
Šílenci u kormidla
LUBOMÍR VYLÍČIL
Jak souvisí projev Vysoké představitelky EU pro zahraniční věci, Kaji Kallasové, z 28. května na Kypru s ukrajinským útokem na Záporožskou jadernou elektrárnu 30 května? Velmi a úzce. Obě zákeřné akce se týkají rusko – ukrajinské války, obě mají za cíl ji udržet v chodu, a půjde-li to dobře, tak ji eskalovat do války celoevropské. Pojďme se proto na ně podívat podrobněji.
Nejdříve na proslov Kallasové: ve středu 28. května 2026, se v přímořském letovisku Limassol sešli ministři zahraničí sedmadvacítky na neformálním jednání v takzvaném gymnichském formátu. Ten spočívá v možnosti říkat nahlas věci, které by byly jinak považovány nevhodné či kontroversní a neformálně je projednat. Z jednání se nedělá žádný zápis, takže pokud se někdo nepochlubí, co tam pronesl, zůstane to tajné. Kallasová se ovšem pochválila. Že tam předložila souhrn „evropských“ požadavků na mírová jednání o ukončení rusko-ukrajinské války. A to je vám fakt síla.
Nejen, že „oprášila“ svůj loňský pamflet s názvem „Klíčové evropské zájmy na zajištění komplexního, spravedlivého a trvalého míru a bezpečnosti na kontinentu“, který předkládá šílené, kapitulační a úmyslně nepřijatelné požadavky Rusku, ale ještě ho rozšířila o další požadavky, dalece přesahují ukrajinské bojiště – stažení ruských vojsk z Moldavska, stažení ruských vojsk z Gruzie, a nemožnost právně uznat okupovaná ukrajinská území. A když Moskva tyto podmínky nepřijme? Pak má EU připravený následující scénář: držet sankce, přidávat nové, utahovat ekonomický tlak. Až pak Rus přileze k jednacímu stolu, najde tam seznam, na kterém už nestojí jen Ukrajina. Stojí tam i Podněstří, Abcházie a Jižní Osetie…
Co tedy Kallasová požaduje jménem EU po Rusku? Podržte se. Mezi její požadavky patří snížení počtu ruských vojáků, jejich stažení ze sousedních zemí, vyplacení reparací a potřeba demokratizace ruské společnosti. Rus má tedy snížit počty svých vojáků (a techniky) symetricky se snížením armády Ukrajinou po demobilizaci. Poté se má stáhnout z těch území, která už obsadil. A k tomu navíc má odejít i ze sousedních zemí, kde má posádky se souhlasem místní vlády. Jako třeba z Běloruska.
Pak tu máme otázku reparací. Kallasové návrh uvádí, že „Rusko musí kompenzovat a přispět k obnově Ukrajiny, za škody způsobené evropským státům a evropským společnostem a za ekologické škody, které způsobilo.“ To je oproti dřívějšku novum. Třeba taková Versailleská smlouva po první světové válce omezila Německou armádu, narýsovala poraženému státu obří reparace za rozbitý evropský průmysl a infrastrukturu, ale o odškodnění za narušení celoevropské ekologie se nezmínila. Holt, pokrok nezastavíš.
Nejlepší je, jak už to bývá, závěr dokumentu. Kallasová v něm po Rusku požaduje konání svobodných a spravedlivých voleb s mezinárodním dohledem, propuštění všech politických vězňů, návrat deportovaných civilistů a dětí, svobodu médií, zrušení zákona o zahraničních agentech, ukončení „historického falšování a dalších zákonů, které kriminalizují disent a delegitimizují nezávislá média a občanskou společnost“ a plnou spolupráci se Západem při vyšetřování vražd ruských opozičních vůdců Alexeje Navalného a Borise Němcova.
V podstatě nám tu Kallasová předkládá návrh na bezpodmínečnou kapitulaci Ruska. Doplněnou o změnu státního zřízení, pod zahraničním dohledem. Tedy něco velice podobného dokumentu, který 2. září 1945 podepsali, na palubě americké bitevní lodi USS Missouri, generál Douglas MacArthur za USA a ministr zahraničí Mamoru Šigemicu za poražené Japonsko. Je to realistické? Zvláště, když to před pár dny doplnila o ony další, zmíněné požadavky, týkající se Moldavska, Gruzie, Podněstří, Abcházie a Jižní Osetie…?
A teď jen krátce k novým, ukrajinským aktivitám. 30.5. zasáhl bojový dron typu kamikadze budovu turbínového sálu šestého energetického bloku Záporožské jaderné elektrárny. Šlo o dron na optickém vlákně, takže náhodný či neúmyslný dopad je vyloučen. Mezinárodní agentura pro atomovou energii vyjádřila hluboké znepokojení: „Útok na jaderné lokality je jako hraní si s ohněm.“ Jde o to, že v případě výpadku externího napájení, o který se Ukrajinci dlouhodobě snaží (a od srpna 2022 se jim to povedlo už osmkrát), se aktivují nouzové dieselové generátory elektrárny, které dodávají elektřinu pro chladicí systémy reaktoru. Bez chlazení hrozí přehřátí s děsivými následky.
Že nešlo o náhodnou událost, naznačují dobře informované zdroje z Ukrajiny. „Pan Syrskyj plánuje nové operace proti Záporožské jaderné elektrárně. Na Bankové se také diskutovalo o možnosti útoku na Kurskou jadernou elektrárnu,“ varoval ukrajinský telegramový kanál „Resident“. Dále uvedl, že je jasné, že Ukrajina chce konflikt eskalovat na novou úroveň. Zelenskyj prý aktivně prosazuje spirálu jaderné války s Ruskem…
Tak si to pojďme shrnout. Vedení EU předkládá Rusku naprosto šílené, nesmyslné, kapitulační požadavky. S plným vědomím, že je Rus nemůže přijmout. Ba naopak, že je musí veřejně odmítnout, jako potupné a urážející. Všichni na té šarádě zúčastnění činovníci to vědí. Ale dělají to proto, aby udrželi válku v chodu. Aby se dalo křičet – podívejte se, Rus nechce mír! Odmítá jednat o podmínkách míru, nebo alespoň příměří! Takže musíme dál „podporovat napadenou zemi“, až do vítězství. A mezi tím Zelenský dál píchá medvěda vidlemi, aby se už konečně pořádně ohnal a dal Evropě záminku k plnotučné celoevropské válce. Byli jsme přece napadeni…
- Mr. Bean na drogách? Takto měl popsat Zelenského americký ministr - 22.6.2026
- Část první: Dělníci hnutí STAN. Ti kdyby jen promluvili - 22.6.2026
- Zvací dopis Danuše Nerudové - 22.6.2026


(29 votes, average: 4,83 out of 5)
PROČ LIDSTVO NECHÁ SE TAK RÁDO
DO VÁLEK HNÁT,JAKO TO STÁDO ?
Nechápu co všichni ti chcválkové od své tolik očekávané války tolik očekávají.?
Penězoměnci vejvar,zbrojařské ,farmceutické,felčarské mafié konjunkturu
Maršálové,Pavlové a jimpodobní cizopasníci širší střapec k šavli, vyřazované a vysmívané politické nuly a zneuznaní géniové jim.tolik slibné stané právo a vyjimečný stav,kde by mohli naplno rozvinout své všeničící kakarabáčnické. fantazmagorié.
Ovšem co od války očekávají divize bojechtivých obsluh rychlopalných klávesnic a protiletadlových tábletů to opravdu,ale opravdu netuším,?
Také to vidím podobně, chápu zbrojaře, kšeftaře se zbraněmi i různé bandy generálů a podobných fanatiků v jejich pṛipravených krytech i vysoké politiky s pṛipravenými kufry a letadly až to začne opravdu smrdět.
Co mi opravdu není jasné, proč tu válku tak chtĕjí mnozí obyčejní lidé, kteṛí nemají jak a kam před ni utéct, to jim oprsvdu tsk málo zálrẓ̌í na životě jejich, jejich blízkých na zničrní domovů, měst, celé země, proč si stavěli ty nové domy za miliony, když o ně ve vteṛině přijdou, chápu už nebude za co platit hypotéku a daň z nemovitosti, ale ta opravdová daň za rozpoutání války je opravdu příšerná, nsbo budeme utíkat pro změnu my na Ukrajinu, prostě tomu nerozumím, nerozumím proč tolik chceme tu válku, nesmíme spálit listí na zahradě a potom budeme tleskat hořícím městům.
.. protoze zlenivele a konzumni casti soucasne spolecnosti ztratily, i vlivem inkluzivniho vzdelavani, schopnost kriticky hodnotit deni ve svem okoli a o schopnosti logickeho uvazovani ani nemluve
Už je to jasné. Postsovětské republiky, pobaltí a Ukrajina, se rozhodly využít EU a NATO ke svojí protiruské politice. Jejich nenávist k Rusku je patologická, protože si léčí komplexy z doby SSSR a z toho, že i přes osamostatnění se jim nedaří lépe než Rusku. Zdroje EU už ovládli. Pokud Ukrajina vstoupí do EU a NATO, tak vznikne Protiruský pakt, jehož jediným účelem bude válka proti Rusku. Za každou cenu.
Pokud nyní, v tomto stavu a vyzbrojení, Ukrajina vstoupí do EU,
tak dřív než válku s Ruskem vyprovokují brutální občanskou válku v Eurosajuzu,
a Rusko si jen pohodlně sedne na gauč a upraží si popcorn.
Zelensky už chtěl vojensky obsadit Německo, misto US posádek. Civilní Ukrouši se do 2050 zmocní Česka. Divím se, že Němci Zelenskyho tak žerou, protože Německo mělo s Ruskem většinou, kromě 1941-45, dobrý vztahy a spolupráci.
Nenávist spojuje.
Přesněji, větší nenávist spojuje.
Podívej se na pobalstké trpaslíky, Polsko a Ukrajinu.
Sami mezi sebou se sice nenávidějí do krve, ale budou svorně spolupracovat a pomáhat si, v zájmu větší nenávisti k Rusku.
Německo sice pobalstkými trpaslíky, Ukrajinou a i Polskem pohrdá, ale jako prostředek který jim může vynahradit prohru ve 2 sv. válce, jim vyhovují.
A zase tupé ojroovce brečí na špatném hrobě.
Koho si opakovaně volí do čela stáda toho politiku pak žijí a platí. A místo nich a jejich rodin také pochcípají ve válce.
Dobře tupým ojroovcím tak, je to tak správně, debilita, lenivost, zbabělost a hašteřivost má být trestána.
To dříve pokvetou hrábě, než z tebe přestane být zaseknutá gramodeska.
Což ale nic nemění na tom, že má pravdu, Perunovi žel…
Pravda, proti gustu žádný dišputát.
Jsou mezi námi tolerantní lidé, kterým snesou s britským klidem, že kolem nich běhá prostoduchý Pepek Vyskoč, a dvacetkát denně vykřikuje – spamuje, že ve dne je světlo a v noci tma.
Pro ojroovce jako je vona ja zase důležitější vypadat chytře i když to z ní často dělá blba, než trvat na pravdě.
Až nebude pravda, že 80% mých spoluovčanů jsou tupé, vyžilé a konzumní ojroovce, teprve pak přestanu.
A von se z toho třeba posere, zatím by si mohl aspoň vypnout T9 aby psal tschechisch.
Já ti rozumím,
samozřejmě raději buď šťasný kůň jak nešťastný člověk.
Jen kdyby si u toho nebyl tak vlezlý a otravný.
Jo, tupé ojroovce to otravuje neskutečně.
Ale nemohu za to, že tupá ojroovce vypadá v zrcadle jinak než myslela a že se jí to nelíbí.
Ano, 1 + 1 = 2, to je také pravda, ale proč s tím otravovat a číst to pokaždé několikrát denně každý den?
Faktem je, že podmínky Srbsku po atentátu v Sarajevu byly daleko mírnější a s jedinou výjimkou (postavení R-U policie při vyšetřování na srbském území) je Srbsko prohlásilo za akceptovatelné. K čemu ona neakceptovatelná podmínka (a trvání na ní) vedla, je obecně známo.
„Obě zákeřné akce se týkají rusko – ukrajinské války, obě mají za cíl ji udržet v chodu, a půjde-li to dobře, tak ji eskalovat do války celoevropské.“
Se mi líbí ta Vaše nestrannost. Když předloží neakceptovatelné podmínky Rusové, tak je to OK a když je předloží druhá strana, tak je to zákeřné jednání. Když trefí elektrárnu Ukrajinci, tak je to zákeřné, když jí trefí Rusové, tak to byli vlastně Ukrajinci. Když prodlužují válku Rusové, je to OK, když jí prodlužuje druhá strana, tak je to nezodpovědná eskalace.
Je to zábavné sledovat, jak jedna i druhá strana vysadila selský rozum a nasadila propagandu.
Mno, zábava to rozhodně není.
Ale nepřekvapivě, v každé válce jako první umírá pravda.
Jojo, taky mne baví jak obě strany dělají stejné argumentační fauly. Já z toho vyvozuju, že válka vyhovuje skoro všem a vzájemné útoky jsou jen jakési koření celé té grotesky.
Kdyby u toho neumírali lidé, bylo by to k popukání a upřímně si nejsem jist, která strana by byla směšnější.