25.7.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Tak Fiala s Rakušanem prý hájí národní zájmy

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Petr Fiala z ODS, toho času premier České republiky, včera třískl do stolu a zvolal mocným hlasem: „Česko je suverénní země a moje vláda háji naše národní zájmy. Sami rozhodujeme, co v EU prosazujeme, podporujeme nebo chceme změnit.” A ještě dříve, než jsme z těchto, věru nezvyklých slov stihli vzpamatovat, přidal se ke štěkotu i jeho věrný Rakušan. Ten ze STANu. Že prý se přístup České republiky k EU se vyvinul od oportunismu ke konstruktivní evropské politice založené na sdílených hodnotách…

Co bylo příčinou takového výbuchu šéfstva naší Pětikoalice? No přece Orbán! Ten zpropadený maďarský premier. Před pár dny měl projev k maďarské menšině v rumunském městě Baile Tušnad (původně maďarské Tusnádfürdö). A tam si servítky rozhodně nebral. Prohlásil, že v EU zuří už roky boj mezi „federalisty a suverenisty”. Tedy mezi těmi politiky, kteří by chtěli EU proměnit v jeden, sice federativní, nicméně pevně z Bruselu řízený superstát a těmi, kteří jim odporují. Těmi, které on nazývá suverenisty, ale v mainstreamu EU bývají označováni jako populisté, nacionalisté a někdy i fašisté. Podle míry probruselského nadšení příslušného redaktora.

Ony federalistické síly, podle maďarského premiéra, otevřeně usilují o změnu vlády v jeho zemi. Používají prý nejrůznějších nečestných prostředků, aby dostaly k moci (nejen v Maďarsku, ale ve všech zemích Unie), politiky povolné, submisivní, tak zvaně „proevropské”. No a pak to přišlo: „Federalisté zaútočili na visegrádskou čtyřku a výsledek všichni vidíme: Češi v podstatě přešli (na stranu federalistů), Slovensko se potácí, jen Poláci a Maďaři drží. Tak pravil Orbán.

Naše politická reprezentace se rozhořčením přímo zajíkala. Ale než rozebírat slova, pojďme se raději podívat na činy. Jak to v praxi vypadá s páně premierovým tvrzením, že háji naše národní zájmy? Pomiňme drobné záškodnictví, typu blokace webů a povznesme se nad hlouposti prosté, jako byly třeba výroky „dvousvetrové” Pekarové, v dobách plynové krize. Přejděme rovnou k věcem podstatným. Třeba k předsednictví Rady EU.

Česko předsedalo Radě EU loni, od 1. července do 31. prosince. A bylo to prý předsednictví nadmíru úspěšné. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans zařadil české šéfování Radě mezi nejúspěšnější předsednictví za desítky let. Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl, že české předsednictví bylo velmi aktivní a angažované, podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové má Evropa vůči Česku dluh vzhledem k jeho práci za posledního půl roku… Už samotná chvála od těchto lidí věstí veliký průšvih.

Takže co se Čechům podařilo? Podle Mikuláše Beka dosáhlo České předsednictví celé řady konkrétních úspěchů. Mezi těmi nejvýraznějšími je možné jmenovat například schválení sedmého, osmého a devátého balíčku sankcí vůči Ruské federaci, pozastavení dohody o vízové facilitaci s Ruskem, schválení finanční podpory Ukrajině, schválení všech klimatických částí balíčku Fit for 55… Tedy, jinými slovy – ještě přísněji jsme si zakázali obchodovat s Ruskem. K tomu jsme (už poněkolikáté) nakopli Rusa do kotníku tak, aby si to pamatoval ještě v době, kdy bude po válce a všichni „velcí kluci” s ním zahájí obchodování, jako dřív. Což je politika, kterou naši výrobci zcela jistě ocení. Podobně, jako třeba důchodci onu další pomoc Ukrajině.

Ale vrcholovým číslem „hájení českých zájmů” je to schválení Fit for 55. Zákaz výroby aut se spalovacím motorem v zemi, kde výroba těchto „normálních aut” tvoří páteř průmyslu a exportu! K tomu jsme dostali naloženy ještě emisní povolenky na vytápění budov a silniční dopravu od roku 2027 (v podstatě jde o novou, skrytou daň z komína a výfuku) a ukončení emise bezplatných povolenek (pro energeticky náročné provozy) v roce 2034. Zkrátka – budete platit, jako mourovatí. Emisní povolenky na komín a výfuk si stát „fikaně” vybere už při nákupu paliv. Ale ani váš případný  dostatek peněz nezabrání postupnému ukončení vaší mobility. I když třeba budete mít volný milionek na novoučký elektrovehikl (a takových není v česku mnoho), zaskočí vás problém, jak ho nabít. Protože když jenom 3 – 4 rodiny z každého běžného paneláku vyhodí ven prodlužky, aby si nabily auta na ráno, síť spolehlivě spadne. Takoví Poláci byli alespoň v něčem proti, nebo se v jiných věcech zdrželi hlasování. Ale my ne. My jsme hujeřili. Protože jsme suverénní země a ekošílenství je zjevně v našem zájmu.

Tak by šlo pokračovat dlouho. Ale pohlédněme už raději na druhou z potrefených husí, které se rozkejhaly po Orbánově zásahu. Na ministra Rakušana. I u něj při tom pomiňme prkotiny, jako třeba desítky tisíc, vydané za „vkusnou” dekoraci ministerstva Putinem v penálu, jen aby pozlobil Rusa a nakrknul dezoláty, a přejděme k věcem podstatným. Třeba k neutuchající snaze o nasazení náhubku nepodvoleným médiím v naší zemi. Práce na přípravě příslušného zákona v rámci jeho ministerstva totiž stále v tichosti pokračují. Přísná cenzura, jak jistě uznáte, je v našem národním zájmu. Nebo se alespoň nachází někde v těch „sdílených hodnotách”, o kterých hovořil.

Ovšem tím absolutním majstrštykem pana ministra, v oboru národních zájmů,  je jeho letošní hlasování ve prospěch nové, migrační dohody EU.  Té s povinnou solidaritou… Buď přijmi solidárně vnucovaného nechtěnce, který ti bude rozvracet stát, nebo plať. Řečem o možnosti vykoupit se nějakou protislužbou nevěří ani ti, co je vedou. A bláboly, že nás se to pro letošek netýká, protože máme Ukrajince, připomínají chlácholení odsouzence k smrti, že poprava se z technických důvodů odkládá ze zítřka až na pozítří. Poláci a Maďaři měli koule, aby alespoň nesouhlasili. A tím, že nesouhlasili, získali argument k odmítnutí záležitostí, z dohody v budoucnu vyplývajících. Ale my… My jsme hlasovali jako suverénní země, jak říká pan premier a v rámci konstruktivní evropské politiky, založené na sdílených hodnotách, jak dodává pan ministr vnitra.

Nakolik jsou, tyto namátkou vybrané příklady jednání našich představitelů, v zájmu ČR, jako suverénního státu, to už posuďte sami.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
83 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)