19.6.2014
Kategorie: Společnost

Války Heleny Válkové

Sdílejte článek:

OD: FRANTIŠEK SCHILDBERGER 19|06|2014

No tak dobře, paní Válková, řekl premiér – když ho parafrázuji – já akceptuji, že jste odvolala mého člověka z funkce náměstka a navrhnu na tuto pozici někoho jiného – ale vězte, že to bylo naposled; ještě jeden konflikt s nějakým podřízeným a už odvolám – vás a taky mi vadí, že své spory vynášíte na veřejnost, to škodí důvěryhodnosti mé tolik solidní vlády…

 

[ad#hornisiroka]

 

I Andrej Babiš je už z ustavičných sporů své ministryně unaven; když urovnal její konflikt s rovněž odvolanou náměstkyní Hanou Marvanovou, prohlásil, že to bylo nejobtížnější jednání, jaké kdy v životě vedl (jo – ženy v politice, to má své kouzlo!).

 

Ale o co vlastně v (zatím?) posledním sporu Heleny Válkové (nestranice za ANO) jde? Kdo se tu vlastně choval „nestandardně“? Ministryně, která chtěla od náměstka údaje o nabídkách v tendru na nákup hlídacích náramků pro odsouzené k trestu domácího vězení – anebo náměstek Pavel Štern (nestraník za ČSSD), který její požadavek odmítl a prohlásil, že ministryně to vědět nesmí a že má podezření, že by znalost cenových nabídek zneužila k nějakým nezákonným rejdům…? (Sledovací náramky, to je vůbec velmi dlouhý příběh a převeliký kšeft: jeden tendr, evidentně zmanipulovaný, už zorganizovala ministryně spravedlnosti ve Fischerově vládě Daniela Kovářová – a zrušil jej její nástupce Jiří Pospíšil.)

 

Spor mezi současnou ministryní a jejím náměstkem je nicméně příkladem toho, jak obtížné je orientovat se v husté spleti současné české veřejné správy: média nám jistě zprostředkují spoustu takzvaných názorů – tedy ničím nepodložených tvrzení (ten řekl a ten řekl a tenhle „je přesvědčen“…) – ale jen minimum doložených faktů; politikové jsou ochotni se rozhořčit a vzájemně se všelijak obvinit – ale ani oni neznají často ta nejzákladnější fakta. Například co je vlastně v koaliční smlouvě o obsazování postů náměstků ministrů (nic: odvolání náměstka tedy nemůže být porušením koaliční smlouvy, jak pohotově vypálil od boku ministr Jiří Dienstbier…). A k tomu přistupuje houština vztahů zákulisních; poměry v české politice a zejména tam, kde jde o peníze, jsou takové, že kradou všichni: slušní lidé i gauneři, legálně i nelegálně, po pětikorunách i po miliardách, natvrdo i skrytě. I leckteří policisté a státní zástupci a soudci.

 

Když někdo nechce tyto struktury respektovat, velmi snadno se sám ocitne ve vězení pro korupci – a pokud je nerespektuje nějaký politik, jeví se jako špatný politik, který nezvládá svou práci. To je i případ současné Heleny Válkové. Velmi bedlivě jsem sledoval, jak hlasitě kdo z politiků volá po jejím odvolání a křičí, že nestačí na svůj úřad; byla to informace o tom, jak hluboko je kdo integrován do zmíněních houštin a spletí; a nepřekvapilo mě, že nejenergičtěji proti Válkové vystoupila politická supermatadorka Zuzka Bébarová Rujbrová z KSČM.

 

Helena Válková přišla do politiky z akademického prostředí, ne ze stranických funkcí a nikoli z byznysu, a tudíž bez dostatečného zázemí politických známostí i protislužeb; každý, kdo má nějaké vztahy ke „skutečným“ politikům, si proto myslí, že ji může snadno obejít, převálcovat anebo zničit. Ale není tomu tak.

 

 

Helena Válková je křehká žena – ale nedá se. Když se řekne, že působila Právnické fakultě v Plzni, může i to vyznít v její neprospěch – jenže… Jenže i tam dokázala odvádět solidní práci a nadto jít do konfliktu, s mafiány, kteří fakultu ovládli…

 

Důležité je, že v současném sporu ji podpořil její poslanecký klub i sám předseda hnutí ANO; Andrej Babiš jako první uvedl, že nešlo ještě o tendr – ale jen o předběžný průzkum trhu: a ministryně se chovala zcela v souladu se zákonem a se svými povinnostmi… Že tedy, jak bylo řečeno mezi řádky, komusi překazila dobrý „kšeft“. I snahu kriminalizovat svoji nadřízenou.

 

Kdyby mi někdo řekl, že pár měsíců po volbách budu, aspoň v něčem, chválit někoho z hnutí ANO – vysmál bych se mu. Ale spleť a houští české politiky přináší ustavičná překvapení; někdy i příjemná.

 

ZDROJ: sklenenykostel.net

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...