22.2.2019
Kategorie: Ekonomika

Takové to ministerské lhaní

Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ

Zhruba týden nám zde zavání pseudo-aféra polského masa, které bylo údajně původně shnilé a zkažené, posléze bylo „jen“ napíchané antibiotiky, poté bylo už „jen“ nakaženo salmonelózou, aby se nakonec ukázalo, že mu není vůbec nic, ale že pouze překupník nalepil chybnou nálepku o zemi původu.

[ad#textova1]

A že ve skutečnosti za tím možná byla pouze veganská lobby, anebo jiný soukromý zájem vysokých míst. A že ministr lhal, jako když Rudé právo tiskne a jen úspěšně zlikvidoval jednu konkrétní soukromou hospodu bez jediného důkazu. Samozřejmě zcela bez vyvození jakékoliv odpovědnosti. Jenomže už jsme si nějak navykli, že ministerské a úřednické panstvo lže v přímém přenosu a už se u toho ani nečervená.

A to ani nemluvím o tom, že právě pan ministr Toman má sám másla na hlavě až na půdu a když už je řeč o střetu zájmů Agrofertu ministerského předsedy Babiše a jeho účelového politického pohnutí ANO, tak střet zájmů ministra Tomana není o nic menší. Zapomnětlivým je třeba připomenout, že vypečená rodinka Tomanů provozovala v obdobné branži firmu Agrotrade, která si nasekala stamilionové úvěry, poté byla pod novým názvem Finch Enterprises Limited převedena na kyperskou společnost (pročpak asi kyperskou?) a následně účelově zbankrotována. A daňového poplatníka to přišlo „jen“ na nějakých 0,6 miliardy korun. No, nekupte to za ty peníze!

Nevím, možná už soudruh tatínek současného soudruha pana ministra se tak naučil hospodařit v komunistických vládách od roku 1981–1989 a něco svých dovedností přenesl i na své soudruhy syny. No, nic, nechám si ho na samostatný článeček.

A pokud se chci vrátit jen v několika větách k tomu masu: to průvodní video polských „novinářů“ z vcelku otřesného prostředí polských jatek se vůbec nemuselo týkat tohoto masa, o kterém soudruh ministr hovořil (mmch: sem se dostalo jen něco přes ¾ krávy!). A navíc, člověk by očekával, že když dovozové maso překračuje hranice, měla by právě Státní veterinární správa mít pod kontrolou, že je bezvadné. Pokud neměla, tak bych hledal viníka trochu jinde, než ho nacházel ministr Toman a už vůbec bych nevinil tu nejposlednější instanci, restauraci (a ještě se stupidní návodnou instruktáží, že šlo o restauraci asijskou, nikoliv však čínskou, a potom přímo namířený prst na restauraci U Moťáka, která nemá s asijským fastfoodem společného lautr nic).

Co přesně řekl ministr zemědělství Toman poslancům zemědělského výboru?

„Chci vás ubezpečit, že to nešlo do žádných low-costových restaurací. Braly to luxusní restaurace. Speciálně v Praze. Braly to restaurace, kde vydávají polské maso za argentinské, aby to mohly prodávat za 1000 korun porci. Ten seznam restaurací máme a jsou v tom i restaurace nazvané různejma asijskejma věcma, a tím nemyslím čínské restaurace. Jsou to ty lepší.“ [stenozáznam PS]

„Domnívám se, že má slova byla pochopena nesprávně,” hájil Toman později svá slova. „Veškerá podezření je ministr povinen prošetřit, což také učinil pověřením dozorových orgánů ke kontrole v těchto podnicích,” doplnil k tomu [mluvčí ministerstva zemědělství] Vojtěch Bílý s tím, že ministr podezření oznámil poslancům Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) následně oznámila, že při kontrolách vytipovaných pražských restaurací nezjistila žádné pochybení ve vztahu k původu masa ani nenašla žádné maso neznámého původu.

A nechci tím říct, že by se s masem nešvindlovalo, to by asi pravda nebyla, jen si myslím, že tato kauza měla spoustu jiných příčin a ta prvoplánová ministerská propaganda se s nimi míjela přímo giganticky. A možná by stálo za úvahu, proč se vždy čas od času objeví nějaká velmi nepěkná historka o polských potravinách, když obyvatelé z příhraničí v Polsku nakupují a s polskými potravinami mají naopak zkušenost velmi dobrou jak po cenové, tak kvalitativní stránce. (Ostatně v tom Polsku ten komunismus nebyl až tak dogmatický a mnoho farem a firem se tam dodneška může honosit opravdu mnohaletou tradicí, na rozdíl od nás.) Jakoby možná někomu hlavně šlo o to, aby se zdiskreditoval obchod mezi státy V4. Ale to samozřejmě jenom spekuluji.


V každém případě, nejvíce neplechy v celé problematice tropí zemědělské dotace, které ničí to nejdůležitější na tržních cenách, tj., že nevyjadřují správně vzácnost a konců konec ani kvalitu daného zboží. Že v tom samozřejmě mají prsty významnou měrou zejména francouzští socialisté, kteří nejvíce lobbují pro dotování zemědělských produktů, potažmo politici Evropské unie jako takové, kteří také mají prstíky omočeny ve sladké omáčce lobbingu a přerozdělování cizích peněz a uspokojování osobních zájmů, je vcelku známé. Nejlepší by samozřejmě bylo veškeré dotace na úrovni Evropské unie rázně ukončit, ovšem to je jen zbožné přání, pokud Evropská unie zůstane nadále takovou, jakou je v současnosti, byrokraticko-centralistickou, socialistickou. A samozřejmě malá poptávka po lokálních potravinách, ale to je námět na úplně jinou operu.


Mezi lidmi je poměrně hluboce zakořeněna představa, že jsme se stali určitou popelnicí, či skládkou mizerných potravin, na západě neprodejných. Jenže ono je to ve skutečnosti malinko jinak. Jednak je mezi lidmi bohužel stále rozšířena těžká finanční negramotnost, jednak nedůvěra k tržnímu hospodářství jako takovému.

Mnoha lidem se nebude líbit, co napíšu, ale za mizernou kvalitu potravin si mohou především sami zákazníci. Oni to jsou, kteří vysloveně požadují a preferují extrémně laciné výrobky, které, logicky, jsou potom z náhražkových, laciných surovin. Žádný obchodník je nekupuje jen tak z plezíru, či z vlastní hamižnosti. Kupuje a prodává je proto, že mají odbyt. Má na nich obrat. Jakmile je lidé přestanou kupovat a budou mu v regálech zůstávat, najde takové, které na odbyt půjdou. A neplatí žádné výmluvy, že jsou zde lidé chudí a na kvalitní potraviny nemají. Není to pravda. Opravdu chudých je zde relativně velmi málo. Lidé hamtají pod sebe jen kvantitu, a nic jim nevadí, že to pak stejně vyhodí, nebo že jim to nechutná. Je to jen a jen ve způsobu zakonzervovaného komunistického myšlení. Nic jiného v tom není. Ale teď zase zpět k masu. 

Za celý ten týden se ve skutečnosti ukázalo, že pan ministr si hlavně cintal pentli, pak se vykrucoval, že novináři nepochopili správně, co říkal (tedy, ne, že bych si je idealizoval, ale na kolektivní nepochopení zase moc nevěřím). Pak začal honit Veterinární správu, aby už konečně něco našla a moc se to nedařilo (až na nějaké smradlavé vnitřnosti, které se dovozu nijak netýkaly). Nakonec zachytili, že někdo někde vydával brazilské maso za argentinské, ale to bych osobně zase tak nehrotil. No a v posledku snad prokázali výskyt salmonely v jiné dodávce masa a jen pikantním je to, že ho dovezla firma Animalco spadající do holdingu Agrofert, který dříve vložil premiér Babiš do svěřenského fondu. Dohromady do Česka firma přivezla 700 kilogramů tohoto masa. 

(Jiné?) polské maso ze šarže s výskytem bakterií salmonely směřovalo z valašskomeziříčské společnosti MP Krásno k sedmi odběratelům ve Zlínském kraji. Jsou mezi nimi mimo jiné školy, nemocnice nebo restaurace. Po jednom odběrateli je také v Olomouckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. V některých provozech už část z 201 kilogramů masa zpracovali a zkonzumovali. Ve čtvrtek to řekl zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer.

Zkrátka a dobře, byl bych velmi a velmi opatrný v nasazování psí hlavy Polsku, Maďarsku, Slovensku a nakonec i Rakousku apod. A ještě ostražitější bych byl k těm sedmilhářům v ministerských seslích.

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZAVLADSKY
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,15 out of 5)
Loading...