5.6.2023
Kategorie: Politika

To bylo opět výživné

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Nedělní poledne by mělo být poklidné a spojené s dobrým obědem a příjemným relaxem. Už dlouho nám však naši mediální giganti v tuto dobu předkládají debaty politiků. Velká část rozumných lidí už prodala televize a odhlásila se z placení zlodějských koncesionářských poplatků. Méně odvážní si je nechali, ovšem nedělní poledne rozhodně netráví díváním se na žvásty prolhaných politiků a zkorumpovaných moderátorů. Naopak občané s kachním žaludkem se na tyto pořady těší. Jsou však i tací, kteří mají skutečný zájem o témata, jichž se některé diskuse týkají a někdy prostě nakouknou. Duel mezi Fialou a Babišem mohl být jedním z takových okamžiků. A oba pánové se skutečně sešli u paní Tománkové na Primě. Bylo to výživné.

Mesiáš, který by otevřel Čechům oči, se asi ještě nenarodil. A ti, kteří nám vládnou, na to spoléhají.

Nebudeme dělat žádný rozbor. Fiala lže v každém svém slovu. Má však pravděpodobně skutečně kvalitní mediální výcvik a působí klidně a vyrovnaně. Bohužel pro něj je natolik sebevědomý, že je vcelku jasnou prioritou nikoliv to, co říká, ale jak u toho působí. Každou nepravdu přednesenou s neskutečnou sebejistotou mu můžete zkusit vyvrátit, dokonce budete mít pravdu, což však nic nemění na tom, že on si je svými výmysly naprosto jistý a působí, jako by jim věřil. Dosud jsme tu neměli tak arogantního grázla, jakým je on. V tandemu s Pekarovou Adamovou, která působí naprosto stejně, se jeví vedení našeho státu doslova šíleně. Fialův projev může vypadat slušně a solidně, vnímat ho tak může pouze člověk neschopný pochopit, jak ohavnou masku má nasazenou.

Andrej Babiš se nepřipravil dobře. Občas se nechával strhnout k výsměchu a hádání se. V takovém duelu jsou důležitá fakta. Potřebujete čísla a mít prostor se k nim vyjádřit. Fialu musíte rozhodit, abyste ukázali jeho pravou tvář. Babiš není řečník, Fiala přednášel politologii a je tedy profesionál. Neumí počítat, nerozumí do hloubky ničemu, je ideolog a prodejný. A dá se nachytat na švestkách, je li to třeba. Má příliš mnoho škraloupů a dokázal natolik otočit ve svých názorech, navíc vícekrát, že najít díry v jeho krásně vypadajícím životopisu není problém. A taková debata k tomu vytvořila příležitost. Babiš často působil spíše jako konzument sociálních sítí, místo nezvratných důkazů občas přeříkával statusy a vtipy z Facebooku. Měl možnost Fialu umlátit jedním faktem za druhým. Místo toho musel ven s pravdou v tom, že tzv. Obranná smlouva s USA mu až tak nevadí, jen chce o ní jednat. A o vystoupení z EU ani nepřemýšlí, je mu v ní v zásadě dobře, byť k ní má připomínky. Přesto Fialovi vcelku logicky oponoval a donutil ho opakovat, že za všechny komplikace může Rusko a předešlá vláda, po které je třeba vše opravit. Stávající premiér opomněl, že dříve vzniklou díru pouze a jen zvětšuje. V podstatě tvrdí opak, přestože je stát v kritické situaci.

Vynechme křivé charaktery politiků a podívejme se na v debatě uveřejnění volební model. ANO dle něj výrazně vede před druhou ODS, do sněmovny by se dostali ještě Piráti, STAN a SPD. To naznačuje, že je u nás stále dost naivních a schopných volit znovu Pětikoalici, byť v menší míře. SPD údajně ztratilo cca 4% voličů, Alternativa vyhořela úplně včetně trikolory a PRO. Jako opravdu jsme tak hloupí? Je to vůbec možné, aby byli lidé tak slepí? Současná klika nám přinesla astronomickou inflaci, zvyšuje daně, rozdává naše společné peníze plnými hrstmi, zatahuje nás do války. A přesto by jí ještě dal někdo důvěru? Jistě, předvolební výzkumy jsou zavádějící, a ne příliš reálné. Ale i tak. Stačí navštívit stránky příznivců Pětikoalice a zvedne se Vám tlak. Počet naivních idealistů je stále příliš velký. Čím to je? Snad jedině obrovskou podporou médií a ztrátou soudnosti některých lidí. Jisté je, že Mesiáš, který by otevřel Čechům oči, se asi ještě nenarodil. A ti, kteří nám vládnou, na to spoléhají.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)