
Trump dal Zelenskému vale a odmítl evropský trik na eskalaci války proti Rusku
FINNIAN CUNNINGHAM
Mezi Evropany bezpochyby panuje zděšení a znepokojení, že jejich program prodlužování války proti Rusku je v rozkladu. Nejhorší je, že rozzuřený Trump se nyní může od Ukrajiny odříznout a ponechat ji zcela na pospas Rusku.
Evropští lídři se v neděli scházejí v Londýně na mimořádném zasedání, které svolal britský premiér Keir Starmer. Zelenskyj se jí má zúčastnit a má být zasypán evropskými projevy podpory a dalšími miliardami peněz daňových poplatníků. Je neuvěřitelné, že drzého podvodníka stále obhajují jako „církevního hrdinu“.
Páteční faux pas v Oválné pracovně byl hnusnou podívanou. Trump a jeho viceprezident JD Vance se do Zelenského pustili pod plnou září televizních kamer za to, že se odvážil vznést další požadavky na americké bezpečnostní záruky v rámci dohody, která americkým společnostem umožní přístup k údajnému ukrajinskému nerostnému bohatství, včetně ropy, plynu a kovů vzácných zemin.
Schůzka začala srdečně, ale Trump se zdržel poskytnutí konkrétních „bezpečnostních záruk“ Ukrajině. Zelenského uštěpačné naléhání na získání výslovných amerických závazků ohledně vojenské podpory po jakékoli mírové dohodě s Ruskem vyvolalo u Trumpa a jeho představitelů výtku, že se ukrajinský vůdce na veřejnosti hádá a nechová se uctivě.
Po jejich ohňostroji u krbu dal rozzuřený Trump Zelenskému vale. Žádná dohoda o minerálech nebyla podepsána a Zelenskij odjel z Washingtonu s prázdnýma rukama. Ani tím to však neskončilo. Trump později novinářům řekl, že Zelenskij není vítán zpět, dokud nebude připraven uzavřít mír s Ruskem.
Trump byl k pokusu o konflikt prozíravý. Na trávníku Bílého domu po facce Zelenskému novinářům řekl: „Chceme mír. Nechceme, aby se někdo upsal silné mocnosti a pak neuzavřel mírovou dohodu, protože se cítí povzbuzen. To je to, co jsem viděl, že se děje. Chce bojovat, bojovat a bojovat. Nechci se pouštět do ničeho zdlouhavého.“
Zelenského okamžité telefonáty francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi a šéfovi NATO Marku Ruttemu po fiasku v Bílém domě jsou zde velkým odhalením.
Několik dní před páteční návštěvou Zelenského v Bílém domě evropští představitelé lobbovali u Trumpa za americké bezpečnostní záruky jako součást jakékoli mírové dohody s Ruskem.
Macron se s Trumpem setkal v pondělí. Ve čtvrtek přišla řada na Starmera, aby se Trumpovi zavděčil. Ve Washingtonu byla také nejvyšší diplomatka EU Kaja Kallasová. Pozoruhodné je, že její schůzka s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem byla náhle odvolána „kvůli problémům s rozvrhem“.
Hlavním cílem Macrona a Starmera bylo získat od Trumpa závazek k vojenské „pojistce“ na Ukrajině, aby posílili svůj návrh na rozmístění francouzských a britských jednotek pod rouškou „mírových sil“.
Britové podle BBC chtěli pro své jednotky americké „letecké krytí“.
Macron i Starmer byli navzdory bonmotu a komplimentům a britskému bombónku od krále Charlese, který Trumpa pozval na královskou návštěvu, odbyti neurčitými nic neříkajícími slovy.
Trumpova diplomatická ouvertura vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, počínaje telefonátem 12. února a následným setkáním amerických a ruských diplomatů na vysoké úrovni v Saúdské Arábii 18. února, vyvolala šok v evropských členských zemích NATO.
Cítí se dotčeni tím, že Trump hodlá uzavřít mírovou dohodu s Putinem bez nich. Evropané jsou stále poplatní propagandistickému narativu předchozí Bidenovy administrativy o „obraně demokracie a suverenity na Ukrajině před ruskou agresí“.
Trump chce z extravagantního nepořádku na Ukrajině vystoupit. Uznává, že tento konflikt byl vždy zástupnou válkou se skrytým cílem porazit Rusko. Stovky miliard dolarů a eur byly promrhány na podporu marné zástupné války, kterou, jak se ukazuje, Rusko rozhodně vyhrává.
Marco Rubio, nejvyšší americký diplomat, v rozhovoru pro CNN po roztržce v Oválné pracovně prozradil, že mu jeden z evropských ministrů zahraničí řekl, že „jejich plánem“ je udržet válku na Ukrajině ještě rok v naději, že nakonec „oslabí Rusko“ a donutí Moskvu „prosit o mír“.
Bezcitnost Evropanů a jejich rusofobní posedlost jsou groteskní. Tříletý konflikt na Ukrajině si vyžádal až milion mrtvých vojáků, miliony uprchlíků po celé Evropě a rozvrácené ekonomiky, nemluvě o nebezpečí, že přeroste ve třetí světovou válku.
Evropané svou touhu po pokračování zástupné války plíživě zakrývají opožděným zdánlivým zájmem o uzavření míru a podporou Trumpovy diplomacie.
Macron a Starmer Trumpa zdánlivě chválí (poté, co se původně kvůli tomuto telefonátu s Putinem rozhádali) a hovoří o „nalezení cesty k trvalému míru“.
Jejich falešná nabídka nasazení francouzských a britských vojáků jako „mírových sil“ je však trojským koněm, který nemá s udržením míru nic společného. Moskva ze své strany kategoricky prohlásila, že jakékoli jednotky NATO na Ukrajině nebudou přijatelné a stanou se cílem útoků.
Proto se Macron, Starmer a další evropští představitelé tak naléhavě snažili přimět Trumpa k poskytnutí „bezpečnostních záruk“. Takzvaná americká vojenská „pojistka“ by byla způsobem, jak vystupňovat zástupnou válku proti Rusku.
Zelenskij byl ve Washingtonu na misi, jejímž cílem bylo zlákat Trumpa k poskytnutí bezpečnostních záruk a zároveň mu nastražit návnadu v podobě lukrativního obchodu s nerostnými surovinami.
Bylo oznámeno, že Trumpův Bílý dům chtěl zrušit schůzku na pátek ještě předtím, než Zelenskij ve čtvrtek z Ukrajiny odletěl. Macron však zasáhl a prosil Trumpa, aby v přijetí pokračoval.
Zelenskij, který si zvykl na to, že je mu dopřáváno nekonečných bianko šeků, si myslel, že z Trumpa vymámí víc než jen dohodu o těžbě. Očekávalo se, že z něj vyžebrá přímou americkou vojenskou účast, kterou chtějí evropští rusofobní lídři. Tímto způsobem by se zástupná válka vystupňovala a ti, kdo mají plnou hubu válečné omáčky, by nadále vydírali svět největší bezpečnostní krizi od konce 2.sv.války.
Naštěstí Trump evropskou fintu prohlédl a dal Zelenskému vale.
Ironií je, že Trump začátkem týdne nešetřil chválou na Macrona a Starmera a vyzdvihoval Francii za to, že je „nejstarším spojencem Ameriky“, a Británii za její „zvláštní vztah“. Trump by možná nyní chtěl tyto klišovité fráze radikálně přehodnotit.
- Rusko: Budeme napadeni nebo napadneme? - 22.3.2025
- Jednotná, evropská pomoc Ukrajině? - 22.3.2025
- Politici pro ČT vymáhají výpalné. Divíte se, že je k nim servilní? - 22.3.2025
Zajímavé, jak beznadějně starý je dnes článek napsaný před pěti dny.
jj, FINNIAN CUNNINGHAM se ukázal jako libtard