15.9.2019
Kategorie: Politika

Vše má svůj vývoj…

Sdílejte článek:

J3K

Vše v našich životech má svůj vývoj. Týká se to osobního i profesního rozvoje. Vlivů na vzestup a pády jednotlivců je mnoho. Patří mezi ně především zvyšující se vzdělání, nové zkušenosti, poznání, věk, zdraví, ekonomické možnosti, jistá dávka štěstí. Někomu se podaří proplout životem bez větších katastrof, jiného potkávají různé výzvy, průšvihy se střídají s úspěchy. Odevzdaní lidé mají často méně problémů, než které potkávají skutečné bojovníky. Kdo na sobě nechá štípat dříví, většinou je bez ambicí, které dokážou život zkomplikovat více, než je únosné, má často život jednodušší. Též spokojit se s relativně málem může být příčinou jistého klidu, na druhou stranu progres lidstva vždy zajišťovali ti, kteří šli do všeho po hlavě, i když s pravděpodobností, že si občas nabijí čumák.

Na sociálních sítích a v médiích se začala propírat nová politická strana, kterou je Trikolóra. Na rozdíl od menších subjektů oživených vždy před volbami, které možná slouží ke zviditelnění jednotlivců a v případě malého úspěchu mohou i něco málo vydělat, vstoupil Václav Klaus mladší na politickou scénu poměrně razantně. Po období tráveném v prostředí fialové ODS, se kterou se však zásadně v některých názorech rozcházel, ostatně je třeba si uvědomit, že se pohyboval v jedné straně nejen s liberálním idealistou Fialou, ale také s komediantem bez vychování Novotným, byl odejit a v podstatě i díku zisku mnoha preferenčních hlasů v posledních parlamentních volbách vyjadřujících mu podporu byl předurčen k tomu stát se zakladatelem nového subjektu. Se zkušenostmi své otce a exprezidenta VK, s v mnohém stejnými náhledy na nynější situaci a svou praxí je k tomu oprávněn. Navíc se založení Trikolóry událo v příhodné době. Voleb do orgánů EU se zúčastnit nechtěla a ani nemohla, nicméně předvolební kampaň zbývajících stran a chování vzápětí po volbách v mnohém ukázaly, kde jsou slabiny budoucí konkurence. Do dalších voleb nyní zbývá dost času na konsolidaci nové strany, vytvoření kvalitního týmu, zapojení skutečných odborníků a pro nově příchozí do politiky začalo období učení se. Právě nováčci budou muset pochopit, co vše politické bahno obnáší, naučit se pracovat s tím, co a jak říkat, aby se na tom okamžitě někdo neotočil a nevyužil naprosté nepřipravenosti. Již podle prvních reakcí je zjevné, že Klausův jednoduchý a logický způsob prezentace priorit Trikolóry a množství příznivců hlásících se k ní budou trnem v oku nejen konkurenci, ale i všem stranám stavících svůj program na prvotním soubytí v EU bez ohledu na to, jaké postavení v ní máme a co se v ní děje.

Ruku v ruce s mediální masáží jsou samozřejmě i reakce na sociálních sítích. Občané ovlivnění vysíláním ČT, ale i Novy, příznivci Demokratického bloku a Pirátů tuší nebezpečí, které plyne z poměrně srozumitelné rétoriky Václava Klause ml. Už nyní jsme svědky názorových střetů příznivců a odpůrců Trikolóry, to dokonce dříve, než byl uveřejněn program strany. Většina útoků tak směřuje logicky především na vůdčí postavu. Co nejvíce vadí?

Řada připomínek se týká pana exprezidenta Klause, otce a částečného mentora nynějšího lídra Trikolóry. Jeho postoje jsou konzistentní již mnoho let, a protože patří spíše k euroskeptikům, je nepřítelem všech liberálů. Přestože v mnohém se neshoduje ani s Milošem Zemanem, v zásadních otázkách jsou často zajedno, a to hovoří za mnohé. Je mu vyčítáno plno přehmatů z dob, kdy byl předsedou vlády, z doby úřadování na Hradu pak především rozsáhlá amnestie (ta však nebyla ani zdaleka tak všeobjímající, jako předešlá Havlova). Dále je upozorňováno na ekonomickou stránku vlády Klause st., která není všemi přijímána úplně pozitivně. Trochu se pozapomíná na situaci tehdy a dnes. Po létech je snadné kritizovat období jeho vlády, zvláště když především v době vykonávání prezidentské funkce poměrně často stál proti rozvášněným politikům z širokého politického spektra včetně spolustraníků v ODS, byl terčem kritiky od tehdejšího poloboha Havla. I Klaus st. prošel svým vývojem a plno věcí by udělal jinak, jistě má ve skříni řadu kauz, které by vyndavat nechtěl, nicméně jeho názory, kterými se prezentuje, patří k naprosto logickým a jasně formulovaným a vychází z faktů.

Jedním z pilířů programu Trikolóry je prosazování zájmů klasické rodiny. Reakcí na tuto skutečnost je kritika osobního života Václava Klause ml. Rozvod je v životě člověka bohužel věcí, která přijde, aniž by o to stál. Klasická a fungující rodina, tedy táta, máma a děti, je samozřejmě ideálem. Ne vždy se vše povede a navíc i partnerství prochází vývojem, který není vždy předvídatelný. A stejně není jisté, že se z prvního manželství náležitě poučíte a nevstoupíte do druhého, které skončí stejně jako prvé. Můžete se sebevíce snažit, prostě se něco zadrhne. Zvláště u angažovaných lidí je riziko vyšší. Nicméně pilíř týkající se rodiny se věnuje především klasickému modelu, tedy muž, žena a jejich potomci. Jde o jasné vymezení prostoru pro naprosto konzervativní a roky osvědčené uspořádání rodiny s vytěsněním snah LGBT komunity uzákonit manželství homosexuálů, adoptovat jimi děti, či tyto poslat do rukou pedofilů. I rozvedení rodiče mohou spolu vycházet v zájmu dětí vcelku normálně a tvořit silný tým vedoucí ke kvalitní výchově. Rozvody pana Klause jsou jeho osobní záležitostí a jistě je vnímá i částečně jako svou prohru, nicméně to mu nebrání být pečlivým otcem s vizí kvalitní rodiny.

Další jsou na řadě názory. Na migraci, školství, neziskový sektor, směrnice EU, dotace, ekologii, cenzuru, ekonomiku. Jde samozřejmě o témata, která jsou stěžejní, a nelze očekávat, že by všem přístup Trikolóry k nim vyhovoval, ale množství okamžitě se hlásících podpůrců a zájemců o členství naznačuje, že Klaus a jeho nejbližší kolegové byli v pohledu na tuto tematiku osamoceni. Až čas ukáže, nakolik bude moci Trikolóra svou rétoriku uvádět do praxe, ale je jisté, že řada příznivců je již nyní poměrně rozsáhlá a dává tím možnost nejen proniknout mezi parlamentní strany, ale zároveň dělat v budoucnosti i kvalitní komunální politiku. Nyní bude tedy záležet na tom, aby v rodící se Trikolóře zavládnuly dobré vztahy, velmi opatrně se pracovalo s lidmi přicházejícími z jiných subjektů, jejichž přesun je očekávatelný především z ODS a od Svobodných, a nakonec i na začlenění nováčků ochotných pracovat na změnách v naprosto rozhádané společnosti.

Na politické scéně neexistuje doba hájení. Od počátku je třeba počítat s nepřátelskými aktivitami konkurentů a boje nejsou vedené v rukavičkách. Václav Klaus ml. je již ostříleným mazákem a pár lidí kolem něj také. Odborníci odpovědní za program patří k dlouhodobým kritikům nynějších praktik a vychází nejen ze svého vzdělání, ale i ze zkušeností a praxe. Trikolóra vznikla sice ve volebním mezidobí, ale také v době, kdy se Evropa řítí do propasti spravované ekomaniaky a liberály, to vše za mohutné podpory médií a ve spolupráci s neziskovým a zároveň nenasytným sektorem. Nelze očekávat, že by se stala oblíbencem Nory Fridrichové z ČT či kazatele Halíka, moderátora Moravce nebo plátků typu Fórum 24, ECHO. Také si můžeme být jistí, že Fiala, Kalousek a Rakušan nebudou z existence Trikolóry nadšeni a Bartoš se svým týmem na inzerát získává slušnou konkurenci. Jaká bude budoucnost Trikolóry, to lze nyní jen předjímat, ale pravicoví voliči dostali konečně reálnou možnost vrátit se zpět na to křídlo, kterému bylo tak těžké zůstat věrný, protože s výjimkou SPD tak trochu bojující i uvnitř sebe sama nebylo co vybírat.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,45 out of 5)
Loading...