1.3.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Scholz prozradil tajemství

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Tak už je šídlo z pytle venku. Německý kancléř Olaf Sholz řekl na plná ústa to, o čem se dosud šeptalo. Britští a francouzští vojáci jsou už delší dobu dislokováni na Ukrajině a pomáhají tam ukrajinské armádě programovat a navádět střely Storm Shadow na ruské cíle. Jeho výrok způsobil veliký poprask a řadu vrcholných politiků zemí NATO vyloženě naštval.

Jak k tomu došlo? Pod tlakem. Němečtí novináři totiž fungují podle úplně stejného mustru, jako všude jinde na Západě. Kromě vytváření „žádoucího” veřejného mínění, mají i druhý, neméně důležitý úkol. Tlačit na politiky a vést je k „těm správným rozhodnutím.” V tomto případě tlačili na Scholze, proč u všech čertů nechce poslat německé střely Taurus Ukrajincům. Když je tolik potřebují.

Scholz se kroutil, jako žížala na háčku, až ve zmatku kápl božskou. Prohlásil, že nechce dodávat střely s plochou dráhou letu německé výroby, protože by to vyžadovalo podporu německých jednotek na místě, na zemi. A když se novináři stále tvářili poněkud nechápavě, tak jim to vyložil natvrdo a po lopatě: : “Je to zbraň s velmi dlouhým dostřelem. A to, co dělají Britové a Francouzi, pokud jde o kontrolu cílů a doprovodnou kontrolu cílů, není z Německa možné. Každý, kdo studoval tento systém, to ví.” A bylo hotovo.

Britové hned vyskočili, jak pověstný čertík z krabičky. Podle předsedkyně zahraničního výboru britského parlamentu Alicia Kearnsové, jsou slova německého kancléře Olafa Scholze o tom, že britský a francouzský personál provozuje střely s plochou dráhou letu darované Ukrajině, “špatná, nezodpovědná a je to facka do tváře spojencům”! Nicméně slovo lež ve svém rozhorlení, ku podivu, jaksi nepoužila. Britský poslanec Tobias Ellwood zase pronesl něco o “flagrantním zneužití zpravodajských informací”, což na vyvracení pravdivosti páně Scholzových slov taky moc nevypadá. Rozjitřenou náladu musel zachraňovat až oficiální mluvčí britské vlády, který přišel s „demage control” prohlášením, že na Ukrajině je jen “malý počet personálu, který podporuje ukrajinskou armádu, ale neexistují žádné plány na rozsáhlé nasazení”.

Proč vlastně Ukrajinci o ty německé Taurusy tolik stojí, když už mají darované, britské Storm Shadow? Oba systémy jsou střelami s plochou dráhou letu. Oba mají podobný dolet, okolo 500 km a oba je možné vypouštět z ukrajinských Su 24. Tak v čem je rozdíl? V hlavici! Obě střely mají hlavice tak zvaně tandemové. To znamená, že obsahují (zjednodušeně) dva balíky výbušniny. Ten první je tak zvaná kumulativní nálož. Její, směrovaný výbuch, prorazí díru do pevného objektu. Do bunkru, mostu, budovy… Za ní jde druhá, výbušná nálož, která má bouchnout vevnitř a objekt zničit.

A tady je malý, ale důležitý rozdíl. Střely Taurus jsou vybaveny tandemovou hlavicí typu MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator, High Sophisticated and Target Optimised). Druhá z náloží, ta co má bouchnout uvnitř objektu, má vysoce pevné pouzdro, umožňující „průlet” i několika přepážkami nebo patry a hlavně – je programovatelná. Lze nastavit, v jaké vzdálenosti od okraje cíle vybuchne. To má velký význam třeba při útoku na betonové struktury s dutinami. Například mosty. První nálož prorazí shora mostovku, druhá vybuchne uvnitř dutin mostu, v té „správné” poloze. A už začíná svítat, že? Určitě si vzpomínáte na oslavné tirády po loňském, ukrajinském útoku na most na Krym, provedeném právě střelami Storm Shadow. Díry byly sice pěkné na pohled, ale most stál. A opraveno to bylo poměrně rychle…

Teď k tomu, proč by museli být Němci na Ukrajině, kdyby chtěli věnovat pár Taurusů Ukrajincům. Obě střely, jak Storm Shadow, tak i Taurus, mají inerciální navigační systém, který za letu porovnává terén, snímaný palubním radarem s nahranou mapou a naprogramovanou trasou. To se musí do střely zadat těsně před použitím. Nejde tu jen o příslušné mapy a polohu cíle, ale i o aktuální informace o rozmístění protivzdušné obrany Rusů, tedy o prostory, které má křižující střela obletět. K tomu je potřeba zadat, alespoň zhruba, bod vypuštění, aby se navigační systém střely na počátku trasy „chytil”. To všechno jsou věci, které prostě nelze udělat na dálku z Německa. A opatrný Scholz své specialisty, na rozdíl od Britů, na Ukrajinu pustit nechce.

Ono to Scholzovo potvrzení přítomnost Britů na Ukrajině, není v zásadě nějakým extra překvapením. Rusové o ní mluví od začátku války. Například podle náčelníka hlavního operačního ředitelství generálního štábu ozbrojených sil, generálplukovníka Sergeje Rudského, se “Vojáci NATO pod rouškou dobrovolníků účastní nepřátelských akcí. Řídí systémy protivzdušné obrany operačně-taktických raket a vícenásobných odpalovacích raketových systémů a jsou součástí útočných oddílů.” A k západní veřejnosti se tahle informace dostala nejpozději loni, při onom známém úniku dokumentů z Pentagonu. Podle jednoho z nich, datovaného 23. března, má největší kontingent speciálních sil na Ukrajině Spojené království (50), následované dalšími státy NATO Lotyšskem (17), Francií (15), USA (14) a Nizozemskem (1). Kde se však tito specialisté nacházejí, dokument nesděluje.

Jaký je tedy význam Scholzova „odhalení”? V praxi minimální. Obě strany konfliktu o té záležitosti vědí od počátku, evropská veřejnost, která se trochu zajímá, také. Jen už se to teď smí říkat veřejně. Scholzova slova tak mimoděk potvrzují důvěryhodnost mimounijních a jiných „dezinformačních” zdrojů, které o věci píší už dlouho. A znovu ukazují na hazardérství západních politiků, kteří nás, ve svém úporném zaujetí pro splnění cizích zájmů, klidně přivedou do veliké války s Rusem.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)