8.11.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Už se to začíná hýbat

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Uplynulo jen několik desítek hodin od Trumpova volebního vítězství a změny se daly do pohybu. Začalo to praskat na všech stranách. Dokonce i tady, v naší milované, liberálně zabetonované EU. Pomiňme pro tuto chvíli rozpad německé vlády, házející další klacek pod nohy dosavadnímu, německo-francouzskému vedení Únie a podívejme se do Maďarska.

V Budapešti se právě v těchto dnech koná páté setkání tak zvaného Evropského politického společenství. Jde o konferenci takové „širší Evropy”. S představiteli unijní sedmadvacítky se tu scházejí hlavy států a vlád ze 42 zemí spolu s šéfstvem Evropské unie, NATO a Rady Evropy. Podle oficiálního programu měli probrat reakci, na zvolení D. Trumpa do čela USA, další, neochvějnou podporu Ukrajiny, pomoc Moldavsku na cestě do EU, no a k uspokojení nejrůznějších remcalu také říct něco nezávazného k migraci a prosperitě Evropy.

Jenže hostitelem je „enfant terrible” Evropské Únie, Viktor Orbán, a mezinárodní situace se, po 5. listopadu, radikálně změnila. Premier Orbán to také neváhal naservírovat, mírně konsternovaným unijním papalášům, hned na úvod. Prohlásil, že je více než pravděpodobné, že nový americký president zastaví podporu válečného úsilí Ukrajiny. A že „neunijní” většina světa háže na tuhle válku bobek už dávno. Takže se může stát, že bojechtivá Evropa zůstane v pozici kůlu v plotě.

Ba co víc, tu válku v zastoupení proti Rusku netouží vést ani celá Evropa. Balkánské státy, včetně Srbska, Bulharska a Turecka (které je také součástí Evropy a účastní se summitu EPC) jsou pro mír a chtěly by ukončit konflikt co nejrychleji. A ze samotné Únie? Maďarsko a Slovensko jsou pro mír. Další státy, oslabené protiruskými sankcemi, váhají. Zatím potichu. Ale kolik si myslíte, že nakonec zbude těch skutečných, zarytých nadšenců, které tu válku budou nadále podporovat? A utáhnou to, bez USA? Takové otázky házel do zkoprnělého pléna Orbán.

A když už byl v tom sypání soli do evropských ran, zmínil Orbán také půjčku ve výši 50 miliard eur pro Ukrajinu, na které se dohodla skupina G7 a která má být společně financována EU a USA. Konstatoval, že je potřeba s tím něco dělat. Protože Ukrajina nic nevrátí, plánované ruské reparace za prohranou válku se nám jaksi vzdalují a představa, že se to zatáhne z nějakých zmrazených ruských aktiv, může vzít za své po první schůzce Trumpa s Putinem. Trump jednat chce a Putin se právě vyjádřil, že je také nakloněn nějaké formě osobní schůzky.

Orbán si teď tohle otevřené, hlasité kacířství v evropském, hyperkorektním chrámu, může dovolit. Dlouhodobě podporoval Trumpovy presidentské ambice a byl s ním ve styku i v dobách, kdy byl bývalý (a právě znovuzvolený) president v oficiální klatbě a nemilosti. Jen si vzpomeňte na jeho nedávnou mírovou misi, při níž navštívil Ukrajinu, Rusko a Čínu a jednal s jejich nejvyššími představiteli. O výsledku pak podal osobně hlášení Donaldu Trumpovi v jeho sídle na Floridě. Evropské papaláše to tehdy mohlo roztrhnout… Ale teď je Orbán na koni. Dokonce i Reuters musel konstatovat, že od teď bude Orbán hlavním zprostředkovatelem americké, politické vůle v Evropě.

A jak už to tak v životě chodí, když se osmělí jeden, přidávají se další. Slovenský premier Robert Fico, který se právě vrátil z cest po Číně, bouchnul na summitu do stolu v otázce migrace: „Pokud se dají najít peníze pro nesmyslnou válku na Ukrajině, kde se zabíjejí Slované, válku, která nemá žádné řešení, neboť vojenské řešení neexistuje, tak musíme mít dostatek odvahy, abychom řekli, že jsou i jiné závažnější problémy, na které musí EU reagovat ,” prohlásil Fico. S tím, že při koncipování nového rozpočtu EU, pro období od roku 2027, musí Unie jasně deklarovat, že ilegální migrace je jedna z největších hrozeb pro fungování EU. Zkrátka už to začíná vypadat, že hitem příštího roku bude, k nevoli dosavadního mainstreamu, vyhošťování a ochrana hranic a že se potřebné peníze budou muset najít.

Ano, samozřejmě, většina europapalášstva jela dál, kočárem zeleným kol bruselských skal, a mlela obvyklé fráze. Von der Leyenová kupříkladu bouřila: “Je v našem společném zájmu nedovolit autokratům zastrašovat ostatní .” Zda tím myslela Putina, nebo budoucího amerického presidenta, není úplně jasné. Ale on se jí na to někdo časem, třeba po schůzce Putin – Trump, zeptá. Francouzský Macron zase plkal něco o prosperitě, suverenitě rozhodování EU a budování obranyschopnosti… a ostatní neměli odvahu se ho zeptat, jak to chce provést s prázdnými pokladnami, krachujícím průmyslem a Green dealem na krku. Zkrátka klasika.

Ale čas už oponou trhnul. Přichází doba, kdy ti chytřejší z papalášstva začnou převlékat kabáty a ti hloupější, anebo příliš svázaní s liberálním pokrokářstvím a zkompromitovaní, budou zuby nehty držet línii až do hořkého konce. Jako svého času Milouš Jakeš. Kde se v tomto spektru evropské politiky nachází místo Petra Fialy a jeho Spolu, je asi všem jasné.

Ale vraťme se ještě jednou k pátém setkání Evropského politického společenství: „Odpovědi, které tu nyní poskytujeme, budou utvářet budoucnost Evropy na desetiletí,” řekl tam včera mďarský premiér, vizionář a budoucí vůdčí politik Evropy, Viktor Orbán. Tak se dobře držme. Změny ve světě i v naší Evropě byly odstartovány.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)