29.11.2023
Kategorie: Politika

Premiér Fiala řekl o učitelích, že jsou zmanipulovaní blbci

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

V neděli, den před stávkou, premiér Fiala publikoval na sociální síti X dlouhý elaborát, kterým obhajoval kroky své vlády. Vysvětloval už tisíckrát vysvětlené, nereflektoval realitu, pochválil sebe i své ministry, pohaněl odboráře a oznámil, že učitelé jsou zmanipulovaní blbci. Ne doslova. Dovolím si citovat.

„Proč odboroví předáci svolávají protest až nyní, minutu po dvanácté? Nabízí se jednoduchá odpověď. Odborovým vůdcům nejde ani o úspory, ani o důchody, ale o vlastní politické ambice. Nedávná neúspěšná kandidatura na prezidentský úřad a společné mítinky se zástupci opozice, včetně hnutí ANO a komunistů, ledacos napovídají,“ napsal premiér Fiala na síti X. Jak to číst? Do stávky se zapojilo 70 % škol. V každé jednotlivé škole jsou učitelé a ředitelé, kteří na poradě uvedli své důvody pro zapojení se do stávky a do stávky se také zapojili.

Tím, že premiér Fiala shodil celou stávku ve školství konstatováním, že za ní jsou politické ambice odborových předáků, udělal z učitelů a ředitelů jednotlivých škol zmanipulované blbce. Protože podle premiérem použité logiky učitelé ani ředitelé nemají dostatek inteligence, aby chápali důvod stávky a proč se do ní zapojili. „Odborovým vůdcům nejde ani o úspory, ani o důchody, ale o vlastní politické ambice.“ Do stávky šly ovšem jednotlivé školy. Odboroví předáci dali jen dohromady termín stávky, organizaci celé stávky, a bylo zcela na školách, zda do ní půjdou, nikdo je do toho s tyčí v ruce nenutil. A samotné odbory byly tak masovým zapojením škol do stávky překvapení. Tři dny před stávkou vyjádřily svůj šok z toho, že se povedlo vyvolat tak masivní odezvu.

Premiér Fiala zmínil neúspěšného kandidáta na prezidenta a dlouholetou hlavu největších odborů Josefa Středulu. Byla to ze strany Fialy snaha manipulací poškodit vážnost stávky? Trapná odborová demonstrace na Václavském náměstí, kterou si loni Středula řešil kandidaturu na Hrad, lidé ocenili po zásluze. Demonstrace měla zoufale nízkou účast, protože lidé viděli Středulovu vypočítavost – sebrat smysl demonstrace a proměnit ji v zisky ve volbách. Krásná ubohost hodná naší politiky. Kam Středula kandiduje teď (když nebudeme počítat jeho věčnou kandidaturu na čistě formalistickou a čestnou funkci nejhorší hlavy odborů)? Nikam.

Že se o stávku otírají politici ze sněmovní opozice? Naprosto logický krok. Opozice hledá politické body u jakékoliv příležitosti. Samotný Fiala by se, pokud by byl v opozici, nechoval jinak. Že by tedy byla stávka jen politickými ambicemi odborových předáků? To je čistý výsměch, který se rovná nálepce „dezolát“. A tou nálepkou premiér právě oblepil všechny učitele i ředitele škol, které se do stávky zapojily. Zdá se, že jsme se ocitli ve stavu, kdy republiku už naplňují jen samí dezoláti a naproti nim vládní činitelé, kteří žijí pocitem, že mají patent na rozum.

Premiér se tak odkopal jako člověk se sociální tupozrakostí, ne-li rovnou tupostí. Prostě nepochopil celou myšlenku stávky a proč vůbec vznikla potřeba ji vyvolat. Premiér vede, jak se to politikům na vrcholu často stává, válku se všemi, hledá nepřítele v každém. S úžasem teď můžeme sledovat frašku toho, kdy Fiala začíná vést válku i se svou přirozenou voličskou základnou, kdy i na ní se začíná násilím přidělávat nálepka dezolát. Jsme v bodě, kdy Fialovu voličskou základnu uráží sám Petr Fiala. To už je na nějaké hodnotné ocenění. Jen by mě zajímalo, kdy přesně ministr Vít Rakušan pověsí z budovy ministerstva Jana Amose Komenského v pytli na mrtvoly. Situace by k tomu sváděla. Vláda je totiž ve válce. Teď už vlastně kompletně se všemi.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)