27.4.2021
Kategorie: Politika

Vlastizrádce Zeman

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonAston svůj komentář k projevu Miloše Zemana o Vrběticích nadepsal Vlastizrada v přímém přenosu. Je to samozřejmě zkratka, nicméně v daném případě trefná.

Miloš Zeman ve svém avizovaném projevu k národu o kauze Vrbětice nezklamal. Opět se mu podařilo naštvat téměř každého. A ten, kdo sledoval jeho rozhovor na TV Prima, pak zažil zemanovské buranství, rovněž v přímém přenosu. Nicméně, Aston ve svém komentáři popsal českou politiku tak, že je pro mne inspirací k vlastním poznámkám, jak tato politika funguje.

Aston píšePro orientaci v situaci je dobře připomenout, že máme momentálně dvě opozice. Jedna je demokratická, to je Spolu a Piráti+STAN, a pozor: je do toho třeba počítat i sociální demokracii. Pro ni je snad absolutně vyloučené pokračovat ve vládním angažmá i po volbách. Ta druhá opozice je, dejme tomu, revizionistická. Jak komunisté, tak SPD usilují o změnu ústavního systému, dokonce SPD se o to snaží víc.

[ad#article_et21]

Komunisté jsou ale opozicí, neopozicí. Toleranci vládě vypověděli nedávno a zejména proto, že je vláda „podvedla“ a vrátila deset miliard české armádě. Vojtěch Filip ale nemohl nic jiného očekávat. A i na tomto místě musím připomenout, že vláda ANO, ČSSD s podporou komunistů byla důsledkem chybné politiky „Antibabiš“, kterou ODS a další strany „demokratického bloku“ prováděly od voleb až do nedávné minulosti.

SPD je revizionistickou opozicí nabírající na síle. Využívá zmatené vládní i opoziční politiky nejen ke covidu. Bude-li podpora SPD dále růst k 15 % preferencí, bude to SPD, která bude o složení příští české vlády rozhodovat, protože bude „jazýčkem na vahách“.

ČSSD využila povolební situace roku 2017 k tomu, aby odstavila svého předsedu a zvolila si nové vedení, které se dohodlo s Andrejem Babišem na vládě. O tom, zda tato strana bude či nebude ve vládě rozhodne ale to, zda se této partaji podaří vůbec do poslanecké sněmovny v letošních volbách probojovat. Jan Hamáček ale v případě překročení uzavírací klauzule a průniku do parlamentu bude usilovat o vládu a pokud bude výsledek ANO lepší než současné preference, nebude mít nikoho jiného než právě ANO.

Miloš Zeman na invalidním vozíku může ještě ve funkci dojezdit až do konce roku 2022 a bude mít rozhodující slovo při sestavování vlády i po letošních volbách. Pokud volby dopadnou tak, že ani dnešní vládní strany a ani opozice nebudou mít dostatečný počet mandátů na vytvoření vlády (i díky hrubému zásahu Ústavního soudu do pravidel volebního zákona), bude to pro Zemana možnost využít své „netradiční“ postupy, v nichž je ne mistr ale velmistr.

Ještě se krátce vrátím k Zemanovu projevu ke kauze Vrbětice. Jasně se opět prokázalo, že Zeman nebyl a není týmový hráč. Je to sólista, který tak vystupuje od listopadu 1989. Stačí připomenout jeho „boj“ za umírající Československo v roce 1992 a neustále spory s Václavem Klausem o ekonomické transformaci. Potom jeho „překvapivé“ uzavření opoziční smlouvy s ODS v době, kdy se na vládu těšila ta část ODS, která Klausovi podtrhla židli. I Zemanův odchod „na Vysočinu“ po neúspěchu v prezidentské volbě 2003, když ho podrazili jeho straníci, byl nakonec sólo akcí, která se bohatě vyplatila. Vrátil se v roce 2013 jako vítěz a na vítězné vlně se svezl i do druhého funkčního období. Přesně v duchu jeho egoismu se pak nesl i jeho projev k Vrběticím, když prohlásil, že neexistují důkazy o účasti GRU na výbuších ve Vrběticích. Skutečnost je taková, že chybějí přímé důkazy, těch nepřímých je dostatek. Zeman nelhal, jen některé věci neřekl tak jak jsou, což je jeho celoživotní politická praxe. Samozřejmě, že tím vládě nepomohl, jak konstatoval Jan Hamáček. Zeman dobře ví, že vládu podrazil, ale tak „šikovně“, že to „ustojí“.

Na závěr pak jen připomenu, že se Zeman stal prezidentem díky změně volebního systému z nepřímé volby parlamentem na přímou volbu. Zákon o přímé volbě prezidenta je jediným zákonem (a hrubě nepovedeným!), který prosadila zatím poslední pravicová vláda Petra Nečase v Česku. Všechny ostatní zákony, které tato vláda prosadila, už dávno neplatí! Bez přímé volby prezidenta by Zeman dál objímal stromy na Vysočině a měli bychom od něho pokoj. Nicméně, hrátky s ústavní žalobou, což je oblíbený předmět našich senátorů, jsou jen gestem bez valného významu. Zeman vše, co řekl, hravě obhájí a moc dobře ví, že jeho argumentace je neprůstřelná. De jure vlastizrádce není, ale de facto vládu podrazil.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (36 votes, average: 2,06 out of 5)
Loading...