28.8.2024
Kategorie: Ze světa

Pařížské státní zastupitelství viní Durova ve dvanácti bodech obžaloby

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Zakladatel Telegramu Pavel Durov je podle prohlášení pařížského státního zastupitelství obviněn z dvanácti trestných činů. Už 8. července bylo proti němu zahájeno trestní stíhání, jak oznámil pařížský právník s tím, že Durov bude ve vazbě minimálně do 28. srpna.

V oficiálním prohlášení úřad také oznámil, že Durov byl obviněn z dvanácti trestných činů. Většina obvinění zahrnuje spoluúčast na různých trestných činech. Konkrétně je to správa online platformy pro nezákonné transakce mezi organizovanými skupinami, držení nebo distribuce pornografického obsahu zahrnujícího nezletilé, obchodování s drogami, podvody v rámci organizovaných zločineckých skupin a prodej nebo distribuce programů nebo údajů, které lze použít v systému nelegálního zpracování dat.

Kromě toho se Durov měl podílet na vytvoření zločinecké organizace za účelem páchání zločinů, za které lze uložit pět nebo více let vězení. Podnikatel prý také odmítl na výzvu orgánů činných v trestním řízení předat informace či dokumenty, které jsou nutné k provedení vyšetřování. Dopustil se údajně také praní špinavých peněz z nelegálně získaných příjmů. Další tři body se týkají nelegálních aktivit prostřednictvím kryptografických služeb a nástrojů.

Případ Pavla Durova vyšetřuje Ústředí pro boj s digitální kriminalitou a Národní úřad pro boj proti podvodům.

Komentář právníka – absurdita obvinění proti Durovovi je těžko překonatelná

Obvinění proti ruskému internetovému podnikateli Pavlu Durovovi neobstojí v právní expertize, říká ruský právník Ilja Remeslo. Spíše jsou podle něj pokusem podřídit nekontrolovanou síť vůli Západu.

Zpráva o zatčení Durova a závažná obvinění proti němu, jako je napomáhání obchodu s drogami, terorismus, podvody, praní špinavých peněz a šíření kriminálního obsahu, bez nadsázky šokovaly celý svět sociálních sítí. „Případ Durow“ je zatím jediným případem ve světě trestního stíhání zakladatele sociální sítě takového rozsahu, jejíž dosah zahrnuje téměř miliardu uživatelů měsíčně.

Co je na Durovově případu zarážející, je naprostá absurdita obvinění vznesených proti němu. Durov je obviněn z toho, že odmítl spolupracovat s úřady, čímž se podílel na zločinech uživatelů Telegramu tím, že jim pomohl skrývat jejich identitu před úřady. Za to mu v páté francouzské republice hrozí až 20 let vězení.

Normy francouzského trestního zákoníku však jasně říkají, že spolupachatelstvím musí být vědomá účast na spáchání hlavního činu nebo trestného činu. Vyplývá to z části 1 článku 121-7 francouzského trestního zákoníku, která hovoří o vědomí, a z části 2 tohoto článku, která hovoří o podněcování, což může být rovněž pouze vědomý čin.

Je jasné, že Durov se vědomě nepodílel na zločinech spáchaných uživateli jeho sociálních sítí. Nedostatečné moderování obsahu, a dokonce i úmyslná nespolupráce s úřady jsou samostatným trestným činem, který lze postihnout v jiném soudním řízení. A pokud se francouzským úřadům Telegram tolik nelíbí, mohou jej jednoduše zablokovat, a dokonce uvalit sankce. Ale činit Durova odpovědným za činy těch, kteří bez jeho vědomí použili Telegram jako nástroj pro zločin?

S touto logikou by bylo možno například obvinit vynálezce útočné pušky Kalašnikov ze spoluúčasti na vraždě milionů lidí.

Při stejné „logice“, jaká byla použita v případě Durova, by ve vězení museli sedět i všichni manažeři France Telecomu a mobilních operátorů působících ve Francii. I tyto telefonní sítě jsou totiž užívány obchodníky s drogami, dětským pornem, daňovými podvodníky a práči špinavých peněz. Po nich ovšem kupodivu nikdo nechce, aby firmy najímali dost „odposlouchávačů“, kteří by v případě zjištění kriminálních aktivit telefonní hovor přerušili v zájmu zabránění trestnému činu. Telefonní operátoři umožňují odposlechy policistům v případech, kdy to nařídí soud. Což ovšem Telegram prokazatelně dělal také např. v případě teroristických caus.

Nebo by bylo možné strčit francouzského prezidenta Macrona do vězení za to, že dopustil, aby pod jeho dohledem byly ve Francii beztrestně páchány zločiny. Prezident nedával pozor, nebránil tomu, neplnil své povinnosti – a bude tím pádem obviněn ze spolupachatelství a odsouzen na doživotí za tisíce trestných činů.

Prezident Macron se k incidentu také včera vyjádřil: Odmítl nařčení, že za zatčením muže, původem Rusa, který má rovněž francouzské občanství, byly politické motivy. Macron napsal na X:

“Čtu zde nepravdivé informace o Francii po zatčení Pavla Durova. Francie se více než k čemukoli jinému hlásí ke svobodě projevu a komunikace, inovacím a podnikání. Bude v tom pokračovat.”

Poté, co považoval za nutné zdůraznit, že ve Francii existuje svoboda projevu, prezident vysvětlil, že v právním státě jsou „svobody na sociálních sítích i v reálném životě uplatňovány v rámci stanoveném zákonem, „ve prospěch občanů chránit a respektovat jejich základní práva“. Úkolem soudní moci je zajistit dodržování zákona zcela nezávisle. Macron pak ujistil, že Durovovo zatčení nemělo žádné politické motivy:

“Zatčení šéfa Telegramu na francouzském území proběhlo v rámci probíhajícího soudního vyšetřování. V žádném případě nejde o politické rozhodnutí. Je na soudcích, aby rozhodli.”

Je Rus a je nebezpečný. Jeho zatčení je důvod pro jásot mnohých mainstreamových médií. Ale politiku a cenzuru, omezování svobody slova či dokonce předsudečnou nenávist – to za tím v žádném případě nehledejte! Nebo vás zavřeme taky.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)