3.6.2016
Kategorie: Ekonomika

Řečtí soudruzi se diví: Pořád zvyšujeme daně, ale vybíráme stále méně

Sdílejte článek:

KAREL KŘÍŽ 03|06|2016

Když se vlády ujme levice jako je tomu v neomarxistickém Bruselu, popřípadě levice extrémní jako nyní v Řecku nebo ve Venezuele, většinou se ti “obyčejní člověci”, kteří u volebních uren s nadšením čekali na létající pečené erární holuby, nestačí divit. 

[ad#clanek-respo]

Už od dob výstřelu z Aurory se na stále opakující sliby o tom, jak bude líp, jak se zatočí se zbohatlíky a potem proletářů vydělané peníze se spravedlivě rozdělí mezi všeholid, však i v dnešní době chytá dostatečně početný dav voličů, kteří, nepoučeni z historie, věří, že marxisté, nebo jejich dnešní moderní klony, vymysleli nějaké fantastické perpetuum mobile, jakousi líheň blahobytu a sociálních jistot a nemají vůbec žádné jiné cíle než všechno rozdat poddaným. Jenže ono se to nějak stále nedaří. Kde dělají soudruzi z NDR, Venezuely či Řecka pořád stejnou chybu?

Socialistické ekonomické “kapacity” doporučují přeci jasně: silný stát, který má “zdroje”, a ty může přerozdělovat  podle potřeb. Čím více zdrojů, více přerozdělování, více erárního “podnikání”, více inflace, tím více peněz v “národním hospodářství” a tím více bohatství společnosti. Vyšší HDP, trvalý růst, šťastné zítřky na obzoru. Jenom ty zdroje. Jsou? … Nejsou? Tak zvedneme daně a je to vyřešené. Kulaci, paraziti živnostíci, malé firmy … to je jen takové klišé, když nemají na placení daní ať nepodnikají, ať buržousti chcípnou.

Zaznamenal jsem dokonce v poslední době vyjádření jedné erární soudružky z ministerstva, že vlastně tady ti soukromníci vůbec nejsou potřeba, protože daně platí hlavně státní zaměstnanci, tedy jako třeba ona. Soudružka s tímto názorem pracuje na vysokém postu státní správy v ČR a spolurozhoduje o politické i ekonomické strategii vývoje naší vlasti. Zcela jednoznačně není s tímto názorem sama. Kdo ví v čem se ta hloupá, narcistická kráva fatálně mýlí, milé děti?   

Ano, odpověď je jednoduchá. Úřednice na ministerstvu nevytvoří ani za mák nějaké reálné hodnoty, ze které by mohla odvést byť jeden halíř daně. Všechny peníze, které dostane, jsou peníze již dříve ukradené státem někomu jinému, produktivnímu, třeba právě tomu “soukromníčkovi”, co denně sedí deset hodin ve své provozovně a snaží se uspokojit potřeby svých zákazníků. Jenže tito “všetci kradnú” a jenom soudružka je letadlo.

Stejnými cestami vedou však úvahy ne jen jedné bezvýznamné ministerské pipiny, ale bohužel i politckých “elit” současného světa. Velmi dobrým důkazem je právě i causa “záchrana” Řecka, kde, tak nějak po neomarxisticku, došly zdroje.

MMF konstatoval, že Řecko sice v posledních letech stále zvyšuje daně, ale státní pokladna zeje prázdnotou. Loni řecká daňová správa vymohla pouhých 45 procent očekávaných příjmů z daní. Nedoplatky dosahovaly 87 miliard eur (2,35 bilionu Kč), což je asi polovina hrubého domácí produktu. Začarovaný kruh daňových dluhů přitom nelze vysvětlit pouze daňovými úniky. Řecké daňové úřady jsou podle MMF při výběru daní neefektivní a mnozí lidé už zkrátka nemají peníze, aby své dluhy vyrovnali.

[ad#clanek-respo]

Že by snad ty socialistické ekonomické “odborné teorie” v praxi nefungovaly? Co si to ten plebs vůbec dovoluje? Jak to, že nemá peníze na daně, které soudruzi ve své dobromyslnosti tak příkladně předepsali? Co se bude přerozdělovat, co se bude dotovat, jak se budou uplácet noví multikulturní voliči, když zdroje najednou nejsou? Jak dlouho ještě potrvá než se z Řecka stane evropská Venezuela? Než dojde ECB papír na nové bankovky? Možná dobré otázky i pro naše domácí sociální inženýry. Dokáží někdy řečtí soudruzi a s nimi Sobotka či Babiš porozumět větě: K prosperitě se nelze prodanit?

bloger

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...