16.7.2023
Kategorie: Ekonomika

Proč někomu ty peníze tak strašně vadí?

Sdílejte článek:

DANIEL VAVRA

Ten útok na fyzické peníze je zábavný. Systém placení v hotovosti se prý nevyhnutelně zhroutí. Co to znamená? Jak to zhroucení bude vypadat? A proč k němu dojde? Autoři si stěžují, že přibývá míst, kde nelze platit kartami a zároveň prorokují, že přestranou existovat. Budeme tedy asi svědky poklesu růstem!
Proč ale někomu ty peníze tak strašně vadí? A proč jiným zase tak strašně vadí jejich “nevyhnutelný” zánik?

To první je jednoduché. Nad oběhem fyzické měny nemá stát kontrolu. Nenažraný stát, který chce, abyste zdanili absolutně všechny svoje transakce.

Když si třeba někdo koupí v Makru sud piva a pak vám ho prodává za 35 u sebe na zahradě, kde má nelegální hospodu, stát z toho nemá nic, kromě DPH za ten sud a daně ze zisku odvedené pivovarem. Když by to měl dělat ten člověk legálně, tak by si musel založit živnost, platit daně, platit za sociální a zdravotní podle výše příjmů za sebe a zaměstnance, platit DPH za to pivo a do toho ještě dodržovat všechna pošahaná pravidla a regulace. A z každé transakce kartou si ještě něco ukrojí banka a ta to zase zdaní. 100% digitálních peněz v oběhu se nakonec dostane do kapes státu. U těch papírových nic, pokud je to v rámci šedé ekonomiky.

Problém je, že tímhle vším – svou nenažraností, stát prakticky zlikvidoval spoustu malých živnostníků a tradiční české hospody na venkově. A tak se stalo to, že místo toho, aby měl hospodského, který možná neplatí daň úplně ze všeho co prodá, ale aspoň někoho zaměstnává (minimálně sebe), platí zdravotní a sociální a není na pracáku, tedy stát nic nestojí, máme situaci, kdy je ve vesnici chátrající prázdná hospoda, personál je na pracáku a pobírá dávky. A do toho na černo u sebe na zahradě, nebo v hasičárně, dál provozuje hospodu. Která nesplňuje naprosto žádné hygienické ani jiné normy, pro stát neexistuje.

A přesto jsou všichni spokojení.

Stát je ten, kdo za to může a ten kdo na tom nejvíc tratí. Ze všech možných zel zvítězilo to nejhorší. Přičemž škody státu jsou ve skutečnosti směšně malé.

Vesnických hospod a večerek (což je další oběť tohoto systému) je málo a i kdyby poctivě danily všechno, je to v rozpočtu kapka v moři. Pro stát by skutečně bylo jednodušší osvobodit je od daní a nechat je žít, hlavně že nechtějí žádné dávky a dotace.

Tahle šedá ekonomika by se samozřejmě vyřešila tím, kdyby všechny transakce byly digitální. Hned by bylo vidět, že si zlotřilý ilegální hospodský koupil měsíčně 10 sudů piva a 20 balení utopenců a přijal stovky podezřelých drobných transakcí a stát by na něj mohl zakleknout.

Výsledkem čehož by bylo, že by vesnice neměla hospodu žádnou ani v hasičárně a nebo… A teď pozor… Přešlo by se na směnný obchod. Tedy u daného “podnikatele” by se dál chlastalo, jen by si každý musel přinést chlast vlastní a platby “hostiteli” by probíhaly třeba v naturáliích.

Samozřejmě, že dalším řešením je bitcoin a lightning platby. A to tak, že nijak utopickým. Založit si lightning peněženku je doslova otázka minuty a je to zcela anonymní, lightning platby jsou rychlé, levné a bezpečné. Platit se pak bude telefonem, ale stát o tom nebude mít ánung. Proto také je bitcoin neustále ohrožený, protože jakmile se to rozšíří, začne státu vadit stejně jako cash.

To je ale přece z hlediska vyššího principu mravního trochu eklhaft! Daně by se přece měly platit!

To je sice pravda. Ovšem všechno má své meze. Pokud se stát stane extrémně neefektivní, zkorumpovaný a nefunkční (třeba nedokáže zajistit deset let dopředu místa pro děti ve školách, vybudovat železnici, postavit dálniční síť…) a zároveň neustále zvyšuje daňovou zátěž obyvatel, není se co divit, že se začnou bránit.

Je tu ale i další důvod, proč se bránit zrušení hotovosti jako čert kříži. Povím vám jeden příběh. Bezúhonný majitel prosperující střelnice v západních Čechách, který odvedl státu miliony na daních, si v místní bance zažádal o úvěr na auto. Úvěr mu nebyl udělen bez udání důvodu. Neoficiálně zjistil, že to je kvůli tomu, že provozuje “fujky ošklivé” podnikání a to jejich banka nepodporuje.

Jiný podnikatel pro změnu chtěl koupit stroje pro svoji výrobu, ale jiná banka odmítla provést zahraniční transakci, protože jeho podnikání, zcela legální, opět není podle jejich “morálních” měřítek správné. To je dnešní realita. Oboje se stalo mým přátelům.

Pokud máte pocit, že to je věc banky a můžou jít jinam, tak se pletete. Banky to zdaleka nedělají dobrovolně a jsou do toho tlačené prostřednictvím nejrůznějších “sociálních kreditů” jako je ESG, ale i státy a Evropskou unií. Když to dělat nebudou, budou mít samy problém. Což mimochodem způsobilo útlum evropského zbrojního průmyslu a velké problémy s nedostatkem munice a techniky na začátku války. Ale týká se to i nezelené energetiky a dalších fujky oborů.

A teď si představte, že se zruší cash a to samé se aplikuje na každého jednotlivce. A ono se to aplikuje na každého jednotlivce. Pokud se cash zruší, je to čistě jen otázka času, kdy se to metodou vařené žáby stane a všechno co děláte, bude pod absolutní kontrolou státu.

Jíte moc masa? No maso produkuje CO2 a to vám to zdaníme, protože skrze daně budeme regulovat spotřebu nežádoucích produktů. Nakupujete moc střeliva? No to si vás dáme na seznam podezřelých z terorismu. Pijete moc rumu? Pošleme k vám sociálku, pít by se nemělo, budete nemocný a to zatíží náš zdravotnický systém, nebo možná provozujete nelegální nálevnu.

Ale především vám zdaníme absolutně všechny transakce na vašem účtu. Protože můžeme a protože stát nikdy nemá dost peněz!

Vlhký sen každého diktátora. Absolutní totalita, kdy občan, který se ocitne na okraji společnosti, je naprosto bezmocný. Jakmile vám stát zmrazí účet a nebude existovat jiný způsob pateb, tak vám nikdo ani nemůže reálně pomoci a půjčit vám peníze.

No a pak je tu samozřejmě ještě ten “drobný detail” jak budete platit, když bude náhodou výpadek proudu, blackout, nebo někde není internet, či dojde k jeho delšímu výpadku.

Jedinou alternativou k hotovosti je pak bitcoin, nebo naturálie, ať už je to zlato, nebo cokoliv dalšího. Proto není bitcoin blbost. Proto má budoucnost. Proto ho potřebujeme. A proto potřebujeme i cash, přestože všichni rádi platíme telefonem, protože je to nejsnažší.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)