6.4.2024
Kategorie: Politika

Doznání: Jsem obětí proruské propagandy a čekám na záchranné laso

Sdílejte článek:

PETR BOŠNAKOV

CIA žasne, Mossad tají dech. Česká BIS před týdnem odhalila ve spolupráci s několika evropskými zeměmi podvratné aktivity diverzní centrály Voice of Europe. Ruským špionům z GRU tím zasadila tvrdou ránu přímo na solar. Desítky miliónů Evropanů mohou klidně spát, neboť vláda v reakci zařadila na vnitrostátní sankční seznam dvě fyzické a jednu právnickou osobu. Ale co ti, koho už ruská propaganda lapila?

 

Server Bis.cz skromně citoval premiéra Petra Fialu, který pravil: „Tímto krokem jsme se rozhodli zasáhnout proruskou síť, která se na našem území pokoušela rozvíjet vlivovou operaci, která by měla závažný dopad na bezpečnost České republiky a Evropské unie. Cílem působení této vlivové skupiny bylo vykonávat na území Evropské unie akce a činnost proti územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny.“

Činnost podvratné skupiny byla zmapována na 300 stránkách. Nebylo přitom uvedeno, zda bylo použito tzv. Bendovo řádkování, kterým se věčný poslanec ODS, absolvent proslulé právnické rychlofakulty v Plzni snažil svého času navýšením počtu stran své původní diplomové práce udělat z této práci hodnou titulu JUDr. Mezi hlavní šířené narativy webu Voice of Europe patří tvrzení, že další podpora Ukrajiny jen prodlužuje válku a brání uzavření míru.

Podlehli Elon Musk i papež František

Musím kajícně přiznat, že ačkoli jsem Voice of Europe nikdy nesledoval, jsem zasažen proruskou propagandou. Míry infiltrace mé mysli musí být obrovská, neboť si stále myslím, že podpora Ukrajiny opravdu prodlužuje válku, která by bez pomoci Západu skončila. Nevím s jakým výsledkem, ale na obou stranách by neumírali lidé. Ukrajinský prezident Zelenskyj by si možná jezdil pro rady, jak se vypořádat s tím, když slabší zemi přepadne nesrovnatelně silnější protivník, je donucena ke kapitulaci a přijde o část historicky nesmírně cenného území, za srbským protějškem Vučičem. Rovněž netuším, jak moc se můžu utěšovat skutečností, že stejně jako já podlehl narativu Voice of Europe například papež František?  Hlava katolické církve totiž tvrdí, že Ukrajina by měla mít odvahu vyvěsit bílou vlajku. Mezi narativu podlehnuvšími je i technologický vizionář a svého času nejbohatší muž světa Elon Musk zastávající názor, že Ukrajina nemůže válku vyhrát a měla by vyjednávat, jinak ztratí přístup k Černému moři. Jsem tedy sice v dobré společnosti zasažených, ale zároveň vím, že je potřeba přejít na správný břeh.

Hřebejk s Vetchým už na tom makají

Pochybil jsem, ale stejně, jako drogově či alkoholově závislí, si nezasloužím odsouzení, ale pomoc. Proto jsem přesvědčen o nezbytnosti vydání manuálu ohledně orientace v proruské propagandě. Pevně věřím, že o tom, jak se zdatně popasovat s fake news a záměrně zkreslenou pravdou (pro mě zatím nepochopitelný termín) se dozvím z doufám patřičně angažovaného filmu režiséra Jana Hřebejka Výjimečný stav. Vždyť v hlavní roli bude Ondra Vetchý, který sehnal pro Ukrajinu drony. Doufám, že vyjde i kompletní scénář s dialogy, abych nemusel jednotlivé pasáže opisovat. Dosti podstatný problém spočívá v tom, že snímek bude uveden do kin až na podzim a já do té doby nebudu vědět, jak poznat informace, které jsou zaměřeny proti územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny. Až do rozbití sítě Voice of Europe ze strany BIS jsem si totiž naivně myslel, že bude stačit, když si vyberu správný zdroj informací.

Například britský list The Guardian, který je považován za středolevicový a podle britských čtenářů je v konkurenci tamních mainstreamových novin nejvíce levicově orientovaný. Proto jsem použil jako informační zdroj výsledky jeho průzkumu mezi obyvateli dvanácti zemí EU, podle kterých jen 10 % oslovených respondentů věří ve vítězství Ukrajiny a 37 % je pro to, aby vrcholní představitelé EU začali hledat přijatelný mír.

Teď vím, že jsem nejspíše pochybil, text odpovídá narativu Voice od Europe, neboť 90 procent čtenářů nevěří v konečné ukrajinské vítězství. A neplatí totéž pro poslední vyjádření estonského ministra obrany, podle kterého v případě české iniciativy ohledně koupě granátů se některým státům zatím nechce platit? Někdo prorusky smýšlející by si to mohl vyložit tak, že vedle Rakouska nebaží po koupi munice pro Ukrajinu i další země EU. A jak reagovat na titulek webu Sktuálně.cz: Ukrajinští vojáci bijí na poplach. Jen je zdržujeme, nemáme už skoro nic, přiznávají? Je to sice asi pravda, ale není to pravda proruská, tudíž vlastně zkreslená?

Není čas ptát se!

Smutná realita je taková, že dokud nebude manuál, který mě naučí orientovat se v proruské propagandě, jsem ztracen. Zvláště, když, jak jsem ukázal na konkrétních příkladech, existují média, jejíž proruské směřování BIS na rozdíl od Voice of Europe ještě neodhalila. Nebylo by řešením proto všechny informační zdroje, které neodpovídají informačním požadavkům naší vlády těšící se z bezprecedentní dvouprocentní podpory, rovnou na časově neomezenou dobu vypnout? Pravda, pak sice nějaký nezávislý soud může po čase rozhodnout o tom, že byl porušen zákon, ale doba je zlá a není čas, ptát se, kdo je kdo.

Deník TO
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)