23.5.2024
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Těsně před nárazem

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Jak to dopadlo s „bruselským” povolením na dostavbu našich Dukovan, to už asi víte. Evropská komise (po delším období upejpání a natřásání peří) nakonec milostivě svolila, že si ti Češi mohou ke své fujtajblové, atomové elektrárně ještě něco přistavět, ale… Po celou dobu životnosti nového bloku musí být 70% vyrobené elektřiny prodáváno přes evropskou burzu! Takže se té lipské lumpárny hned tak nezbavíme. No a zbývajících 30%? Ty si sice můžeme prodat doma v Česku, ale prostřednictvím otevřených dražeb a za ceny, které by nepodrážely zelené, obnovitelné zdroje. A bylo. Zazvonil zvonec a perspektivě spolehlivé a levné elektřiny je konec.

Teď se vynořila další jobovka. Cena za tunu uhlíku v systému EU ETS2 by měla, v roce 2027, dosáhnout hranice 200 EUR….  O co jde? No přece o tu novou, úžasnou uhlíkovou daň na váš komín a na výfuk vašeho auta. O další krok v dekarbonizaci Evropy. O normu, na jejímž přijetí má lví podíl Fialovo, evropské předsednictví EU.

Původní výpočet „odborníků” EU předpokládal, že by tahle nová, uhlíková daň mohla činit cca 45 euro na tunu emisí CO2. Vybírat se měla, od 1.1. 2027, jako příplatek k ceně paliv. Při dodržení cenového stropu 45 „éček” by to představovalo přirážku zhruba 10 centů u 1 litru benzinu a 12 centů u litru nafty. Tedy v našich podmínkách asi 2,50 koruny za litr benzinu a 2,80 za litr nafty navíc. Samozřejmě, že pro dobrou věc. Stát by z nově získaného příjmu platil nejrůznější další, zelená opatření a uvědomělý občan by to také ocenil, Jak řekl europoslanec, Pirát Peksa:  „Cílem emisních povolenek opravdu není, aby lidé za stejný nájezd platili víc peněz. Cílem je, aby měli k dispozici a víc využívali nízkoemisní dopravu.” Jinými slovy, šupky na kola a do vlaku, holoto! Jako vaši pradědové na konci devatenáctého století.

Jenže, chybička se vloudila. Unijní „experti”, ve svatém rozdychtění pro záchranu Planety,  nějak špatně spočítali počet vydaných emisních povolenek. Teď se ukazuje, že jich nebude dost. A čeho není dostatek, to podraží, že? Takže při čím dál pravděpodobnější ceně 200 eur za tunu to začíná vypadat na  53 centů za litr nafty a 47 centů za litr benzinu. Tedy zhruba pětinásobek. Něco ke třinácti korunám za litr benzínu navíc!

A nezůstane jen u pohonných hmot. Stejná daň se od 1.1. 2027 začne vyměřovat i na topivo. Díky, Fialo. Už za rok a něco tak výrazně podraží nejen uhlí a plyn, jak by si mohli myslet naivové, ale skokově se navýší také ceníky městských tepláren a ústředního vytápění. Zkrátka další, už kolikáté zdražení se rýsuje na obzoru. Zdražení komplexní, zdražení všeho. Protože energie, to jsou vstupy do všech odvětví výroby, pěstování, distribuce, zpracování, dopravy, obchodu…  A co asi tak následně udělají větší a movitější firmy? No přece utečou! Utečou tam, kde se dá žít. Kde jsou ceny vstupů rozumné a kde se stát nemontuje tolik lidem do života a podnikání. Kolotoč bídy se začne otáčet ještě rychleji. Odejdou firmy, lidé dále zchudnou, poklesne odbyt, odejdou a zkrachují další podniky….

Zkrátka, nacházíme se na palubě Titaniku, řítícího se na ledovec. Mnozí z nás tu osudovou, ledovou horu, zahlédli už před delším časem. A zkoušeli na to upozornit kapitána a posádku. Nejdříve slušně. Pane kapitáne, chlapi, vidíte to tam? Tam v dálce. To nevypadá dobře! Ale nikdo nereagoval. Naopak. Odmítli se s námi bavit. A loď ještě zrychlila. Tak jsme začali zesilovat hlas a tloucii na okna můstku: „Pozor srazíme se, uhněte z kurzu!” Jedinou reakcí kapitána bylo, že nechal vyklidit palubu a poručil svým pohůnkům, aby nás zahnali někam k zádi. Do prostoru, odkud nás nebude slyšet. Abychom na palubě nešířili paniku, dezinformace a proruské narrativy…

Co nám zbývá? V této situaci pouze jediné. Hodit granát do strojovny. Vrazit jakoukoli tyč do soukolí. Spustit hasicí systém. Prostě pokusit se loď zastavit, nebo alespoň nějakou sabotáží zpomalit. Proti vůli posádky. V našich současných podmínkách to znamená, jít do eurovoleb a volit lidi, kteří budou progresivismus a greendeal v Bruselu co nejúčiněj odmítat.

Ano, bude jich ve více než sedmisetčlenném Europarlamentu jen hrstka. Ale právě proto musí jít o lidi zabejčené proti současnému směřování EU ale současně také schopné dohody a spolupráce se stejně smýšlejícími, bez ohledu na frakci či původ. Zároveň by to měli být kandidáti, kteří mají reálnou šanci se do Bruselu dostat. Jinak si váš propadlý hlas rozdělí progresivní….

Hlavně ale běžme k těm volbám! A hlasujme proti. Proti greendealu, proti progresivním šílenostem. Proti současnému směřování EU. Proti elitám a jejich „evropským hodnotám”. Další šanci už nemusíme dostat.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (38 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)