8.3.2021
Kategorie: Společnost

Úřední maturita … zoufalá Babišova snaha získat mladé voliče?

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Je premiérův návrh, aby letošní maturanti místo klasické formy zkoušky dostali na maturitním vysvědčení známky na základě průměrů za všechny roky studia, adekvátní současné situaci, nebo jde o populistické gesto?

Premiér Andrej Babiš chce navrhnout vládě, aby absolventi středních škol letos neskládali maturitní zkoušku klasickým způsobem, ale aby jim zkouška byla přidělena úředně. Což by konkrétně znamenalo, že by se jim z každého maturitního předmětu vypočítala průměrná známka za všechny roky studia. Pouze ten, kdo by s výslednou známkou nesouhlasil, by si mohl udělat maturitu v klasické podobě, tedy tak, jak ji pro letošní rok připravilo ministerstvo školství.

Když byl v rozhovoru pro MF DNES a iDNES Andrej Babiš tázán, kdo ho na tuto myšlenku přivedl, tak odpověděl, že dostal stovky emailů od studentů, kteří ho o to žádali. Dále argumentoval tím, že středoškoláci v aktuálním školním roce strávili na prezenční výuce ve školních lavicích jen velmi krátkou dobu. A také připomněl, že na sousedním Slovensku vyřešili problém s maturitami obdobným způsobem již v minulém školním roce.

Že současná epidemiologická situace je pro všechny žáky a studenty v ČR velmi složitá, a v případě maturantů to platí obzvlášť, je samozřejmě pravdou. Je ale přesto na místě zcela rezignovat na to, aby se zkouška z dospělosti, jak je někdy maturita označována, vykonala aspoň trochu důstojným způsobem? Pokud Babišův návrh většina členů vlády schválí (což je docela možné, byť dle mediálních zpráv je ministr školství Plaga proti), určitě to řadě letošních maturantů radost udělá. Otázka ovšem zní, zda je to třeba nebude za pár let mrzet, až budou ti, kdo maturitní zkoušku skládali v roce 2021, řadou lidí nálepkováni jakožto absolventi, kterým byla maturita přidělena „bumážkou.“

I přes složitou epidemiologickou situaci jsem totiž přesvědčen, že v silách většiny studentů čtvrtých ročníků je se na zkoušku z dospělosti dobře připravit. Zvlášť, když jim ministerstvo školství svým rozhodnutím z 28. 1. letošního roku umožnilo soustředit se ve druhém pololetí jen na maturitní předměty (školy dle něho dostaly možnost zredukovat výuky jenom na ně a studijní výsledky za druhé pololetí čtvrtého ročníku navíc letos nebudou mít na připuštění k maturitě žádný vliv). Určitým problémem může být praktická zkouška na odborných školách, na niž se mnohdy lze distanční formou připravit jen velmi obtížně. Ale i zde lze komplikovanou situaci řešit například posunutím termínu zkoušky. A třeba u studentů zdravotnických oborů, kteří v současné době chodí v rámci odborné praxe pomáhat do nemocnic, by nebylo od věci tuto část maturitní zkoušky zrušit a dát jim známku na základě jejich hodnocení z nemocnice.

Opravdu moc nerozumím tomu, proč se pan premiér kromě toho, že si již určitou dobu hraje na hlavního hygienika v ČR, začal hrát i na největšího odborníka na školství (které až dosud bylo zcela mimo centrum jeho zájmu) a nenechá rozhodnutí ohledně toho, jakou formou letos proběhnou maturitní zkoušky, na ministerstvu školství. Přičemž asi nejenom mě napadla v této souvislosti hypotéza, zda svým návrhem na úřední maturitu Andrej Babiš necílí na mladé voliče. Přece jen, preference hnutí ANO stále klesají a dle předvolebního průzkumu agentury Median z tohoto týdne se jeho náskok před koalicí Piráti a STAN ztenčil na pouhých 1,5%. Přičemž podzimní volby se blíží a letošních maturantů je zhruba 70 tisíc, což tak úplně málo není. Otázkou ovšem je, zda tohle populistické premiérovo gesto bude stačit k tomu, aby většina letos končících středoškoláků dala místo Pirátům raději hlas Babišovu ANO…

Ať už je za tím to či ono, jisté je, že situace v současném českém školství radostná není a na vině zdaleka není jenom aktuální pandemická situace. Na závěr dnešního článku proto přidám jeden vtip, který by se však při současném trendu mohl poměrně brzy stát realitou:

U zkoušky na vysoké škole
Zkoušející: „Co nám říká druhý Newtonův zákon?“‘
Student: „A proč bych měl tohle vědět? Já přece nestuduji právo, ale fyziku.“

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...