10.8.2022
Kategorie: Ekonomika

Ropa neteče? Aneb splněný sen spekulantů

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

“Ukrajina přestala přečerpávat”: Z Ruska do Evropy už žádná ropa neteče!

Podle ruských zdrojů je zastaven tranzit ruské ropy ropovodem Družba do Maďarska. Provozovatel ropovodu Transněfť obvinil ze zastavení dodávky Ukrajinu. To vyžaduje zálohovou platbu za čerpání, ale ta bylo zamítnuta kvůli sankcím EU – Ukrajina poté čerpání zastavila.

Vlastně přesně to, co Evropská komise chtěla, jen dřív, než plánovala?

Podle informací z Moskvy je zastaven tranzit ruské ropy ropovodem Družba do Maďarska. Podle provozovatele ropovodu za to nenesou vinu Rusové, ale Ukrajinci. Podle mluvčího Transněftu souvisí ukončení tranzitu s platebními problémy: Ukrajina požaduje za tranzit do Evropy platbu předem, ale platby ze strany Transněftu byly zamítnuty kvůli novým evropským sankcím.

“Ukrajinská společnost skutečně zcela zastavila čerpání ropy do Maďarska, České republiky a Slovenska přes jižní větev ropovodu Družba 4. srpna v 6:10 ráno,” oznámil dnes podle ruské státní tiskové agentury Ria Novosti Transněfť. Z ukrajinské strany nebylo prozatím toto potvrzeno. Severní větví Družby, která vede přes Bělorusko a Polsko do Německa, dodávky pokračují.

Země EU se v dubnu dohodly na postupném ropném embargu vůči Rusku. Maďarsko, Česká republika a Slovensko však s odkazem na velkou závislost na ruských dodávkách prosadily rozsáhlou výjimku z dodávek ropovodem Družba.

Dejte si pozor na to, co si přejete. Mohlo by se vám to splnit.

 

Ivan David

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (40 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
45 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)