25.8.2023
Kategorie: Politika

Petr Fiala je zřejmě jediným Čechem, který uvěřil Blažkově výmluvě kvůli bouřce

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Premiér Petr Fiala však nejspíš nebude jediným politikem, kdo kvůli „náhodné“ schůzce Blažka s Nejedlým ze sebe udělá troubu.

Setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS s bývalým poradcem prezidenta Zemana Martinem Nejedlým, ke kterému došlo před týdnem v jedné pražské restauraci, je stále jednou z hlavních událostí na české politické scéně. S informací o „náhodné“ schůzce těchto dvou osob, která trvala téměř pět hodin, přišli před týdnem reportéři serveru Seznam Zprávy Adéla Jelínková a Lukáš Valášek (viz odkaz zde).

Po takřka týdnu od zmíněné události se totiž probudili i představitelé spolku Milion chvilek pro demokracii, když na svém včerejším protestním mítinku, na který dle odhadu novinářů dorazila zhruba stovka účastníků, požadovali Blažkovo odvolání z vlády. Poněkud slabý odvar „boje za demokracii“ v porovnání s tím, jak mohutně „chvilkaři“ například demonstrovali v červnu 2021 za odvolání tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

Přesto však s největší pravděpodobností brněnský „Don Pablo“, jak je někdy ministr Blažek přezdíván, tlaky na své odvolání ustojí a ve vládě zůstane. Ochrannou ruku nad ním totiž drží samotný premiér Petr Fiala, který sice Blažka za jeho schůzku s Nejedlým zkritizoval, ovšem nakonec prohlásil, že podstatné je pro něj to, že šlo o náhodné setkání, a nikoliv plánovanou schůzku (viz odkaz zde). Premiér je tak zřejmě jediným českým občanem, který ministrovi uvěřil, že byl nucen s kontroverzním podnikatelem a někdejším spoluvlastníkem firmy Lukoil posedět u stolu téměř pět hodin a povídat si s ním o volejbale kvůli tomu, že venku zrovna byla velká bouřka.

Proč ze sebe byl premiér a předseda ODS ochoten udělat až tak velkého troubu, ví s jistotou jenom on sám. Spekuluje se však o tom, že je Fiala Blažkovi v něčem dost zavázaný, mluví se například o tom, že když Fialův kabinet na konci roku 2021 vznikal, tak to byl právě Pavel Blažek, kdo tehdy dojednal na Hradě, aby Miloš Zeman nedělal s jeho jmenováním problémy. A kdo si na tu dobu vzpomíná, tak si určitě vybaví například to, že Zeman tehdy k překvapení většiny národa nakonec kývnul i na jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí, přestože zprvu měl vůči tomuto pirátskému politikovi spoustu výhrad.

Petr Fiala však nejspíš nebude jediným politikem, kdo kvůli této kauze ze sebe troubu udělá. Dalšími takovými zřejmě budou vrcholní politici z Pirátské strany, kteří nechali vyvolat vnitrostranické referendum o okamžité výzvě k Blažkově odvolání z vlády (viz odkaz zde). O něčem takovém ostatně hlasovali už zhruba před dvěma měsíci, ovšem i když většina členů tehdy v referendu hlasovala pro Blažkovo odvolání, ministr spravedlnosti ve vládě zůstal. A i když se tak s největší pravděpodobností stane i nyní, Piráti z vlády dle všeho neodejdou ani tentokrát…

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)