vychází z toho, že když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem, aby se snažily omezovat emise.
Až na to, že tenhle koncept byl pomýlený od samého začátku. Ponechme stranou samotnou kardinální otázku, zda produkce CO2 je, či není problém. Tento koncept byl pomýlený už jen proto, protože byl založen na logice centrálně plánované ekonomiky. Čtyřicet let do roku 1989 nám názorně předvedlo, že ekonomiku plánovat nelze.
Stejný problém dnes řešíme s emisními povolenkami, jelikož se úředně rozhoduje o jejich počtu. Skutečně to není nic jiného než princip centrálně plánované ekonomiky, který musí z principu selhat. Takže v době ekonomické krize je proto povolenek nadbytek a zlevňují. Naopak v době svižného růstu ekonomiky jich je najednou nedostatek a jejich cena letí vzhůru, což zase neúnosně prodražuje energie – což v konečném důsledku onen původně svižný hospodářský růst spolehlivě odstřelí.
Problematičnost konceptu emisních povolenek navíc byla v minulosti znásobena tím, že část emisních povolenek byla v době útlumu průmyslu z trhu stažena, aby jejich cena alespoň mírně narostla. Jenže tento krok se v následujících letech vrátil jako bumerang a tlačil cenu emisních povolenek prudce směrem nahoru.
Povolenky se navíc obchodují nejenom mezi státem a příjemci povolenek, ale do obchodování vstupují i fondy, a to nejenom evropské. Jejich cenu tak ovlivňují také spekulace investorů. Výsledek: Ještě vyšší rozkolísanost cen povolenek.
Takže jaká je aktuální situace: V úvodu roku 2024 cena emisních povolenek klesla do blízkosti hladiny 60 EUR/tunu CO2. Cena emisních povolenek se přitom od února roku 2022 po dobu zhruba jednoho roku držela poblíž hladiny 100 EUR za tunu CO2.
Poslední zlevnění emisních povolenek je dalším z faktorů, který přispěl k rychlejšímu poklesu cen elektřiny. Proč ale povolenky zlevnily? Protože Německo je v recesi! Jakmile by Německo začalo růst, ihned povolenky zdraží a energetická krize se může snadno vrátit.
Máme tak vlastně na výběr: Buď bude v útlumu průmysl a celá ekonomika, nebo budou drahé energie. Tak vybírejte.
Vedle toho k poklesu cen emisních povolenek také přispělo nadprůměrně teplé počasí, které jsme viděli na podzim roku 2023. Výroba tepla je totiž dalším sektorem náročným na povolenky. I proto velikost poptávky po povolenkách v roce 2024 nedosahuje úrovně z let 2022-23.
Jenže k poklesu cen emisních povolenek přispěla také strana nabídky. Evropská komise (EK) totiž schválila evropským zemím aukci na prodeje zvýšeného objemu povolenek během ledna až srpna letošního roku. Trh tak počítá s více povolenkami, a to znamená v současnosti větší nabídku, než se čekalo. A zásadní háček je v tom, že dodatečné povolenky nebyly nově vytvořeny, jen aukce probíhá dříve. Co to přinese? O to méně povolenek bude v budoucnu k dispozici! To bude v budoucnu jejich cenu logicky tlačit nahoru. Opět opakuji: Centrálně plánovaná ekonomika prostě fungovat nebude. ESG a Green Deal ale k centrálně plánované ekonomice směřují.
Navíc to vypadá, že skutečným důvodem zvýšených aukčních objemů nemusí být v první řadě snaha ulevit evropskému průmyslu. Může za tím být potřeba rychle získat z prodeje povolenek více peněz. Ty by pak Evropská unie použila na další podpůrné programy při přechodu na bezemisní energetiku. To bude znamenat ještě víc obnovitelných zdrojů energie, více dotací a potenciálně i víc rizik pro evropský průmysl. Drahé emisní povolenky následně budou znovu tlačit cenu energií nahoru. Vlastně je to takové perpetuum mobile, které bude po neustále srážet konkurenceschopnost evropského průmyslu a zdražovat energie.
Hezkou ukázkou iracionality je v tomto ohledu schizofrenní a pokrytecký přístup Německa. Německo během roku 2023 odstavilo své poslední tři jaderné elektrárny. Největší evropská ekonomika tím uzavřela více než šedesátiletou éru získávání energie z jádra. Tvrdí, že natrvalo. Přitom je známým faktem, že v současné době je extrémně složité v Evropě vybudovat jadernou elektrárnu. Nejde přitom jen o velmi dlouhý proces nejrůznějšího povolování, ale samozřejmě jde také o vysoce nákladnou záležitost. To není překvapivé – žebříčku nejdražších stavebních projektů světa vládnou jaderné elektrárny. V desítce staveb s nejvyššími náklady je osm projektů souvisejících s jadernou energetikou. Aktuálně ve světě vzniká šedesát nových jaderných reaktorů, v Evropě ale jde o pouhé jednotky.
Kdybychom se na toto rozhodnutí zavřít jaderné elektrárny dívali optikou emisí, tak odstavením zbylých tří německých jaderných elektráren se do vzduchu dostane ročně o 15 milionů tun více dodatečných emisí oxidu uhličitého (CO2) – to uvádí studie fyzika ze stuttgartské univerzity Andrého Thesse. Německo hodlá elektřinu z jádra nahrazovat nejen obnovitelnými zdroji, ale také spalováním plynu a uhlí – pro případ, že nesvítí a nefouká…
- Z druhého břehu - 23.1.2025
- Soumrak liberálů - 23.1.2025
- Kterak Uršula objevila Ameriku - 23.1.2025
„…. ale také spalováním plynu a uhlí – pro případ, že nesvítí a nefouká…“
No, ono to tak pracuje od nepamati. Miliony a miliony rokov.
V noci tma. Takze v priemere pol roku tma jak v rohu a co sa „vjetriicku“ tyka nikedy P-fouka az prilis.
Ako prave teraz ked cela juzna Ojropa je zavalena jemulinkym pjesockom zo Sahary. A ten piesocek je v usiach v ociach – no netrafila by Vas pepka?
Nejsem si jist, ze by to byl pisek, ale nejak se musi vysvetlit ty mraky co se se udelaji pokazde, kdyz je azurova obloha bez mracku a z cistajasna par letadel nakresli na oblohu hraci plichu na piskvorky.
Naprosto jednoduché vysvětlení, nedělejte z toho žádnou vědu nebo dnes tak propagované a přitroublé chemtrails. Dopravní letadla a letecké společnosti dnes šetří náklady na provoz do posledního dolaru za palivo, váhu zavazadel a cestující a určitě vám nenatankují dalších 10 tun chemikálií.
Prostě při vysokém tlaku vzduchu a vyšší teplotě v 10 kilometrech se výfukové plyny z turbín rychle rozplynou. Při nízkém tlaku, vyšší vlhkosti a nízké teplotě se ten kondenzát, vlastně vodní pára změní v krystalky ledu a ten zůstává v horní vrstvě atmosféry po dlouhou dobu a přirozeně se roztahuje. To je celá věda.
Zrovna teď jsem četl na blbém Seznamu, že spálením 380 litrů benzínu vznikne 400kg CO2. Nejsem chemik, ale pokud tomu někdo rozumíte, můžete mi tuhle blbost vysvětlit?
Další ptákovina, kterou jsem se tam dočetl byla, že CO2 se míchá s ovzduším. Pokud jsem ve škole dobře poslouchal a pak si to v Teplických aragonitových jeskyních vyzkoušel naživo v tamním jezírku s CO2, tak CO2 je těžší, než vzduch.
A zrovna včera jsem četl pojednání o skutečnosti, že člověk svou činností nemá absolutně na oteplování planety žádný vliv. Může za to pravidelná výchylka oběžné dráhy Země kolem Slunce z kulaté do lehce oválné a změna ekliptiky. Změna je to jen minimální, maličká, ale mění se pravidelně za 12 000 let a na teploty v podnebních pásmech má obrovský vliv.
V současnosti došlo ke změnám v El Niňo, proto asi ten Saharský písek a horké proudění a obrovské horko. Ovšem to je taky periodicky se opakující změna proudění společně s polárním vírem. Při porušení polárního víru bychom tu zase mrzli jak v třicátých letech, kdy v Praze byly dva metry sněhu, zamrzlá Vltava a -30°C.
Energie zostanu drahe???
Co tak papanicko a postel?
https://www.rt.com/news/595530-poll-americans-struggle-rising-housing-costs/
Yes. yes, dobre viem co vidite o com sa tam pise.
V zaslubenej zemi (slobodnych!) si ludia utrhaju u huby, predavaju co sa da spenazit, robia extra par hodin alebo najdu kratsi extra pracovny uvazok.
Tak nemyslite ze strasidelna situacia je len a len v jednej zemi (u pomatenych nemcurov) Beznadej je priam celosvetova.
Obrazok: NA Floride je „C“dula ponukajuca prenajom.
Jednopostelova:1 750 toliarov
Trojpostelova: 2700 toliarov.
I-foone, palivo, McDonalds, poistky hadry….Naviac.
..Německo hodlá elektřinu z jádra nahrazovat nejen obnovitelnými zdroji, ale také spalováním plynu a uhlí – pro případ, že nesvítí a nefouká…
No kdyby jenom, musí výkon zálohovat z 80% jalovou výrobou aby náhlém „zatmění nebo bez větru nebyl blackout. Takže mrhači silou a energií že by je „vjedce zelený nepohledal kdyby se sami nenašli, „přínosem opravdu.
Mate komin nebo vyfuk?
Platte. Jako bonus vam zakazeme topit drevem, cigarety, benzin, tepelna cerpadla. Holoto mi tu planetu zachranime od vas. Ti co nezmrznou budou vakcinovani, ti co preziji pujdou do valky, ti co se vrati, sezerou dluhy na odvodech. Skoncime jako bezdomovci a budem si zpivat hymnu. Skoda jen, ze se zapomina, ze ta pisnicka ma i dalsi sloky. Ti co preziji odvody, nepreziji dane a novocechy s koranem v hlave.
No nevidim to dobre. A horky vtip nakonec. Vite, co to je? Je to cerny a klepe to na dvere?
..
…
…
Nase ruzova budoucnost.
Cau a priste vidlema
Na rovinu, je to záminka na týrání a šikanu obyvatel. Navíc s jejich ztrátovým mrháním zdroji kdy oběti mají platit tu jejich zdebilitu i když používat mozky očividně nejsou schopní. Tak s nimi nic nevyargumentujete že jsou naopak škodliví tomu čím si debilové čechrají peří jak zámečtí pávi – životnímu prostředí nevzdělanou nekompetentností vřískavých kejhavých hejkalů ešlakotkanismu egotautologií posedlých imbecilizace v zápřahu pro choutky a vášně neofeudálů ať to stojí co to stojí.
No vzpomněl jsem si že Al gór bojovník proti globálnímu oteplovaní s tydýtacemi že se zvedne hladina moří světe div se koupil luxusní sídlo na pobřeží metr nad hladinou moře. A již po dekádách co, ještě neplave v síni? Jasně že pytlíkují to čemu zbla nevěří.
Školáci musí jinak by se ani nevyučili a to trubky poznají že se přetvařují, velkovýroba vymařených formantů jak na běžícím pásu. Tfujtajbl a potom jedou mantru -všichni to říkají.
Emisni povolenka je nastroj prevychovy obyvatel. Akorat ji budem platit furt ikdyz nas prevychovaji. A kdyz ne, vymysli neco jinego. Hloupi jsme dost, abychom si vzpomeli, jak se kyda vidlema.
Šichtařová neví jaká hra se hraje. Její byznys je napojen na korporace.
Žádný mylný koncept. Cílené vytváření bídy a nedostatku jako jedna z větví globalistického stromu depopulace a zotročení lidstva.
A blbí gojim tomu infantilně tleskají a mávají modrožlutými mávátky.