20.2.2024
Kategorie: Politika

Teď už je ze své podstaty každá kritika vždy proruská, pane premiére? Korektní a nekorektní protest

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromých zemědělců se distancují od dnešních protestů zemědělců. Premiér Fiala označil protesty za akci proruských sil. V celé Evropě to živelně vře, ve Francii, Německu, Belgii, Polsku a dalších zemích jsou zemědělci hybnou silou protestů s velkou podporou veřejnosti, u nás se mluví o proruské páté koloně a rozkladu demokracie a velcí zástupci zemědělství se dohodnou s vládnoucí chuntou za nějakých těch třicet stříbrných, že udělají jen takový korektní protest o tři dny později. To je tak divné.

Až mám pocit, jako kdybychom byli zpátky v normalizačních časech. Agrární komora, spolek agrobaronů, která celé dva roky Fialovy vlády kritizovala a vyzývala přinejmenším ke stížnostem, se v den D a hodinu H zalekla sebe sama a ty, které snad až s nenávistí dva roky kritizovala, nyní podpořila poslušností. Předvedla tradiční taktiku předáka největších odborů v zemi Josefa Středuly – chvíli hřímám a odečítám lidu z očí jejich bídu, pak se dohodnu a na lid obecný se vykašlu.

Ve Francii odborářské organizace způsobují v ulicích takové mrzení, až tamní vláda začala ustupovat. Tak to má být. Vlády mají celosvětově tendence neslyšet, nevidět a musí se jim připomínat, kudy teče voda a že do kopce prostě nepoteče. Green Deal se snaží prosadit, že voda poteče jen do kopce. V Německu se vládní potentáti snažili rétoricky protesty spojit s opoziční Alternativou pro Německo. S jediným úmyslem – zdiskreditovat ji. A to zcela bez úspěchu, veřejnost stála na straně protestů.

Snad se premiér Fiala a jemu přisluhovační potentáti ze zemědělských organizací agrobaronů poučili u našich sousedů. Honestovat oponenta a nemuset s ním vést diskusi. Ba naopak, hned dopředu jim přilepit na čelo zdaleka viditelnou nálepku rozbíječů toho našeho smrádečku. Jen nevím, jak na takovou rétoriku u nás přistoupí veřejnost. Jako v Německu s výsměchem onomu vládnímu kolovrátku o proruských, či v případě Německa neonacistických protestujících, nebo nakouknou pod kapotu traktoru a zahlédnou tam i boj za, jak bych to… obecné blaho všeholidu (nádherně ošklivá formulace, ale mně se líbí)?

„To, co se bude odehrávat ve čtvrtek, je celoevropský protest. A k tomu se přihlásila i Agrární komora. To, co se má odehrávat v pondělí, je spíš akce protivládních, proruských sil, která s tímto má pramálo společného, byť se na tom snaží přiživit,“ řekl pro Deník premiér Fiala. Že právě Fialova vláda byla ze všech dosavadních nejvíc proGreenDealová? Že nejvíc odezírá ze rtů unijní ekopolitice, která ohrožuje evropské zemědělství a která vedla doslova k požáru živelných protestů zemědělců? Že vinou Fialovy vlády poslední dva roky byly energie v ČR vzhledem ke kupní síle ty nejdražší v Evropě? Že si pod shovívavým dohledem těch našich ničemů udělaly zahraniční obchodní řetězce z České republiky eldorádo? Proti tomu vyjíždí zemědělci. Reflektují českou realitu a proti té se bouří. Je to zcela v pořádku, není na tom zbla proruského. Tedy, pokud jakákoliv kritika není už teď ze své podstaty vždy proruská. To to tady pak ale můžeme celé zabalit úplně, protože se tady nedá s nikým mluvit. Jen otevřít ústa, hned dostat nálepku.

Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromých zemědělců se zachovaly jako správné feny Středulova ražení. Domluvit se, nic nevyřešit a nepřekážet vládní chuntě. A že se k pondělnímu protestu připojí svou podporou i opoziční parlamentní i mimoparlamentní strany? Co je na tom divného? Protesty míří proti vládní politice, která se prostřednictvím Green Dealu pokouší o to, aby voda tekla jen do kopce. Politická opozice má vlastně morální povinnost postavit se na některou ze stran. Stejně jako by to udělal Fiala, pokud by byl v opozici.

Ale ono se vlastně poukazuje na jistého pana Vidláka, občanským jménem Daniel Sterzik, jednoho z organizátorů protestu, který kritizuje vládu a poměry v zemi velmi vytrvale a s použitím argumentů, nad kterými je dobré se zamýšlet. Ne jim dávat nálepku proruský a umisťovat je na tu část mapy české demokracie, která je nadepsaná slovy „hic sun leones“, tedy zde žijí lvi, sem neradno vstupovat. V tom je to Rakušanovo „bez cenzury“ krásně průhledné. Bez cenzury, ale do celospolečenské diskuze někteří chodí už onálepkováni jako nevhodní a zavrženíhodní. To je přece špatně. Strašně špatně.

Protesty zemědělců v pondělí jsou zcela v pořádku. Ba co dím, jsou pro naši zemi velmi potřebné, a pokud ideologové „bez cenzury“ nezblbnou celou společnost svým vpravdě ubohým nálepkováním kritických hlasů, mohou nás pohnout správným směrem. Protesty mají mou plnou podporu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)