8.3.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Podle stejného mustru?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilSrbská premiérka Ana Brnabić včera oznámila, že v její zemi byl v neděli odhalen pokus o státní převrat. Měli jej prý organizovat „funkcionáři vládnoucí strany a vysoké šarže z ministerstva vnitra” ve spolupráci s cizinou.

Její slova vzápětí potvrdil i ministr vnitra Aleksandar Vulin. Do spiknutí, s cílem zkompromitovat, svrhnout a půjde-li to dobře, tak i kriminalizovat presidenta Aleksandra Vučiče, byly prý zapleteny, kromě již zmíněných politiků a plukovníků z vnitra i zločinecké organizace, mafie, některé srbské sdělovací prostředky a část soudního systému.

Mafiánská větev spiknutí, která měla za úkol presidenta fyzicky zlikvidovat odstřelovačskou puškou, byla rozkryta a pozatýkána na sklonku minulého roku. Teď došlo na druhou, sofistikovanější větev. Na tu policejně-politickou. Jejím úkolem bylo zahájit trestní stíhání presidenta a tím jej politicky odrovnat. Posloužit k tomu měly, jak je v posledních letech módou, odposlechy.

Podle ministra vnitra Vulina je ke dnešnímu dni zdokumentováno 1572 případů protizákonného odposlechu hovorů presidenta a jeho rodinných příslušníků. Policejní plukovníci, piklící proti hlavě státu, použili osvědčené finty – prohlásili presidentovy přátele za mafiány a tak získali povolení  k rozsáhlému monitorování jejich hovorů. Vytěžené výsledky pak zasílali  Zvláštnímu oddělení prokuratury pro organizovanou kriminalitu.

Nepřipomíná vám to něco? Bombastické zatýkání, šokující tiskovky o rozsáhlé trestné činnosti, nezákonném úkolování tajných služeb, o miliardách v úplatcích a desítkách kilogramů zlata…. Ano, Šlachta, Ištván a jejich policejní puč. Až po nezdaněné kabelky. A stejně jako v tom našem dokonaném puči, tak je i v srbském pokusu výrazně cítit čertovina zahraničních „služeb”

Srbský prezident Vučič se k věci vyjádřil vcelku jednoznačně: „není pochyb o tom, že se na jeho odposlechu z velké části podílel zahraniční faktor”, i když to „vymysleli především naši lidé”. Koho konkrétně tím „zahraničním faktorem” myslel, to si moudře a opatrně ponechal pro sebe. Ale podle místních zdrojů v zemi působí 55 zahraničních bezpečnostních služeb ze 40 zemí. Ale všichni znalí,  jaksi ve shodě, pošilhávají s podezřením jen po jedné z těch zemi…

A o co šlo? Co mohlo být motivem pro odstranění nepohodlného presidenta? Ale ano, samozřejmě. Kosovo. Podle Vučičova vyjádření (nekonkretizovaný) Západ zvyšuje tlak na Srbsko, aby uznalo nezávislost Kosova. A vzdalo se tak svého historického území. Posledním veřejně známým nátlakem na Srbsko byla zpráva Europarlamentu o Kosovu, schválená jeho zahraničněpolitickým výborem. Ktrýžto dokument Bělehrad letos v únoru odmítl, protože: „vyzývá nepřípustným a nemístným způsobem členské státy EU, aby jednostranně uznaly nezávislost Kosova”.

No a pak je tu ještě jedna velká a mocná země. Která má v Kosovu své specifické zájmy. Materiálně vyjádřené základnou Bond Steel. Prý největší v Evropě… A ta země má ve všech státečcích bývalé Východní Evropy své lidi. Jak v politice, tak i v policii a prokuratuře. Mnoho z nich se v té zemi dokonce přímo školilo, že Pavle Zemane a spol, na další pak její služby něco mají….

Metody a postupy, které se osvědčily, zřejmě v jistých manuálech přetrvávají. A proto se nám ledacos, z podrobností včerejšího srbského pokusu o puč, může jevit jako nepříjemně povědomé.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...