26.11.2023
Kategorie: Politika

Skončí Fiala stejně jako Nečas?

Sdílejte článek:

PZ

Mohutné demonstrace a stávky, ekonomický propad, obrovská nedůvěra vládě. Paralela aktuálního stavu s koncem éry vlády Petra Nečase se nabízí. V čem je to dnes jiné? ptá se Petr Holec v komentáři MF Dnes.

Vládě Petra Fialy nevěří historicky nejvíc lidí, Česko se ekonomicky propadá a lidé už rok a půl neutrácejí. Celou zemi zahalila deka pesimismu, jemuž se u nás říká „blbá nálada“. A odbory právě kvůli vládním škrtům zorganizovali na pondělí stávky a demonstrace. Také vám to něco připomíná? Ano, historie se nápadně opakuje, tak to naposledy vypadalo před deseti roky za vlády Petra Nečase, než ostudně padla. Pravda, je tu jeden zásadní rozdíl. Plukovník Robert Šlachta, který v roce 2013 Nečasovu vládu vysvobodil z nedůstojného rozkladu památným policejním zásahem přímo na úřadu vlády, po němž šlo několik hlavounů vládní ODS rovnou do vazby, je dnes místo elitním poldou mimo sněmovním politikem.

A Fialovou vládu tmelí „AntiBabiš“, který za Nečase ještě neexistoval. Tehdy prostě vlády padaly, když měly padnout. Nebo alespoň víceméně.

Zase ale vydržel Miroslav Kalousek, jenž stejně jako před deseti lety stále pěje svůj jediný a ohraný šlágr o snižování deficitu státního rozpočtu za každou cenu. Rozdíl je jen v tom, že zatímco za Nečase ho pěl jako ministr financí TOP 09, za Fialy ho recykluje jako její exministr a renegát. Každopádně platí, že Nečasova i Fialova vláda zadusily v Česku ekonomický růst, což vždycky smrdí politickým průšvihem.

Ta Nečasová ho nakonec zadusila tak, že pomohla způsobit historicky nejhlubší i nejdelší ekonomickou recesi a z minimálně zadlužených Čechů udělala ekonomicky nejpesimističtější národ v Evropě, který se bojí pustit korunu. Ta Fialova k tomu zatím jen slušně našlápla: Na hranici recese se potácíme zhruba rok, zatímco se brutálně propadá průmysl i maloobchodní tržby. Kvůli historicky nejvyšší inflaci jsme také historicky nejvíce zchudli.

Řekněme, že Fialova vláda „dělá, co je třeba“, jak nás premiér osobně ujišťuje nejen z bilboardů. Prostě dává Česko dohromady, jak sliboval. Prezident Petr Pavel teď vládě znovu splatil dluh za podporu ve volbách, když podepsal její konsolidační balíček, který nikdo nechce dostat, protože hlavně zvyšuje daně všem a všemu firmám, podnikatelům, zaměstnancům, rodinám, nemovitostem. Nikdo a nic nezůstalo ušetřeno.
Zoufalství spojuje

Vláda i spřízněná média tomu říkají vládní škrty nebo ještě lépe šetření, což je klasicky fialovské anestetikum. Ve skutečnosti,ale díky tomu všichni znovu zchudneme záhy poté, co už jsme jednou zchudli kvůli vysoké inflaci. Nebo jinak: Svým balíčkem vláda možná sníží deficit státního rozpočtu, za což si jistě dopřeje další reklamní kampaň za naše peníze. Současně ale zvýší deficity našich osobních a rodinných rozpočtů.

Všichni prostě budeme mít méně peněz. Vládní balík proto nejspíš nepomůže blbé náladě spotřebitelů ani podnikatelů, která Česko drží v ekonomické depresi. Ostatně ne náhodou jsme jedinou zemí EU, která se ještě nevrátila na ekonomický výkon z roku 2019. Neboli do roku vlády nenáviděného Andreje Babiše, na níž Fiala pořád zkouší svádět veškerou neschopnost své vlastní vlády, což ale vyžaduje stále větší kreativitu a horší lži.

Pravda totiž je, že Fialova vláda selhává hlavně v podpoře investic, inovací a rozvoje ekonomiky. Fiala je mimochodem i první premiér, jehož ekonomický poradce nás posílá nakupovat do Polska, čímž místo českého plní polský státní rozpočet. Možná to má ale vláda schované někde ve svém programovém prohlášení, kterých už má za sebou podobně jako pokusů o důchodovou reformu.

Češi za vlády Fialy zchudli nejvíc ze zemí OECD a také jsme národem, který podle dat stejné organizace a Světové banky za svůj ekonomický výkon sklízí nejmenší výplatu i v rámci visegradské čtyřky, ze svého vlastního HDP na hlavu si v platu bereme jen 67%, Maďaři 68, Slováci 70 a Poláci 85%. Něco na té naší holubičí povaze tedy bude, když se necháme takhle pokojně odírat. To třeba Francouzi už by v ulicích dávno zapalovali auta.

Fiala je patologický lhář a měl by se již léčit, říká Holec

Nečasova vláda nakonec předčasně padla rukou policie, vládní strany v čele s ODS ale spěly k volebnímu výprasku i bez toho. Pravda, pro premiéra ODS tehdy bylo složitější házet veřejně vinu za vlastní neúspěch na předchozí vládu, protože i tu vedla ODS, tehdy Topolánková. To Fiala má alespoň toho Babiše, I když i ten už přestává stačit. I v ryze provládních médiích se už přestávají s touto opotřebovanou odpovědí na všechna ta tvrdá (statisticky) i měkká (sociologické průzkumy) negativní socioekonomická data spokojovat.

Pravda, Fiala má ve srovnání s Nečasem jednu výhodu: Svůj bobtnající politický deficit betonuje koalicí SPOLU, jež uměle udržuje při životě dvě jinak polomrtvé strany TOP 09 a lidovce. Právě tyhle dvě pidipartaje téměř bez voličů, za to z nejpopulárnějšími lídry a vládními posty, jsou Fialovým polštářem, který Nečas neměl k dispozici. Za jeho premiérování prostě partaje bez voličů skončily.

Do sněmovních voleb pořád zbývají dva roky a Fiala samozřejmě může své historicky negativní hodnoty vylepšit. Nebo alespoň některé, aby za sebou netáhl balík plný samých průšvihů, řečeno s vládou. Ironií dneska každopádně je, že čím horší případně bude situace země, tím víc bude Fialová koalice držet pohromadě. Nic totiž netmelí tak, jako vzájemné sdílené zoufalství, končí svou úvahu v komentáři pro MF Dnes politický komentátor a moderátor pořadu Holec Live na XTV Petr Holec.

 

prvnizpravy.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)