31.3.2023
Kategorie: Politika

Svobodu potrestám, pronesla Černochová

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Sportovec s nádherným příjmením „Svoboda“ se vyslovil pro účast ruských a běloruských sportovců na OH. Ministryně obrany hledá způsob, jak ho potrestat. Zákaz vycházek?

Ve středečním rozhovoru pro Českou televizi prohlásil olympijský šampion v moderním pětiboji David Svoboda, že stojí na straně Mezinárodního olympijského výboru, že je pro návrat Rusů a Bělorusů na olympijské hry a do kvalifikačních soutěží. Za ta slova si vysloužil vlnu kritiky, třeba i od ministerstva obrany. O den později se Svoboda omluvil. „Nebojte se, nejsem na špatné straně,“ uvedl.

Ministryně obrany Jana Černochová se do Svobody opřela a hledá způsoby, jak ho potrestat. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zjišťuje, jak potrestat sportovce Davida Svobodu, který v rozhovoru v České televizi relativizoval ruský postup na Ukrajině a hájil možnou přítomnost ruských sportovců na olympijských hrách. Není jasné, zda se například nedopustil trestného činu, například za zpochybňování genocidy může být v ČR člověk potrestán až třemi lety vězení. Olympijský vítěz z Londýna 2012 Svoboda je předsedou Komise sportovců ČOV a členem Armádního sportovního centra (ASC) Dukla, je tedy zaměstnancem ministerstva obrany. Vedení rezortu obrany nyní zjišťuje způsoby jeho možného potrestání, potvrdil deníku Echo24 ředitel odboru komunikace ministerstva obrany David Jareš. „Paní ministryně zadala úkol, ať zjistíme, co je možné v těch věcech dělat,“ uvedl. Nemohl ale říci, zda chce obrana Svobodu skutečně trestat, jenom že se informuje o možnostech.

Takže pošle Svobodu k soudu za „zpochybňování genocidy“? Nebo mu ve stylu trestů někdejších vojáků základní služby zakáže „vycházky“ a uloží mu tak domácí vězení než se „omluví“. Vraťme se proto k faktům. MOV se vyjádřil k tomu, aby ruští a běloruští sportovci, kteří nejsou přímo napojení na ruský režim (jakkoliv to je problematické, to si každý z nás domyslí) mimo družstev mohli startovat na olympijských hrách. Pod neutrálním statusem a bez hymny v případě vítězství. MOV považuje ruskou invazi na Ukrajinu za agresi, ale chce alespoň části ruských sportovců umožnit start na OH. Proti stanovisku MOV se postavilo i Rusko s tím, že se jedná o diskriminaci. Před nedávnem proběhly zprávy o tom, že by se ruští sportovci mohli zúčastnit kvalifikace na OH v asijské skupině, protože většina Ruska leží v Asii.

Mám ještě v paměti bojkot moskevské olympiády Západem a OH v Los Angeles Východem v letech 1980 a 1984. Politika zasáhla i do OH v Mnichově, kde byl spáchán atentát na izraelské sportovce palestinskou organizací Černé září. OH v Montrealu v roce 1976 byly bojkotovány většinou afrických zemí kvůli podpoře rasistického režimu v Jihoafrické republice Západem. A tak zvaný „diplomatický bojkot“ vyhlásily USA pro ZOH 2022, což znamenalo neúčast vrcholných představitelů západních států na OH. MOV, který razí myšlenku alespoň základního oddělení politiky a sportu, tak obecně nemá žádné páky jak s bojkotem OH ať už z jakýchkoliv důvodů bojovat.

Na obranu Davida Svobody vystoupili někteří komentátoři a například Lukáš Pollert (ale to je známý „potížista“, že ano). Naopak většina sportovců názor Svobody „rázně“ odsoudila a zřejmě podpoří i Svobodovo „potrestání“. Černochová určitě něco na doporučení svých právníků vymyslí. Možná bude vyloučen z Dukly a nebude smět trénovat mládež, aby jí „nenakazil“.

Ukrajina vydala nařízení, kterým zakazuje účast svých sportovců na akcích, kde se účastní Rusové. Pokud by se to důsledně dodržovalo, museli by Ukrajinci odstoupit ze všech tenisových turnajů, na kterých hrají Rusové. I některé další sportovní organizace už připouštějí účast ruských sportovců, Rusové stále hrají v NHL. Svět je na tom opět stejně ne-li hůř než v dobách studené války mezi SSSR a USA.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (38 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
106 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)