19.6.2023
Kategorie: Politika

Stálo to za to?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Přátelé, všímáte si, jak se nám o víkendu jaksi zlomila mediální hra? Jak se najednou i v majnstrýmu objevilo to, co tady prokydáváme celých čtrnáct dní? Wall Street Journal nám napsal, že Ukrajina pozastavuje ofenzívu kvůli obrovským ztrátám… Dokonce i Seznam zprávy to musely nerady připustit. Intervjuk se samozřejmě snažil, aby to nevyznělo tak strašně, ale jako sláma z bot z toho čouhalo, že se Ukrajincům nedaří a ke skutečnému ruskému opevnění se ani nepřiblížili. Pak přišla celá řada dalších článků, že ruské letectvo se najednou zase někde vynořilo a zle Ukrajincům zatápí.

Strýček Joe také prohlásil, že v případě ruského jaderného útoku v Evropě by Amerika nemusela odpovědět… a ještě přidal úplně neuvěřitelnou myšlenku, že Ukrajina do NATO v žádném zrychleném řízení nevstoupí, ale pěkně bude muset nejdřív splnit všechny standardní požadavky… už samozřejmě nedodal, že jedním z těchto požadavků je nebýt ve válce a mít urovnané všechny spory ohledně hranic.

Vladimír Putin si dal rok čas a najednou vytáhl mírovou smlouvu s Ukrajinou, ukázal jí Afričanům a zřejmě jim u toho řekl něco o perfidních Anglosasech a hloupých Ukrajincích, kteří se nechali nahnat na jatka pro Americkou velikost. Čekal rok. Dřív to nepoužil. Rok si to syslil pro nějakou dobrou příležitost. Zřejmě usoudil, že právě nastala.

Já vím, správná je jen ta ukrajinská propaganda, která je stále optimistická, jak jim to pěkně jde. Jak ohledávají frontu a hledají slabá místa v ruské obraně. Ztráty jsou samozřejmě nepříjemné, ale nezbytné, protože brzy už to slabé místo najdou a pak se to konečně rozjede. Ale byl to jen Pavel Šik, který se kverulantsky ptal, proč je v dnešní době dronů, družic a západních zpravodajských informací nutné vůbec nějaká slabá místa v obraně hledat? Vždyť celé bojiště je jako na dlani a ukrajinské velení má k dispozici všechno, co mohou Američani vyšťourat.

Ruská propaganda naopak ukazuje hořící Leopardy i bojová vozidla Bradley a dává rozhovory se zajatými Ukrajinci, kteří mluví o jatkách. Vojenští blogeři i na západě mluví o pružné obraně, kdy předsunuté ruské jednotky při ukrajinském tlaku ustoupí a zezadu pak začne střílet ruské dělostřelectvo, letectvo i dronstvo. Pak dojde na ruský protiútok a všechno se zopakuje.

Zalužného už týdny nikdo neviděl. Budanov leží po zásahu raketou v německé nemocnici na pokoji šest, osm a dvanáct.

Minulý týden jsem psal, že teď máme k dispozici použitelné srovnání. Před rokem útočili Rusové, narazili na ruční protitankové a protiletadlové zbraně, narazili na západní organizaci obrany, narazili na Javeliny i Himarsy i na vlastní armádní bordel. Dnes útočí Ukrajinci a narazili na ruské ruční protitankové a protiletadlové zbraně, narazili na Lancety, Gerany, Solncepjoky, ruskou organizaci obrany i na vlastní armádní bordel, protože ten je přítomen vždycky.

Doteď jsme slýchali, jak ožralí mužici neumějí bojovat a prohrávají při útoku proti ukrajinským gerojům. Teď se díváme, jak bojují ukrajinští gerojové při útoku proti ožralým mužikům. První srovnání si už můžeme přečíst i v americkém majnstrýmu a kdyby to nebylo předčasné, mám tak trochu pocit, že nějaká pěkná vojenská analýza se dostala i na stůl ke Kamale a tak prezidentovi nahráli do hlavy nový text. Jako že je všechno v prdeli. A Putin toto poznání před celým světem zesiluje tím, že mává podepsanou dohodou s Ukrajinou. Ne, my od Kyjeva neutíkali, měli jsme dobrou vůli, ale Amíkům válka vyhovovala.

Dovedete si představit, jak se asi budou tvářit ukrajinské matky i tátové, až zjistí , že jejich synové mohli žít, protože válka už rok nemusela být? A jak se budou tvářit, až se ukáže, že Ukrajina stejně prohrála? Ukrajinská ofenzíva nám totiž zatím ukázala jediné – Rusové byli na moderním válčišti až nechutně úspěšní. Dostali se vlastně neuvěřitelně daleko díky částečnému momentu překvapení, odlehčovacím útokům na vedlejších bojištích a masivním použitím dělostřelectva. Každý další den ukrajinského ofenzívního optimismu zatím ukazuje, že západní zbraně nejsou lepší než ruské a západní válečné metody nejsou lepší než ruské. Zalužný není lepší než Gerasimov. Jo, pravda nevítězí, ta prostě zbude.

A taky se nám nějak ukazuje, že Západ má sice velké HDP, ale generuje z něj poněkud málo zbraní.

Jestli to takhle půjde dál, nastane přesně ta otázka, kterou jsme my dezoláti chtěli nastolit už před rokem. Ba dokonce jsme ji nastolovali už před válkou.

Stálo to celé za to? Stálo to za ty statisíce ukrajinských obětí? Stálo to za zbídačení poloviny obyvatelstva tady u nás? Stálo to za vykastrování celé Evropy? Stálo za to, podporovat baderovský nacionalismus? Stálo za to, odstřihnout se od ruských surovin? Stálo za to, přijít o trhy v Africe i Asii? Stálo za to, dělat sankce, aby všichni diktátoři raději od dolaru odešli, protože si řekli, že nechtějí být další na řadě? Stálo za to, bourat sochy?

Já vím, říkám to o pár měsíců dřív, než to bude evidentní a uvidí to každý. Je mi jasné, že Ukrajinci ještě neřekli poslední slovo, protože jim po Bidenových slovech nic jiného nezbývá. Maršál Petrla říkal, že mají ještě hodně kluků i západní techniky k obětování. Ale, pokud se ukáže, že jsme měli pravdu a Rusko nelze vojensky porazit ani vytlačit z Ukrajiny, nebylo by lepší to pochopit včas? Abychom jako obvykle nezjistili, že všichni se už řadí do fronty na normalizaci vztahů (a levný plyn), jen my tam nejsme. Jen se ptám…

Já vím, ke mně Vidlákovi se informace z generálních štábů nedostane. Ale co Řehka nebo generál Guma? Nemají lepší informace? Když to pochopí včas, tak se dají ještě minimalizovat škody. Všichni tady u nás vsadili své politické kariéry na ukrajinské vítězství. Jestli to nedopadne (a západní majnstrým začíná stále hlasitěji říkat, že to fakt nedopadne) a v Pětikoalici to nepochopí, tak možná seznají, že na ukrajinské vítězství vsadili mnohem víc, než jen své kariéry.

Měli by na to myslet teď v úterý, až se bude na petičním výboru projednávat henta smlouva o pozvání vojsk… Aby brzy nezjistili, že jsou za blbce. A my bychom se tam měli jít podívat, aby páni poslanci viděli, kolik nás je. Chystám se tam jet.

Co se s námi stane, pokud Rusko zvítězí? Bude spolehnutí na to, že orel much nelapá?

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (50 votes, average: 4,72 out of 5)
Loading...
107 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)