11.9.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Sáček na zip. Znáte jeho historii a současnost?

Sdílejte článek:

V posledních několika letech se uzavíratelné sáčky na zip začaly poměrně dost rozšiřovat, neboť se pyšní mnoha praktickými vlastnostmi. Ještě navíc se chlubí širokým využitím – od potravinářství přes kanceláře až po dílny a sklady. V horní části sáček disponuje plastovými kolejničkami, které je nezbytné do sebe dokonale zasadit, aby se přes ně nedostal vzduch, voda či nečistoty. U menších sáčků to chce notnou dávku trpělivosti, protože občas trochu trvá, než do sebe kolejničky zapadnou.

Do sáčku na zip uschováte v podstatě cokoliv, tedy například koření, mletou kávu, ovoce anebo maso. Ptáte se, k čemu zip slouží? V uzavřeném sáčku totiž dokážou suroviny vydržet o něco déle než v obyčejném.

Jaká je historie sáčku na zip?

Pravděpodobně jste ani netušili, že sáčky na zip se používaly už před více než sedmdesáti lety. Bohužel, přesný rok, kdy vynález spatřil světlo světa, není známý. Jedno se ví ale jistě. Za zrodem uzavíratelného sáčku, respektive za nápadem stojí Borge Madsen z Dánska, který patent na sáčky na zip prodal v roce 1951 společnosti, kterou měl pod svými křídly Steven Ausnit. „Nechce se mi tomu věřit, ale lidé nevěděli, jak otevřít sáček,“ řekl před nedávnem pro jeden americký deník Steven Ausnit, který utekl s celou svou rodinou v roce 1947 z Rumunska do Spojených států. V roce 1951, kdy koupil se svým otcem patent na sáček na zip, se za velkou louží pustil do experimentování s plastovými zipy. Pokusy se vyplatily.

Úplně první zip na sáčku, jenž pod jeho rukami vznikl, se podobal tomu klasickému. Disponoval tedy jezdcem, kterým se sáček uzavíral, nicméně ukázalo se, že takový mechanismus neumí lidé používat, a proto Ausnit hledal další způsoby, jak by se daly sáčky uzavírat. Navíc byla poměrně nákladná i výroba, neboť zip se musel k sáčku tepelně přivařit.

Ausnit se snažil s jednou americkou nahrávací společností vyjednat, že jí bude dodávat sáčky na zip, aby do ní balila dlouhohrající desky. Veškerá domluva však ztroskotala v okamžiku, kdy na schůzce ředitel nahrávací společnosti požádal svou asistentku, aby vytáhla desku z obalu. Ovšem ona namísto aby rozepla zip, ho celý z pytlíku vyrvala. Že by to byl důvod, proč se dodnes desky prodávají v papírových obalech?

Ausnit v roce 1962 zjistil, že firma Seisan Nihon Sha v Japonsku vlastní o něco lepší patent na uzavíratelné sáčky. Zip byl vyroben zároveň s pytlíkem, čímž se výrobní náklady snížily na polovinu. Ausnit se proto rozhodl, že odkoupí i japonský patent a založí druhou firmu zvanou Minigrip. O šest let později nabídl Ausnit vynález supermarketům, aby do sáčků balily potraviny. Supermarkety si začaly novinku vychvalovat, a potom se už sáčky natolik rozšířily, že se používají dodnes.

Postupně se vylepšovala technologie uzavírání, přidaly se další barevné varianty sáčky a podobně. Z historie se nyní přeneseme do současnosti.

K čemu se sáčky na zip využívají?

Bez igelitových sáčků si v dnešní době spousta domácností nedokáže život ani představit (s trochou nadsázky). Zipové sáčky se vskutku používají k čemukoliv. Podívejme se však, k čemu nejčastěji.

Jelikož jsou některé sáčky velké, rozdělte je. Do jedné poloviny vložte například nakrájená jablka. Potom vezměte kolíček na prádlo a sepněte sáček uprostřed. Do druhé poloviny potom dejte třeba vlašské ořechy.

Do uzavíratelných sáčků se doporučuje dávat také maso, které chcete zmrazit, protože bez vzduchu vydrží maso v mrazáku mnohem déle. Sáčky na zip si oblíbíte také v letním období. Jestliže nemáte po ruce misku s víkem, abyste do něj naložili maso s marinádou, nevadí, poslouží vám i sáček na zip. Do sáčku nakladete maso, zasypete ho kořením a vlijete na něj olej, potom sáček uzavřete, maso s marinádou promícháte a vložíte do lednice. Nemusíte se bát, že by se vám marináda v lednici vylila.

Teď jedna rada pro kutily. Pokud něco natíráte štětcem a říkáte si, že si nemůžete odpočinout, aby vám štětec nezaschl, tak pro vás máme jednu vychytávku. Vložte štětec do uzavíratelného sáčku, jděte si uvařit kafé, až se vrátíte, štětec na vás bude čekat v plné parádě a stále měkký.

Po správném a pečlivém uzavření slouží sáček i jako voděodolný obal. Bez obav do něj můžete vložit tablet či smartphone na pláži, aniž byste se báli, že se do zařízení dostane voda.

Co na to ochránci přírody?

Samozřejmě žádný ochránce přírody neschvaluje používání igelitových sáčků, nicméně sáčky na zip představují užitečné pomocníky, bez nichž se dají některé situace jen těžko zvládnout. Jestli vám záleží na životním prostředí, ovšem zipových sáčků se vzdát nechcete, investujte do kvalitních variant z pevného polyetylenu. Jakmile sáček použijete, stačí ho vymýt a vysušit. Poté je připraven k dalšímu použití. Sehnat se však dají i sáčky ze stoprocentně recyklovatelného materiálu.

Kde se dají sáčky na zip koupit?

Pestré produktové portfolio má internetový obchod INPAP. V jeho nabídce najdete zipové sáčky z odolného polyetylenu, což znamená, že jejich životnost je opravdu vysoká. Sáčky se dají opětovně používat. Zakoupit se dají rozličné varianty. Cena se odvíjí od zvolené velikosti, ale také od vlastností sáčku. Některé sáčky jsou obyčejné průhledné, jiné mají navíc ještě pruhy k popisu, a tak si na ně můžete zaznamenat například datum. Specifickou kategorii tvoří ZIP sáčky s oválným dnem, které jsou v podstatě nejdražší.

Podívejte se tedy na stránky https://www.inpap.eu/zip-sacky, kde najdete sáčky rozdělené do tří kategorií. Zvolíte si jednu z nich, a potom jen vybíráte rozměry.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...