Ruské ministerstvo pro mimořádné situace sdělilo TASS News a RIA Novosti, že všech 10 lidí na palubě soukromého letadla zahynulo při havárii v Tverské oblasti a že Prigožin byl na seznamu cestujících na palubě letadla. Fotografie havárie ukazují, co vypadá jako trosky letadla v plamenech na poli.

Později 23. srpna Ruský federální úřad pro leteckou dopravu v prohlášení na Telegramu uvedl, že Prigožin zemřel při letecké havárii. Úřad vyjmenoval všech 10 cestujících na palubě, mezi nimiž byl i Dmitrij Utkin, bývalý důstojník ruské armády, o němž se má za to, že Wagner Group založil, a Sergej Propustin, o němž se na internetu objevily zprávy, že patří k wagnerovcům.

„Bylo zahájeno vyšetřování havárie letadla Embraer, ke které došlo dnes večer v Tverské oblasti. Podle seznamu cestujících je mezi nimi jméno a příjmení Jevgenij Prigožin,“ uvedl podle agentury TASS dopravní úřad.

Telegramový kanál Grey Zone, který je podle některých spojován s wagnerovci, tvrdil, že letadlo bylo sestřeleno ruským systémem protivzdušné obrany „ruského ministerstva obrany v Bologovském okrese v Tverské oblasti“.

„Před havárií letadla slyšeli místní obyvatelé dva charakteristické výbuchy protivzdušné obrany, což potvrzují kondenzační stopy na obloze na jednom z videí, stejně jako slova přímých očitých svědků,“ uvedl kanál.

The Epoch Times nemohl okamžitě ověřit tvrzení Gray Zone.

Ruský federální úřad pro leteckou dopravu v prohlášení pro tisk uvedl, že „podle předběžných údajů bylo na palubě letadla, které bylo na cestě z Moskvy do Petrohradu, sedm cestujících a tři členové posádky“.

Vyšetřovatelé na místě „začali shromažďovat faktické materiály o výcviku posádky, technickém stavu letadla, meteorologické situaci na trase letu, práci dispečerských služeb a pozemním rádiovém vybavení,“ stojí v prohlášení.

Několik hodin po nahlášené smrti šéfa žoldáků přišli někteří nejvyšší ukrajinští představitelé s tvrzením, že za havárií stojí ruská vláda. Prigožin „sám sobě podepsal speciální rozsudek smrti“, když odvolal svůj pochod na Moskvu, napsal na sociálních sítích jeden z poradců ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Demonstrativní odstranění Prigožina a velení wagnerovců dva měsíce po pokusu o převrat je signálem od Putina ruským elitám před volbami v roce 2024,“ napsal Mychajlo Podoljak na X (bývalý Twitter).

Prezident Joe Biden, který je momentálně s rodinou na dovolené, odvětil na dotaz novinářů, zatímco popíjel smoothie po hodině Pilates, že ho smrt Prigožina nepřekvapuje, a žertem připomenul svůj komentář z minulosti. „Možná si vzpomínáte, když jste se mě na to ptali, řekl jsem, že bych byl opatrný, v čem jezdím,“ prohlásil americký prezident a dodal: „Vlastně nevím, co se stalo, ale nepřekvapuje mě to.“

Na dotaz, zda by do nehody mohl být zapleten ruský prezident Putin, Biden odpověděl: „V Rusku toho není moc, co se přihodí, za čím by Putin nebyl. Ale nevím toho dost, abych znal odpověď. Poslední hodinu a půl jsem cvičil.“

Vzpoura v červnu

Prigožin inicioval v červnu to, co někteří analytici označují za neúspěšný puč proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, než ruští představitelé uvedli, že šéf žoldáků opustí zemi a zamíří do Běloruska.

Začátkem tohoto týdne zveřejnil Prigožin své první video, kde je vidět, jak stojí v pouštní oblasti v maskáčích a s puškou v rukou. Ozbrojeni byli i lidé v pozadí klipu. Není jasné, kde přesně byl, ale komentáře Prigožina a několik příspěvků na pro-wagnerovských kanálech naznačovaly, že klip byl natočen v Africe. V komentářích zveřejněných na konci července Prigožin uvedl, že jeho skupina je připravena dále zvyšovat přítomnost v Africe.

Ruské vedení, včetně prezidenta Putina, nekomentovalo hlášenou smrt Prigožina. Moskva využívá Wagner Group od roku 2014 k rozšíření ruské vojenské přítomnosti v Africe a na Blízkém východě. Začátkem tohoto léta strávil Prigožin týdny kritikou ruského výkonu na Ukrajině a tvrdil, že v těžkých bojích chybí podpora.

V červnu vyzval k vojenskému povstání proti Kremlu s cílem svrhnout ruského ministra obrany Sergeje Šojgu a vedl své síly z východní Ukrajiny směrem k Moskvě. Díky dohodě s ruským vedením zprostředkované běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem bylo povstání ukončeno výměnou za amnestii pro Prigožina a jeho bojovníky. Wagner poté údajně předal své zbraně a vybavení ruské armádě.

V té době Putin označil pana Prigožina za zrádce a řekl, že žoldáky i Prigožina tvrdě potrestá. Později bylo trestní řízení proti Prigožinovi staženo.

V červenci bylo na videu údajně vidět šéfa wagnerovců v Bělorusku. Později byl vyfotografován na rusko-africkém summitu v Petrohradě.