4.12.2019
Kategorie: Politika

Primátor Hřib se jel poradit do Bruselu

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Má či nemá být zveřejněna auditní zpráva Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše? A mělo by něco takového být hlavní starostí pražského primátora?

Hlavním politickým tématem těchto dnů je v České republice auditní zpráva Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje kvůli udělování evropských dotací pro holding Agrofert. Do Česka byla poslána minulý pátek její anglická verze. Ačkoliv dle kompetentních osob auditní proces nadále trvá a zprávu proto zatím není možné zveřejnit, především opoziční politici se něčeho takového intenzivně dožadují.

Úplně nejintenzivnější jsou pak v této aktivitě politici z Pirátské strany, zejména pak předseda strany Ivan Bartoš a pražský primátor Zdeněk Hřib. Primátor Hřib má přitom výsledky auditu k dispozici, neboť hlavní město je jedním z jeho připomínkových míst. Není si však úplně jist, zda by zveřejnění auditní zprávy bylo právně v pořádku, a proto kvůli tomu včera odletěl poradit se do Bruselu. Primárně tam tedy letěl jako delegát na výbor regionů, ovšem dle svých slov se tam pokusí setkat s někým, kdo mu řekne, zda je audit finální a zda tím pádem je či není možné příslušnou zprávu zveřejnit (viz odkaz zde).

Přiznám se, že u současného pražského primátora si již delší dobu kladu otázku, zda je jeho primárním úkolem starost o blaho obyvatel našeho hlavního města, nebo spíše snaha co nejvíce zasahovat do české zahraniční politiky. Mám tím na mysli například jeho aktivity ohledně vypovězení sesterské smlouvy Prahy s Pekingem, a naopak uzavření této smlouvy s Tchaj-pejem i další obdobné akce. Někdo jistě namítne, že se jedná o interní záležitosti naší metropole, do kterých kromě pražských radních nemají ostatní co mluvit, ovšem přece jen by si měl pan primátor uvědomit, že takovými radikálními kroky může způsobit nepříjemnosti všem, kteří jsou na česko-čínské spolupráci závislí v jakékoliv oblasti.

Navíc si opravdu myslím, že by se jakožto vrchní pražský politik měl přece jen spíše starat o problémy, spojené například s dopravou či dostupností bydlení v našem hlavním městě. Případně třeba o to, aby turisté, kteří do Prahy přijedou vlakem, nespatřili hned poté, co vyjdou z hlavního nádraží, na trávě v okolním parku sedící či ležící bezdomovce, na zemi se povalující injekční stříkačky, atd.

Zrovna tak si nejsem jist, jestli to, zda má či nemá být auditní zpráva Evropské komise zveřejněna, by měl řešit za pomoci nějakých bruselských „poradců“ zrovna pražský primátor. Faktem ovšem je, že politici z řad Pirátů pilně komunikují ve věci Babišova možného střetu zájmů s bruselskými orgány již delší dobu. Podnět k prozkoumání toho, zda u českého premiéra nedochází v souvislosti s čerpáním evropských dotací pro holding Agrofert (jehož byl Andrej Babiš vlastníkem a v roce 2017 ho převedl do svěřenských fondů) ke střetu zájmů, podali Evropské komisi Piráti spolu s organizací Transparency International již v září loňského roku. Pokud tedy bude v důsledku této aktivity Česká republika muset vracet dotace za několik stovek milionů korun, budou na tom mít určitou „zásluhu“ i čeští Piráti…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...