19.3.2019
Kategorie: Politika

Slovenské presidentské volby: Kdo bude menší zlo?

Sdílejte článek:

SAMUEL GDOVIN

Na Slovensku se už stalo “tradicí”, že ve druhém kole prezidentských voleb se volí tzv. menší zlo. Ani teď tomu není jinak. Do druhého kola se dostali eurohujeři Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Přece je však mezi nimi mírný rozdíl.

První kolo prezidentských voleb s přehledem vyhrála ultraliberálka Zuzana Čaputová se ziskem přibližně 40,6% hlasů. Do druhého kola s ní postupuje i Maroš Šefčovič, který získal 18,7% hlasů voličů.

Těsně před branou druhého kola skončil pronárodní kandidát Štefan Harabin se 17,4%, čtvrtý skončil Marian Kotleba s 10,4%, na pátém místě se umístil František Mikloško, který získal 5,7% a Béla Bugár se ziskem 3,1%. Ostatní kandidáti měli méně než 3%.

Dva postupující Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič tedy budou muset lovit voliče primárně ve vodách Štefana Harabina a Mariana Kotleby. Podívejme se tedy na to, kdo je z těchto dvou finalistů takzvané “menší zlo” ​​pro národně a křesťansky smýšlející lidi.

Eurofanatizmus

Maroš Šefčovič je jako eurokomisař symbolem Evropské unie a jejích byrokratických nařízení. Neznamená to však, že by Zuzana Čaputová byla o něco méně eurofanaticky naladěná. Z jejího vyjádření a také z idejí její strany (Progresivní Slovensko) vyplývá, že je tvrdá zastánkyně Evropské unie a prozápadního směřování Slovenska.

V této sekci tedy mezi Šefčovičem a Čaputovou není prakticky žádný rozdíl.

migrace

Šefčovič tvrdí, že jako eurokomisař bojoval proti povinným kvótám na migranty. Toto tvrzení však neumíme ověřit. Faktem je, že Šefčovič byl součástí eurokomise, která se tyto povinné kvóty snažila vnutit zemím EU včetně Slovenska. Šefčovič později dokonce žádal slovenskou vládu, aby v této souvislosti stáhla žalobu na evropskou komisi.

Čaputová je na tom s podporou migrace podobně. V předvolebních odpovědích na otázky uvedla, že k migrantům musíme být více solidární.

Vztah k Rusku

Z předvolebních vyjádření vyplývá, že Čaputová, by byla pokračovatelkou štvavého slovníku Andreje Kisky. Podle ní je pro nás Rusko hrozbou.

Maroš Šefčovič naopak volí smířlivější tón a tvrdí, že chce udržovat dobré vztahy s Ruskou federací.

Kontakty ve světě a zkušenosti

Šefčovič je zkušený diplomat, který má mnoho kontaktů na světové lídry. Zkušenost ze světové politiky je tedy jednoznačně na jeho straně.

Čaputová je naopak velká neznámá. Kromě pezinského smetiště a napojení na americké mimovládky o ní nic nevíme. A co se z neznámého člověka v prezidenstkém křesle může vyklubat, jsme mohli zažít na vlastní kůži v podání Andreje Kisky.

LGBT agenda a tradiční hodnoty

Zuzana Čaputová je jako ultraliberálka tvrdou zastánkyní LGBT agendy. Otevřeně hovoří o tom, že podporuje registrované partnerství, jakož i adopce dětí pro homosexuály.

Maroš Šefčovič podporuje tradiční hodnoty a LGBT agendu odmítá.

křesťanství

Šefčovič tvrdí že je křesťan a pravidelně chodí do kostela. Někteří mu však zazlívají, že byl členem KSČ, a proto jsou jeho tvrzení neupřímná. Třeba ale uznat, že taková byla doba a Šefčovič příliš neměl na výběr. Když chtěl studovat na prestižní Moskevské univerzitě, musel se jako 19-letý jednoduše stát členem komunistické strany. To nutně nemuselo znamenat, že nebyl praktikujícím křesťanem.

Čaputová se ke křesťanství nehlásí naopak otevřeně praktikuje zen. Ke konci kampaně se však výrazně oháněla křesťanstvím a tvrdila, že s její liberalismem se to vůbec nevylučuje.

Opak je však pravdou. Křesťanství a liberalismus je jako voda a oheň.

rodinné zázemí

Důležitější jsou však skutky a ne jen slova. Když se podíváme do jejich rodinného zázemí zjistíme, zda svůj vztah ke křesťanství a rodinným hodnotám myslí opravdu vážně.

Zuzana Čaputová má 2 děti a jen nedávno se rozvedla se svým manželem. V současnosti žije “nadivoko” s novým partnerem.

Její životní styl tedy není v souladu s křesťanskými hodnotami a Slováci by si měli velmi dobře rozmyslet, zda by nebylo špatné mít hlavu státu, která nás bude takto prezentovat ve světě.

Maroš Šefčovič je ženatý a s manželkou má 3 děti. Jeho životní styl tedy naznačuje, že to s křesťanskými a tradičními hodnotami myslí upřímně. V zahraničí by nás tedy prezentoval důstojně.

Co z toho všeho vyplývá?

Mnozí lidé, kteří volili Štefana Harabina a Mariana Kotlebu jsou z výsledků voleb zklamaní, a proto se druhého kola prezidentských voleb nezúčastní. Když se však část z nich přece jen rozhodne jít volit, menším zlem pro národně a křesťansky orientované voliče je tedy jednoznačně Maroš Šefčovič.

Autor: Samuel Gdovin

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...