Ukrajina, Izrael: Dvě strany mince chybné politiky USA
JAN BARTOŇ
Izrael vyzval generální tajemníka OSN Antónia Guteresse k rezignaci. Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyzval generálního tajemníka organizace Antónia Guterrese, aby okamžitě odstoupil z funkce. Reagoval tak na jeho slova, že útok Hamásu na Izrael „nevznikl ve vakuu“ a že Palestinci trpěli 56 let „dusivou okupací“. Izraelská armáda na sociálních sítích už déle vede s OSN spor. Guterres se vůči kritice ohradil.
Vyjádření Guteresse je vskutku pozoruhodné. Místo toho, aby jako nejvyšší představitel nejdůležitější světové organizace jasně odsoudil teroristický útok proti civilistům v Izraeli, spojil tuto událost s „okupací palestinského území“, kterou navíc omezil na 56 let, tj. od roku 1967. V tomto roce totiž proběhla tak zvaná šestidenní válka , v níž Izrael porazil koalici arabských států. Šestidenní válka (hebrejsky מלחמת ששת הימים, milchemet šešet ha‐jamim, resp. třetí arabsko-izraelská válka) z 5.–10. června 1967 bylo vojenské střetnutí mezi Izraelem a koalicí Egypta, Sýrie a Jordánska. Jednotkami mimo to přispěl Irák, Saúdská Arábie, Súdán, Tunisko, Maroko a Alžírsko. Válka propukla 5. června úderem izraelského letectva proti leteckým základnám Egypta a skončila 10. června, kdy Izrael ukončil bojové akce. Arabská koalice v ní utrpěla zdrcující porážku – Egypt ztratil Gazu a celý Sinaj, Jordánsko Východní Jeruzalém a celý Západní břeh Jordánu a Sýrie Golanské výšiny. Výsledek války ovlivnil geopolitiku regionu až dodnes.
Izrael v roce 1967 ale fakticky žádné nové palestinské území neokupoval, nýbrž okupoval území Egypta, Sýrie a Jordánska. Jak známo, podle rezoluce OSN byl tak zvaný Britský mandát Palestina (skládající se z Palestiny a Zajordánska) rozdělen tak, že na západní části tohoto území (Palestině) měly vzniknout dva státy – židovský a arabský a na východní části (Zajordánsko) mělo vzniknout Jordánsko. Protože však arabský svět se vznikem židovského státu nesouhlasil, vypukla prakticky ihned po schválení rezoluce válka, v níž Izrael vyhrál a na většině území Palestiny vznikl právě stát Izrael a Západní břeh u řeky Jordán a polovina Jeruzaléma skončila v Jordánsku. Izrael tak de facto „okupuje“ území Palestiny od roku 1948. Pokud se dnes člověk podívá na mapu toho, jak měla být Palestina podle OSN rozdělena, nevěří svým očím. Území bylo rozděleno přibližně 50/50 mezi a arabský a židovský stát a hranice mezi arabským a židovským státem byly prakticky nerealizovatelné.
Podívejme se nyní na hlavního spojence Izraele, a to USA. Aktuální situace ve světě je dána výsledkem amerických voleb v roce 2020. V nich díky korespondenčnímu hlasování zvítězil výrazně Joe Biden a ujal se prezidentské funkce. USA byly ale zatíženy vnitřními rozpory (přepadení Kapitolu v lednu 2021 příznivci poraženého prezidenta Donalda Trumpa) a Bidenova administrativa ztratila na řadu měsíců o situaci ve světě zájem. Ještě za vlády Trumpa podepsaly USA s Talibanem dohodu a stažení vojáků USA z Afghánistánu, a to bylo prvním velmi významným zahraničním počinem nové Bidenovy administrativy. Stažení vojáků USA z Afghánistánu, po němž zůstalo na místě obrovské množství vojenské techniky, vedlo k prudkému pádu podpory Joea Bidena americkou veřejností. Navíc se od počátku výkonu prezidentské funkce projevoval u Bidena jeho věk a jeho „překvapivá“ slova tam či onde vedla k tomu, že se váha politiky USA ve světě začala vytrácet.
Dostáváme se tak k ruské agresi proti Ukrajině. USA měsíce před jejím zahájením informovaly o tom, že se ruská intervence chystá. Dokonce oznámily i datum a provedly významné opatření, ne však na podporu Ukrajiny. Těsně před ruskou invazí totiž Biden stáhl americké vojenské poradce s tím, že by střetem ruských a amerických vojáků začala III. světová válka. Válka na Ukrajině je tak důsledkem pasivní americké zahraniční politiky. USA a EU zavedly po ruské agresi významné ekonomické sankce, které však Rusko nejen že neoslabily, ale naopak jeho politiku sblížilo s nejhoršími režimy světa včetně komunistické Číny. Tyto režimy jsou v naprostém protikladu se západními demokraciemi a spolupráce Ruska s nimi jednak umožňuje obcházení západních sankcí (to platí pro Čínu) a roste tak agresivita těchto režimů, zejména Íránu. Rusko navíc uplatňuje významný vliv ve sdružení BRICS a velmi dovedně využívá i dnešní válku na Blízkém východě ve svůj politický prospěch. Podle analytiků, kterým důvěřuji, by tak dnes hlasování OSN v případě ruské agrese proti Ukrajině již zdaleka nebylo tak jednoznačné jako doposud a většina tak zvaného Jihu by se zřejmě zdržela hlasování proti Rusku.
Pasivní politika USA, která dala Rusku možnost invaze na Ukrajinu, byla významnou chybou. Ukrajina je dnes zcela rozvrácený stát, který má funkční jedině svou armádu, která je Západem zcela přezbrojena. Rusko okupuje asi pětinu Ukrajiny a rozhodně se dobrovolně dobytého území nevzdá. Občas upozorní na existenci svých jaderných zbraní, a to je zřejmě zásadní role při ruské zahraniční politice. Nyní už Rusko svými poslanci schválilo odchod z dohody o zákazu zkoušek jaderných zbraní a je možné, že provede svůj jaderný test, aby demonstrovalo připravenost použití jaderných zbraní.
OSN je v současné situaci zcela ochromena. Rusko jako stálý člen Rady bezpečnosti s právem veta znemožní jakoukoliv rezoluci, která by mu byla proti srsti. Rovněž tak přesunulo na Blízkém východě podporu Palestincům a ochladly vztahy Ruska s Izraelem. Generální tajemník OSN Guterres se snaží dělat „vyváženou politiku“ a naštve tím vlastně každého. Jakpak je to dlouho, co naše média podporovala Guterresova slova o klimatické krizi, na kterou máme jako lidstvo pět nebo deset let? Vždyť to poslední vyjádření panelu IPCC a Guterrese proběhlo v tomto duchu před pár týdny. Nyní podporujeme izraelskou výzvu na odstoupení Guterrese, protože se vyjádřil, že si Izrael za své potíže může sám svou okupací Palestiny.
K válce o další osud Izraele tak dochází v situaci, kdy jedinou brzdou proti invazi izraelské armády do Gazy jsou USA. Obávají se, že sice Izrael Hamás zničí, ale na místo Hamásu přijdou „noví bojovníci“. USA rovněž nemají žádnou páku ani na Rusko, protože Rusko se sankcemi žije a jeho zbrojní výroba jede na plný výkon. Problém války na Ukrajině tak nakonec skutečně bude v tom, čemu se nehezky říká „živá síla“. Rusko bude mít stále kde brát ale Ukrajině už budou vojáci významně chybět.
Válka na Ukrajině i na Blízkém východě jsou tak neuralgickým bodem americké zahraniční politiky. Ani v jednom případě nelze očekávat vítězství politiky USA, spíše jen jakousi „remízu“ a status quo, který v budoucnosti opět může přeskočit do horké válečné fáze. A z čeho musí mít USA oprávněné obavy je sblížení Ruska s Čínou. Tchaj-wan se tak stává prubířským kamenem zahraniční politiky USA a pokud prezidentské volby na Tchaj-wanu v lednu příštího roku povedou k vítězství kandidáta pročínského, bude to další významná porážka americké politiky. Bidenova administrativa se tak s blížícím se termínem dalších prezidentských voleb v listopadu 2024 bude potýkat v zahraniční politice s nelehkými problémy a Biden, pokud skutečně kandidovat bude, na svou nevýraznou a neúspěšnou zahraniční politiku může i doplatit. Americké volby obvykle nejvíce ovlivní ekonomika v USA a ta se výrazně zvedla, ale významnou roli může hrát i imigrace z jihu. Republikáni hrají tuto kartu dlouhodobě a úspěšně. Bude-li se ale mezinárodní situace dále zhoršovat, může i tento proces výrazně do voleb zasáhnout a Biden by pak mohl být odstaven samotnými demokraty.
- Na nic nejsou peníze, ale platy politiků se zvednou o 13%! - 9.10.2024
- Zmocněnec slovenské vlády vyrazil do války proti farmaceutické mafii - 9.10.2024
- Je to prostě nemorální - 9.10.2024
Ale, ale ?
cit : pokles váhy USA a Západu obecně ve světové politice…..
je příčinou války na ukrajině a všeho ostatního, co nelíbí demokratickému západu… neobyčejně vnímavý chlapec ten Bartoň.
… přepadení kapitolu příznivcy Trumpa.. samé perly, samé perly…
Má to stejný jako ZDROJE JSOU, od vztyčení vysíracího stožáru. Všichni to říkají soustruháty na 3 000%, druhými.
Hatlamatla patlamatla,
dydli-mydli šmydli-fidli,
kadla-madla, – Šlak!
Šlak je slabomyslný vzteklý dyslektik, autista, labilní pošuk a vylízanej mozek.
Vyznačuje se zdegenerovanými slovy, úplně zdegenerovanými větami a vzteklými, často až humus-fekálními úplně blbými průpovídkami a idiotskými poskakujícími smajliky.
Vezmi si Slabikář a nauč se psát souvislé logické věty aspoň tak, jako to umí už i malé děti v základní škole, ty patlomatlo.
Tyhlety svoje zdegenerované vejžblechty vo hovně si patlej a vystavuj někde v blbečkáriu, – tam, mezi svejma.
Pindale, jsi etalon soustraháta na 3 000%, druhými parazite.
Takový bystrý obstarožní válečník Biden a svět ho holt neposlouchá…..
A válka na třech frontách….Ukrajina, Izrael, a také občasná střelba z dronů na americké základny v Iráku a Sýrii…..
Kdo seje vítr, sklízí často bouři…..
Co je to západní demokracie ?
Velká černá komedie.
Teror.
Inu, každá velmoc jednou velmocí být přestane. Sledujeme rozpad moci USA v přímém přenosu. Držte si klobouky, bude fičák!
Bartoni máš to v té makovici drobátko pomotané a nevíš momentálně komu se zavděčit.
“Současná eskalace napětí, způsobená ruskou agresí proti Ukrajině a aktuální horkou fází konfliktu na Blízkém východě, má jedinou příčinu. Tou je pokles váhy USA a Západu obecně ve světové politice.”
KuloBartoňVí!
Anebo jak píše Shaman – je zmaten v tom, komu se aktuálně zavděčit. Svoloč, a ne politolog!
Jak se pitomci odkrývají. Bartoň vi ze systém je špatný, ale najednou se zastává, těch kteří tento systém vytvořili a dále ho zdokonalují. Pokud si člověk není schopný dát do hromady že celý ten bordel co se děje na palestinské půdě v Izraeli a Gaze byl byl připravovány Izraelci v ramci dobytí dalšího území, má v té hlavě nasrano.
https://thepeoplesvoice.tv/netanyahu-ordered-israeli-military-to-stand-down-during-hamas-assault/
Tady to je v Češtině.
https://www.czechfreepress.info/blizky-vychod/izraelsky-premier-netanjahu-naridil-armade-aby-behem-utoku-hamasu-nezasahovala-cimz-ji-umoznil.html
Ale to je taková ta zastydlá „západní“ nadutost: „Náš systém je samozřejmě nejlepší, o tom se nebudeme bavit“. A jestli se nám něco nepovedlo, tak jen proto, že jsme nechali ty ostatní příliš si vyskakovat. Musíme přitvrdit!
Za každého mluví především výsledky. Jakýpak že je socioekonomický stav západních společností a USA především?
Článek zoufalce.
V rámci ničím nevyprovokované ruské agrese popadalo ukrajinské armádě od 1. října t. r. 31 letadel a 3 vrtulníky.
Konkrétně:
20 stíhaček MiG-29
8 bojových letounů Su-25
1 bombardér Su-24
2 cvičné letouny čsl. výroby L-39
3 vrtulníky Mi-8
Jednání proběhlo v soudružském ovzduší.
Členské země jevrejské unie nebyly na dnešním summitu schopny dospět ke shodě při finanční podpoře Ukrajiny ve výši 50 miliard Euro proti ničím nevyprovokované ruské agresi. Proti byly Belgie, Maďarsko, Slovensko a některé další země.
Jdi už s těma idiotskejma žlutejma flekama do prdele, no…
Je to degenerativní blbinec.
Nedělej to, je to cesta zpátky na stromy, – polezeš po stromech a budeš vřeštět jako vopice, jen s tim rozdílem, že budeš mít čip v opičí kebuli a dorozumívat se budeš vřeštěním a idiotskými grimasami-smajléky.
Nekaz zábavu, stará vykopávko.
Tvoje starosti a Rothschildovy prachy bych chtěl mít.
Mohl bys dělat u mě v armádě pucfleka, abys přišel na normální starosti.