4.3.2023
Kategorie: Politika

Ve sněmovně se to mele

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Parlamentní demokracie má určité výhody a mnoho záporů. Kdybychom měli možnost nastavit její pravidla od začátku, možná bychom mnohé domysleli jinak a více. Současná bitva ve Sněmovně je ukázkou toho, jak málo byli jejich tvůrci připraveni na situaci, která v České republice nastala.

K moci se dostala nesourodá a arogantní koalice vedená politologem teoretikem Fialou. Pragmatismus vyhrál nad logikou. Jestliže se v jedné vládě sejdou bývalá pravice v podání ODS a TOP09, střed STAN a KDU-ČSL a ultralevice představovaná Piráty, je vcelku logické, že něco nesedí. Jsou pouze dvě veličiny, které je všechny teoreticky spojují. Tou první je evropský liberalismus a k němu příhodně nastavené řitolezectví. Jak je možné, že euroskeptismus podložený zkušenostmi není v našem parlamentu zastoupen mnohem více, když existuje velmi silná skupina voličů považujících Evropskou unii za krok zpět a pro život Evropanů i Čechů za velmi nebezpečný subjekt? Je chyba ve volebním systému nebo jde o záměr? Druhým atributem spojujícím strany v Pětikoalici je hamižnost spojená s touhou po penězích a moci. V tomto případu jde o selhání jednotlivců tvořících organizovanou skupinu, které se však stalo v politice běžnou normou. Vše ostatní by mělo být překážkou ve spojení 5 stran s naprosto rozdílným postavením na politické scéně. Rychetský umožnil tvořením předvolebních koalic totiž něco, co bylo dosud nemyslitelné. Tedy čistě účelová spojení vedoucí k uchopení moci za jakoukoliv cenu.

Touha po moci a penězích zastiňuje vše ostatní. Což umožňuje jakési názorové splynutí v rámci evropského liberalismu. Za normálních okolností by ODS musela zásadně vystupovat proti socialisticky se tvářícím Green Dealu a Great Resetu. Rozhodně by jako pravicová strana nemohla podporovat ukončení výroby spalovacích motorů a likvidaci českého průmyslu. Zásadně by nikdo, tedy ani pražský primátor Svoboda, nemohl říct, že programové zaměření ODS a Pirátů má mnoho styčných bodů a spolupráce je vítaná. Piráti, kteří jsou odnoží zelených evropských stran vzešlých z jakýchsi ideálů bývalých Greenpeace a klimatoalarmistů, jsou novodobými socialisty v mnohém se blížícími komunistům. Jejich voliči připomínají nadšenou mládež v 50.letech podílející se na kolektivizaci našeho venkova. Ideologie vítězí nad rozumem. A ODS tomu nejen přihlíží, ale navíc ještě napomáhá a sama sobě za tu vstřícnost tleská. To jejím voličům nevadí?

Top09 se z pravicové strany stala naprosto pomatenou a arogantní soudružka v jejím vedení, která shodou náhod dosedla na parlamentní trůn, je ukázkou degradace české politické scény. Tou je ostatně i složení vlády plné amatérů a diletantů. Nelze se divit, kam padá její odborná úroveň a naznačují to i výsledky. Pekarová Adamová je zástupkyní mladé generace, jejíž znalosti odpovídají klesající úrovni našeho školství a snaze po genderově vyváženém zastoupení ve vedení státu. Adamová i Richterová by kdysi s úrovní svého intelektu mohly ve sněmovna maximálně dělat asistentky poslanců, ne ji vést. Ostatně ani Černochová není žádnou ministryní obrany, ale pouze nastrčenou hloupou loutkou. O Langšádové se média pro jistotu zmiňují minimálně, ostuda by byla ještě větší. Bohužel dámám sekundují i mužští kolegové. Stanjura je odborník na finance asi takový, jako je Lipavský špičkový diplomat. Na stupnici od jedné do desíti, kdy 10 je skutečný mistr oboru, mají oba ohodnocení -3. Ani další vládní ,,odborníci“, tedy Rakušan, Jurečka či Válek nepřekypují znalostmi. V podstatě jediný Rakušan zastává svůj post vcelku očekávaně. Povýšil ideologii nade vše a s obrovskou mocí, kterou vnitro disponuje, likviduje vše, co může komplikovat život Pětikoalici. Zkuste dát podnět k jeho stíhání či přešetření praktik tohoto ministra a vzápětí čekejte zásadní atak na Vaši osobu. Na kauzy spojené s trestným jednáním politiků a kmotrů spojených s Pětikoalicí se neptejte, byli byste směšní.

Vraťme se k dění do sněmovny. Momentálně tam v neoprávněně vyhlášeném režimu legislativní nouze schvalují zákony, které změní Českou republiku. Valorizace důchodů je jen jedním z nich, přesto kvůli němu začala politická válka poukazující na nedostatky v jednacím řádu a zneužitelnost postavení nadpoloviční většiny. V době vysokých výběrů daní (díky inflaci především DPH a spotřební daně) se stát propadá do ekonomické krize a vláda reaguje tím nejprimitivnějším způsobem, tedy dalším razantním zásahem do peněženek občanů. Podporou Green Dealu a německého trhu s energetikou devastuje naše hospodářství a neochotou bránit zájmy občanů ČR proti jestřábímu chování Bruselu nadále potápí vše, co tu dosud bylo vybudováno. Vládní svazáci hledí vzhůru k možným funkcím v EU, aniž by je zajímal dopad jejich pomatení na celý náš národ. Ukrajinizace a vyzbrojování Ukrajiny je další drahou hračkou vládnoucích liberálů. Parlamentní většina jim umožňuje urychlenou transformaci naší republiky do eurounijní kolonie a bezprecedentní nenávist k Rusku zase zaslepená a unáhlená rozhodnutí znamenající riziko zatažení do války. Stáváme se vyčerpanou a extrémně ožebračenou zemí se slabou politickou reprezentací a válečným štváčem zvoleným na Hrad. Dění ve sněmovně to vše jen dokresluje a poukazuje na to, jakým panoptikem se Evropa i česká republika stala. Ptáte li se, jak to skončí, optimismus není na místě.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)