7.7.2022
Kategorie: Politika

Prof. PhDr. Fialo, Ph.D., LL.M., ČR vlády předsedo, už jste slyšel o systémovém řešení?

Sdílejte článek:

VLADIMÍR ŠŤASTNÝ

Velmi se obávám, že ne. Jinak byste se alespoň snažil o něco, co systémové řešení alespoň připomíná. Energetické žebračenky to ale rozhodně nejsou.

Systémová řešení se v poslední době z politických rozhodnutí vytrácejí. Příčiny mohou být pouze dvě:

  1. Politik, snažící se řešit problém, který zhusta on sám způsobil, je natolik hloupý, že to nedokáže. Většinou to není příčina, opravdu hloupých politiků je velmi málo, přičemž našeho premiéra za hloupého opravdu nepovažuji.
  2. Jenže pokud není politik hloupý, pak už může úmyslně nesmyslně jednat pouze z cizího příkazu, a to je mnohem horší, než varianta 1.

Pojďme si zkusit připomenout na příkladu, který známe asi všichni, co to je systémové řešení:

Problém: bolí nás záda

  1. Systémové řešení: zajít k doktorovi, zjistit příčinu, tu odstranit a poté dál žít svůj život bez omezení.
  2. Nesystémové řešení: vzít si prášek

Zdánlivá výhoda nesystémového řešení je, že nás záda přestanou bolet téměř okamžitě. Naprosto zjevná nevýhoda je, že po odeznění účinné látky, nás záda začnou bolet zase, ignorováním problémů a jedením prášků si navíc zaděláváme na chronický, těžko léčitelný, nebo vůbec neléčitelný problém. Prášky mají navíc negativní vedlejší účinky, které přinesou další problémy.

Proč si tedy vysoce vzdělaný předseda vlády počíná v řešení drahých energií a PHM naprosto nesystémově? Těžko říct.

Systémové by bylo jít po příčině zdražujících energií. Ty v případě elektřiny jsou:

  • Připlácení na obnovitelné zdroje energie(OZE) a systémové služby, které zapojování těchto zdrojů do sítě vyžaduje.
  • Zatěžování ceny elektřiny vyrobené v klasických zdrojích emisními povolenkami, jejichž výše je navíc manipulována spekulanty
  • Obchodováním u nás vyrobené elektřiny na Německé burze v Lipsku
  • Fanatickým tlakem na stavby OZE na úkor klasických a jaderných, řiditelných zdrojů.

Systémové řešení se samo nabízí a naši sousedé v EU ho také nějakým způsobem provedli, ale u nás to prý podle našeho předsedy nejde. Musíme nakrmit všechny spekulanty, přeprodejce, investory OZE a minoritní akcionáře ČEZ, i kdyby na chléb nebylo, a ono nebude, protože elektřina není jediný problém.

Jaké by to bylo v plynu?

Po vypuknutí Rusko – Ukrajinského konfliktu se v EU vzedmul pokřik. „Odstřihněme se od ruského plynu“, který ale, s výjímkou našeho předsedy, nikdo nebral tak úplně doslova. Státy EU si ponechaly přes své nákupčí firmy cesty, jak plyn nakupovat přímo, za výhodné ceny, a nevadí ani tzv. nákupy za rubly, což je pouze eufemismus pro formální zúčtování. Dále platí eury nebo dolary, ale přímo ruské bance, která tím způsobem už nemůže o prostředky přijít v rámci tzv. „zmrazování“.

To my, jsme jiná liga. My nechceme nakupovat přímo v Rusku, my si ten plyn koupíme na burze v Rotterdamu a necháme si ho dodat od Němců. Drobným nedostatkem je pouze to, že nás to stojí čtyřikrát tolik, co přímý nákup a plyn je navíc stejně ruský, tak jako před tím. Vidí to někdo jako chytré a systémové? Já ne.

Předseda přispěchal s uklidněním, že nenechá nikoho na drahém plynu a elektřině padnout. Zavede prý speciální, levnější tarify a bude to stát 66 mld kč.

Ale….plyn a elektřina zůstanou v nákupu pořád drahé, možná, že ještě zdraží. Co bude, až se těch 66 miliard rozplyne jak pára nad hrncem? Na rozdíl od toho prášku na záda tohle není levné řešení, ale pořádně drahé, zatěžující rozpočet neplánovanou položkou, kterou bude třeba opakovat až….do kdy?

Politici soustředění dnes v Pětikoalici nás v době, kdy byli v opozici ujišťovali, „že ví jak“. Ve světle jejich způsobu řešení snad už mnohým dochází, že ví kulové, jsou naprosto bezradní a za poplácání po zádech, nebo podrbání za ouškem od věrchušky EU, nechají svou vlastní zemi klidně zdechnout.

On totiž není ani tak problém v tom, že si v zimě nebudeme moct doma zatopit, protože plyn a elektřina nebude, ale my na to nejspíš vůbec nebudeme mít ani s energetickou žebračenkou.

Co myslíte, že se stane s podnikem, který bude mít čtyřnásobně dražší vstupy surovin, než ti ostatní? Nějakou dobu pojede z rezerv, pak to zabalí a lidi propustí, nejspíš už v době, kdy nebude schopen vyplatit ani poslední výplatu, o nějakém odstupném ani nemluvě.

Myslíte, že v takové situaci bude snadné najít novou práci?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)