Problémy bank se množí
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
Šlo po bance Silvergate už o druhou banku v řadě. Silicon Valley Bank potřebovala sehnat kapitál, a to prodejem akcií. Už v pátek se ukázalo, že se Silicon Valley bank nepodařilo udržet nad vodou. Kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize.
Jakékoliv zprávy o problémech amerických bank jsou hodně varovné. Všem je jasné, že problémy jedné banky se mohou rychle přelít napříč bankovním trhem. Na důkaz jsme nemuseli čekat dlouho. Americké úřady totiž uzavřely také newyorskou Signature Bank – třetí banku v pořadí v krátké době.
K návratu optimismu na trhy nepomohlo ani to, že se američtí regulátoři o víkendu snažili uchlácholit trhy zprávou, že se zaručí za veškeré vklady obou krachujících amerických bank SVB a Signature Bank. O některých věcech se totiž ve financích nemluví. Jsou natolik samozřejmé, že není třeba je zmiňovat. Jako například to, že peníze v bankách jsou bezpečné. Jakmile tedy někdo začne ujišťovat o tom, že ráno vyjde slunce a že peníze v bankách jsou bezpečné, veřejnost okamžitě znejistí.
Do toho britská HSBC oznámila, že za symbolickou 1 GBP převezme britskou pobočku SVB U.K. Ani to náladě nepřidalo. Ihned se objevily úvahy: Proč jen jedna libra: To má bilance britské SVB tak nízkou hodnotu…? Co v ní asi bude za kostlivce…? Nejde o to, zda jsou takové strachy opodstatněné, nebo ne, jde o to, že strach a bankovnictví nejdou dohromady.
Dost na to, aby mnozí začali panikařit.
A tak se v dalších dnech bude hrát o to, zda kolapsy tří amerických bank budou izolovanými událostmi, nebo se problém přelije dál.
Je pravdou, že Silicon Valley Bank byla specifickou bankou, která se zaměřovala na financování startupů, které jsou pro tradiční věřitele považovány za příliš rizikové. Dalším specifikem Silicon Valley Bank byl vysoký podíl nepojištěných vkladů. Logicky tedy byla zranitelnější než jiné banky. Jenže na druhé straně jen o tom to není.
Na celý bankovní průmysl budou stále silněji dopadat vyšší úrokové sazby. Americký Fed i Evropská centrální banka se totiž netají plány dál zvyšovat úrokové sazby ve snaze porazit zvýšenou inflaci. Jenže poslední události jsou jasným důkazem, že se část trhu za poslední roky stála závislá na ultra-nízkých úrokových sazbách. Pro všechny je najednou složité financovat se dráž.
A bankovní sektor bude pod tlakem také v Evropě, protože jednotlivé banky mají často pobočky po celém světě. A nejen to, že matky mohou být americké. Jde i o to, že v Evropě byly v uplynulých letech úrokové sazby mnohem nižší než v USA a nyní je vyšší inflace než v USA. Podmínky pro dlužníky jsou tedy extrémnější. Logicky proto nemusí zvládnout vyšší splátky úvěrů. A to jsme ještě nezmínili, že na ně bude dopadat nejen zvýšení úrokových sazeb, ale také prudké zdražení energií.
Když to sečteme, rozbuška příchodu dalších dluhových trablů je tady. Zda vybuchne, bude záležet na tom, zda investoři nepodlehnou panice. Jak ale víme, panika se dokáže šířit napříč světem mimořádně rychle.
… a přesně tak to bylo prognozováno, ba dokonce i předpovězeno. To, jak se začne během 2023 západní ekonomika hroutit. Jenže teď už neexistuje tábor socialistických zemí, který by se dal vybrakovat a zase načas z něho dobře požít. A ostatní svět ten může západu ukazovat prostřední prst. Bohužel je nebezpečí, že započne tradiční řešení krize a to je válčení. Nicméně na to se už nezápadní svět dostatečně připravil. Pravda, jménem západu a ve jménu jeho hodnot, jsou bojovně rozehřívání východoevropští kohouti. Ne však všichni, jenom ti tupí.
Tak zatím válčí východ sokolíku. Ruský Drang nach Westen.
ukrajina neni western, ukrajina je rusko…tak, jako morava je česko.
Běž do pr…. Morava není Česko, Morava je odjakživa jen a jen Morava.
ano, když se budeme bavit „doma“, je to jak říkáš. Ale navenek to musí být tak, jak říkám já…
On si to Nojo plete, stejně jako s tou Ukrajinou. Chtěl vlastně říct, že i Morava je Rusko. Byl by nejraději, kdyby východní hordy obsadily celou Evropu. To víš, vždycky jim lez do zadku
Sankcemi měl být elfí trlolíků přece v blitzkriegu rozvrácen RU bankovní prostor, ale po roce se na Vyspělem Civilisovaném Západě rozhořívá vlna bankrotu banksters.
Už přeskočila do Británide a dnes již je v kontinentální Evropě.
Credit Suisse a akciové trhy balancují na pokraji
https://www.zerohedge.com/news/2023-03-15/credit-suisse-and-equity-markets-teeter-brink
I ty možná už hodně brzy z daní, pokud nejsi na dávkách, budeš vykupovat nějakou tu dcerku zahraniční, banksters opet dle mantry socialisace ztrát, kapitalizace zisků.
Takže hotovost ve štrusoku, další útok na obyvatelsto za rohem.
Po Credit Suisse v Itálii se klepou banky UniCredit, Finecobank a Monte Dei Paschi, akcie francouzské BNP Paribas, Societe General nebo německé Commerzbank padají v neřízené vývrtce. V Británii padla zatím jen UK pob.Ca SVB. A to je jen rozjezd, je chvilka od doby padla ta banka v Kalifornii. Z Ru a ČLR otřesi bankovní nejsou hlášeny.
Otřesi bankovní. Fuj, to je čeština.
Musim kyvat kvetakem,az me boli za krkem…Covid,valka a plynule se zacinaji sypat banky.A kdoze nam pujci? Kdo bude finacoval ty line svine v EU a 200kg prasata v usakove?Snad nikdo.To bude rachanec.
Pruhovaní banksteři lačně vyžírají Ameriku od Mexika až po Ohňovou zemi na jihu,
kousek od té Antarktidy.
Inflace v Argentině už je opět a zase
100 procent.
Leč s Ruskem ale nemají prakticky nic moc výsledky,
a na Čínu nemají absolutně žádné páčky (roční deficit obchodní bilance s Čínou mají kolem 500 miliard USD).
No, takže jim nezbývá,
než si vzájemně vyjet po hrtánech.
dnes jsem kupoval u pekaře na Smichově bochnik chleba cca kilogram za 150,- kč, to je jaká inflace tedy v čecháj ?
…chlacholeni trhu ,izolovane udalosti nebo neizolovane ,preliti a start UPY !!!/to stoji za precteni/. sektor pod tlakem a rozbuska vybuchne nebo nevybuchne, to zalezi…Akademicky tupy abstrakce bez vyznamu a bez jedine konkretni informace, akademicky chlacholeni se start upy…
Ono to vládní hlásání o inflaci kolem cca 18 procent je klamavé.
Ve skutečnosti když nahlédneme do tzv. „SPOTŘEBNÍHO KOŠE“,
tak zjistíme,
které zboží-produkty (v procentech)
v něm dominují a tahají nám usilovně peníze ze šrajtovle.
Pochopitelně prudký nárůst cen těchto dominantních spotřebních komponent koná své ničivé dílo.
*
Statistiky-tabulky spotřebního koše najdeme na stránkách
https://www.czso.cz/csu/czso/spotrebni_kos_archiv
A kolik si dají výplatu bankéři zkrachovalých bank??? Nebo zlatého padáka?
Podvodný finanční systém kolabuje, protože věřitel nemá vliv na cenu peněz, levné peníze pod kuratelou centrálních bank, žití na dluh, korupce a zlodějna.fialovej hnus..🤮👎👎👎👎👎👎🏴☠️🥳👎