
V Bruselu schválili všechno, a teď si hrají na rebely
NECT24/LIBOR VONDRÁČEK
Pane předsedo, podle údajů výzkumu ManpowerGroup 36 procent větších a velkých firem plánuje hromadné propouštění. Jde především o průmyslové a výrobní podniky, ale také o služby. Je to důvod k obavám? Co považujete za hlavní příčinu tohoto jevu?
Jasně, že je to problém! I kdyby to číslo bylo poloviční, něco je hodně špatně. Průmysl, výroba, služby – to je páteř naší země!
Hlavní příčina? Příliš mnoho regulací, daní a nesmyslných zelených nařízení z Bruselu, co dusí firmy jako centrálně řízená hydra. Jako bonus naše vláda totálně nezvládla energetickou krizi – ceny energií jsou šílené, protože se tu prosazuje ideologie místo zdravého rozumu. Firmy nemají na provoz, tak vyhazují. Je to smutné, ale nelze se na ně zlobit – na rozdíl od státu nemohou roky v kuse žít na dluh. A my to musíme změnit!
Jakých konkrétních chyb se vedení země dopustilo? Měl Fialův kabinet šanci zmírnit důsledky pandemické a energetické krize?
Tahle vláda je katastrofa, absolutní chaos. Základní chyba nastala, když den po volbách zapomněli na své předvolební sliby a postupně je porušovali jeden za druhým. Největší chybou je totální zničení důvěry v instituce.
Pandemická krize? Mohli nechat podnikatele fungovat, snížit daně, rozjet ekonomiku – místo toho je dusili do poslední chvíle povinností kontrolovat hosty a navíc přidali zákaz vánočních trhů.
Energetická krize? Měli jednat rychle. Snížit spotřební daně po vzoru Polska a nepodléhat zelenému šílenství – ale ne, oni jen koukají, jak nám EU diktuje, a ještě jí přitom asistují s úsměvem na rtech. Pak se diví, že firmy krachují.
Fiala měl šanci, ale místo akce jen straší a mluví o „odpovědnosti” a věcech, které nemůže ovlivnit. Jeho základní odpovědností je nechat lidi pracovat a žít, ne jim slibovat, že je nenechá padnout, a zároveň je otravovat novou byrokracií, zelenými příkazy, vyššími daněmi, poplatky či emisními povolenkami.
Petr Fiala a jeho vláda opakují, že je nutná revize zeleného hospodářství. Zaznamenal jste konkrétní kroky vlády v tomto směru?
Revize zeleného hospodářství? Jen řeči, žádné činy! Fiala a jeho parta pořád mluví o přehodnocení, ale kde jsou kroky? Nic nevidím – žádné zrušení nesmyslných dotací na větrníky, žádné uvolnění rukou podnikatelům, žádné razantní NE Bruselu. Jen plky o „udržitelnosti”, zatímco firmy krachují a lidé nemají na účty. V Bruselu schválili všechno, včetně zákazu aut, a teď si hrají na rebely.
My, Svobodní, říkáme: dost ideologie, vraťme se k rozumu – levná energie, svoboda podnikání, ať to jede! A hlavně konec vlády Petra Fialy. Ten tady všechny zelené nesmysly se svou vládou schválil, aby půl roku před volbami začal hlásat „nejsme jako my” a „dejte mi další čtyři roky a reformy Fialovy vlády naše Fialova vláda zruší”. Lidé ale nemají krátkou paměť a další vládnutí mu nedovolí.
Nezaměstnanost roste čtvrtý měsíc po sobě. Pokud je podle vás potřeba to řešit, jaké kroky považujete za vhodné k zastavení tohoto trendu?
Rostoucí nezaměstnanost? Jasně, že to musíme řešit! Čtyři měsíce růstu – to není náhoda, to je výsledek špatné politiky. Co dělat? Uvolnit trh práce, zrušit zbytečné regulace, které brzdí firmy. Umožnit růst malým a středním podnikům, nejen velkým korporacím. Nezavádět nové kvazi-daně (například poplatek ČT pro firmy) a rozhodně už žádné daně nezvyšovat. A hlavně: přestat tlačit zelené nesmysly, které ničí průmysl. Lidé chtějí práci, ne řeči o „transformaci kvůli hořící planetě“! My to zařídíme – Trump nám ukazuje, že to jde dělat rychle a efektivně, jako tygr.
Děkujeme za rozhovor.
a nejsmutnější na tom všem je, že CO2 nemá na změnu klimatu žádný měřitelný vliv. fantasmagorie zelených kreténů. diesely budou po celém světě jezdit ještě 1000 let, ale v evropě budeme chodit pěšky a bydlet v jeskyních