25.3.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Test, nebo provokace?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Možná si ještě vzpomenete, jak zhruba před čtrnácti dny spadl do Chorvatského Zagrebu jakýsi dron. Den až dva se událost propírala v médiích a pak zapadla. Něco prostě vyletělo z Ukrajiny, kde se právě válčí, a spadlo kdesi na Balkáně. Chvála Bohu, že se nikomu nic nestalo, řekne si běžný čtenář zpráv, zívne a mávne rukou. Ale s pokračujícím vyšetřováním incidentu vypluly na povrch zajímavé souvislosti, na které se neuškodí podívat podrobněji. Zvláště když naše i ostatní evropská média hledí jinam.

Zopakujme si fakta. Bezpilotní letoun typu Tupolev M-141 Striž startoval na Ukrajině a zamířil na západ. Okolo 23:23 v noci ze čtvrtka na pátek 11. 3. přeletěl ukrajinské hranice a vstoupil do rumunského vzdušného prostoru. Byl zachycen radary. Malý, severní cípek Rumunska proletěl za 3 minuty. Poté pokračoval v letu maďarským vzdušným prostorem dalších 40 minut. Byl zaregistrován a Maďaři vyslali stíhačky, které ho nenašly. Pak vstoupil do chorvatského vzdušného prostoru rychlostí 700 km/h ve výšce 1 300 metrů (4 300 stop) a byl zachycen chorvatským vojenským radarem. Po sedmi minutách letu v chorvatském vzdušném prostoru, havaroval ve čtvrti Jarun chorvatského hlavního města, asi 50 m od studentské koleje Stjepan Radić Hall. Náraz bezpilotního letounu na zem srazil jednoho muže z kola a poškodil 40 aut zaparkovaných poblíž.

No tak jim asi něco ulítlo, to se ve válce stává, proč do toho rýpat, namítne běžný konzument mainstreamu. Ale tím už nás vlastně navádí k první, docela zásadní otázce: Ulítlo? Komu vlastně? Podle chorvatských vyšetřovatelů šlo o průzkumný stroj Tu M-141 Striž, který se používal v dobách Sovětského svazu mezi léty 1979 – 1989. Na Ukrajině se pak používal ještě po osamostatnění. Ostatně vyráběl ho v letech 1979 až 1989, výrobní závod č.135 v Charkově, takže náhradních dílů museli mít hafo. Takže první dva podezřelí jsou jasní od začátku – Rusko nebo Ukrajina.

Dolet tohohle stroje je okolo 1000 km. Proto musel startovat z Ukrajiny. Rus ho ze svého území na Balkán poslat nemohl, je to moc daleko. Ale čí vlastně byl? To by se mělo poznat z trosek. Každý létající, vojenský aparát bývá označen znaky příslušného státu. Chorvatští vyšetřovatelé objevili na troskách písmena azbuky a červenou hvězdu. Což by odpovídalo Rusku.

Situace se tedy zdá být jasná. Ale indicie, naznačované červenou hvězdou jsou v příkrém rozporu s trasou letu, kterou se chorvatští vyšetřovatelé pokusili zrekonstruovat z údajů radaru. Podle nich stroj odstartoval někde ze severozápadního okraje města Vinica. Takže z Ukrajiny, a to z oblasti, kde se Ruské ozbrojené síly podle všeho nevyskytují.

Když něco nevíme, není špatné se zeptat. Obou stran, Ukrajinců i Rusů, jestli jim nějaký aparát nechybí. Oficiálně, diplomatickými kanály. Vždyť málem trefili studentskou kolej v nezainteresované, třetí zemi! No, nebudu vás napínat. Zapřeli to oba, Rus i Ukrajinec. Přitom nejde o žádnou legraci. Nejen že ten krám trefil hlavní město členského státu NATO. Ale on ještě navíc nesl bombu.

Což je další záhada. Tupolev M-141 Striž je průzkumný strojSlouží k provádění fotografického, televizního, infračerveného, laserového a radiačního průzkumu za denních i nočních podmínek. Rozhodně ale nenosí žádné bomby. Nikdy. Tedy při normálním použití k účelu, ke kterému je vyvinut a vyroben. Ale podle Chorvatů se v té díře, co po jeho dopadu zbyla, zbytky bomby nalezly.

Leteckou pumu je samozřejmě možné v nouzi připevnit k lecčemu. A v situaci, v jaké se ukrajinská armáda nachází, je každý létající aparát dobrý. Takovýmto vysvětlením by se dal kulantně a diplomaticky zamést pod koberec i tenhle, Záhřebský incident. Zdroje „blízké chorvatskému ministerstvu obrany”, tak místním médiím sdělily, že prý vyšetřování dospělo k závěru, že havarovaný dron patřil ozbrojeným silám Ukrajiny a nesl bombu, která byla určena k zasažení ruských pozic. Jenže se odchýlil od kurzu a havaroval poté, co mu došlo palivo. Hotovo, zameteno, pojďme k dalším událostem.

Jenže co když to bylo jinak a chorvatské oficiální orgány mlží, aby zakryly průšvih? Podívejme se na průběh incidentu ještě jednou. Ta věc proletěla vzdušným prostorem 3 států NATO. Rumuni ji po ty tři minuty ignorovali, jim skutečně o nic nešlo. Ale v Maďarsku si to střela namířila přímo přes oblast jaderné elektrárny Paks. Jejich stíhači sice vzlétli, ale nic… Z hlediska zabezpečení vzdušného prostoru NATO katastrofa. Srovnatelná snad jen s letem Mathiase Rusta na Rudé náměstí, do Moskvy v roce 1987, na konci éry Sovětského svazu. Co když to byl test? Test jižního křídla NATO?

Hloubce průšvihu nasvědčuje diplomatická aktivita chorvatských představitelů. Chorvatský premiér Andrej Plenković hned druhý den po incidentu rozesílal dopisy na všechny strany. Napsal vedoucím představitelům členských států EU, vedoucím představitelům evropských institucí a generálnímu tajemníkovi NATO a požadoval užší spolupráci mezi EU a NATO, aby se takové incidenty neopakovaly. Další oficiální dopisy odeslal předsedům vlád členských států EU, předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi, předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové, vysokému představiteli EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepu Borrellovi a generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

Teorii o testu protivzdušné obrany armád NATO veřejně nadnesl i chorvatský vojenský analytik Ivica Mandic, který uvedl, že podle dosavadních informací je možné, že cílem dronu bylo prověřit kontrolu a ochranu vzdušného prostoru. “Není to poprvé, co se takové operace staly, ani to nebude naposledy. Neumím si představit, že by to udělala Ukrajina. Už kvůli pomoci, kterou jí Západ poskytl. Ten, kdo by měl motiv zkontrolovat reakci protivzdušné obrany celé aliance NATO, je Ruská federace.” Že by tedy ty červené hvězdy na troskách v Záhřebu ukazovaly správným směrem?

Ne tak rychle. Uvažujte. Kdybyste chtěli „oťuknout” ozbrojené síly protivníka, poslali byste na jeho území stroj s podpisem? S označením, které vás jako pachatele usvědčuje? Nevěnovali byste pár minut času odstranění těch 2 – 3 červených hvězd, než stroj vypustíte? Každé narušení hranic cizího státu je průšvih. A ještě ta bomba… To je průšvih tuplovaný. Tak proč ji, při blbém testu radarů a bdělosti noční směny PVO k dronu připevňovat?

Je tu ještě jedna teorie. Dost divoká. Co byste dělali, kdybyste bojovali se silnějším protivníkem a sousedi, kteří vám nejdřív naslibovali hory a doly, se teď drželi stranou? Kdyby se vám tenčily zásoby výzbroje, surovin, peněz a už-už jste viděli na obzoru den, kdy to všechno dojde, a vy budete muset hodit ručník do ringu. A ten váš vypečený soused by svou pomoc stále omezoval jen na hesla a prohlášení, jak vám drží palce… Nezkusili byste ho trochu popíchnout? Aby se taky zapojil. Už konečně. Pak by ta bomba a červené hvězdy na křídlech stroje dávaly smysl.

Ano, jde o hodně divokou teorii. Použijeme-li Occamovu břitvu s tím, že to nejjednodušší vysvětlení bývá zpravidla tím nejpravděpodobnějším, vychází nám to na nehodu, na nekontrolovatelný úlet starého stroje, určeného k pádu na hlavy Rusů. I s tou bombou. Tak, jak to popisují ony „zdroje blízké chorvatskému ministerstvu obrany”. Ale podíváte-li se na mapku letu, vypracovanou chorvatskými vyšetřovateli, uvidíte čáru, rovnou jako přímka. Od Vinice na západ. Přímo. Bez jakéhokoli náznaku manévrování.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
10 komentářů