4.3.2024
Kategorie: Společnost

Stane se Dominik Hašek díky “boji” proti NHL v Praze příštím senátorem?

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Pokud by česká vláda měla z politických důvodů zápasy NHL v Praze zakazovat, tak by to připomínalo praktiky, které jsou běžné v zemi, proti které Dominik Hašek tolik brojí.

Pražská O2 Arena má letos v říjnu po dvou letech znovu hostit zápasy hokejové NHL. Do Prahy tentokrát mají přiletět týmy New Jersey Devils a Buffalo Sabres. Oba tyhle týmy jsou českým hokejovým fanouškům určitě dobře známé, za newyorské “Ďábly” odehrál spoustu sezón Patrik Eliáš, který je v historické tabulce hráčů NHL dle kanadského bodování druhým nejúspěšnějším Čechem po Jaromíru Jágrovi. S klubem Buffalo Sabres je pak spjata velká část kariéry Dominika Haška, který v jeho dresu odchytal devět sezón.

Zatímco prvně jmenovaný se na zápasy v NHL velmi těší, u jednoho z nejlepších brankářů hokejové historie je tomu přesně naopak. Dominik Hašek nejenom, že se akce nehodlá zúčastnit, ale dle svých slov hodlá udělat vše pro to, aby se letos zápasy kanadsko-americké NHL v České republice nehrály.Byla by hrůza, kdyby naše vláda povolila tato utkání. To se nesmí stát. Nemůžeme připustit, aby se na našem území propagovala ruská útočná válka,“ sdělil naganský hrdina pro iDnes Premium, a že svůj “boj” proti NHL v Praze myslí vážně, následně deklaroval slovy „Budu chtít mluvit s vládou, s ministerstvem zahraničí. Určitě půjdu na Národní sportovní agenturu. Napíšu oficiální dopis NHL.“ (viz odkaz zde)

Ne, že by Dominik Hašek nebyl znám svým nesmiřitelným postojem vůči jakémukoliv startu ruských sportovců na mezinárodních kolbištích i kritikou vedení kanadsko-americké NHL za to, že v této soutěži nastupují hokejisté ruské národnosti (v současné době jich v NHL působí zhruba šedesát) již delší dobu. Ovšem když jsem si na internetu vyhledal aktuální soupisky mužstev New Jersey Devils i Buffalo Sabres, tak na nich žádný ruský hráč nefiguruje. To se samozřejmě teoreticky může do začátku příští sezóny změnit, do některého z týmů může nějaký ruský hokejista přestoupit, případně být povolán z farmy. Pak by české ministerstvo zahraničí kvůli platnému usnesení ohledně startu ruských sportovců možná řešilo, zda jim účast v Praze povolí, ovšem v kontextu s tím, že na podzim byl ruským a běloruským fotbalistům, hrajícím za kazašský tým Tobol Kostonoj, start v Česku povolen, by se tak nejspíš stalo.

Přijde mi však dosti absurdní, pokud by uspořádání dvou zápasů NHL v Praze měla česká vláda z politických důvodů zakazovat. To už by totiž připomínalo praktiky, které jsou běžné v zemi na východ od nás, proti které Dominik Hašek tolik brojí. A ještě absurdnější mi pak přijde, když bývalý vynikající hokejový brankář brojí proti tomu, aby měli čeští fanoušci možnost vidět zápasy NHL na vlastní oči, a přitom před měsícem a půl přijal při pobytu v USA pozvání, aby slavnostně zahájil zápas Buffalo Sabres s Chicagem Blackhawks (viz odkaz zde). Sice se poté, co se kvůli tomu stal v některých českých médiích terčem kritiky, Hašek horlivě omlouval, ovšem jeho omluva vyznívala zhruba tak upřímně, jako omluva ministra Jurečky za účast na prosincovém vánočním večírku v den střelby na FF UK.

A jelikož slavný hokejový brankář předevčírem v některých médiích (viz například odkaz zde) potvrdil, že skutečně bude v letošních podzimních volbách kandidovat do Senátu (jenom se zatím dořešuje, zda za TOP 09 nebo za celou koalici Spolu), nikterak by mě nepřekvapilo, pokud by se ústředním tématem jeho senátní kampaně stal “boj” proti konání zápasů NHL v ČR. Něco takového by mu u voličů TOP 09 jistě body přinést mohlo. Byť postoj většiny Čechů k tomuto tématu je nejspíš odlišný a v anketní otázce na iDnes Premium “Souhlasíte s uspořádáním dvojzápasu NHL v Praze?” odpovědělo do této chvíle 76 % hlasujících kladně.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)