20.11.2023
Kategorie: Společnost

Označování lidí přestává fungovat

Sdílejte článek:

JANA KUNŠTEKOVÁ

Caitlin Johnstoneová píše na Substacku o tom, jak jsou zdravé impulsy – obvinění z rasismu a antisemitismu – zneužívány k podpoře hluboce nezdravých tendencí:

„Nejohavnější věcí na tom, jak příznivci Izraele špiní všechny izraelské kritiky jako antisemity, je to, že využívají velmi zdravý impuls k prosazení hluboce nemocného impulsu. Vědomě využívají skutečnosti, že čím více vlevo je někdo v politickém spektru, tím pravděpodobněji bude (A) podporovat palestinská práva a (B) bude velmi vnímavý vůči jakémukoli náznaku, že by mohl jednat rasově necitlivým způsobem.

Moji čtenáři, kteří jsou na pravé straně politického spektra, mají vždy melodramatické myšlenky, kdykoli to řeknu, ale je velmi důležité dozvědět se o roli, kterou hraje rasová nerovnost v nespravedlnostech naší společnosti, a uvědomit si, kde se nacházíme. Rasové okolnosti zapadají do této nespravedlivé dynamiky moci. Je velmi zdravý impuls podívat se sám do sebe a zjistit, zda je ve mně jako jednotlivci něco, co přispívá k rasové nespravedlnosti naší společnosti, ať už si to uvědomuji nebo ne.

Čím dále je někdo na levém konci spektra, tím je pravděpodobnější, že na obvinění z rasismu zareaguje tím, že se zastaví a hluboce se zamyslí, zda na tom může být něco pravdy. Pokud v sobě objevíte stejný druh rasismu, který dal vzniknout holocaustu — jednomu z nejhorších masových zvěrstev v celých lidských dějinách — pak je o to pravděpodobnější, že budete toto obvinění brát vážně.

To je zdravý impuls. Pokud by každý bral vážně svou odpovědnost za vymýcení všeho, co se v něm živí nespravedlností našeho světa, měli bychom na zemi velmi rychle mír a harmonii. Ale tento impuls je zneužíván tím nejodpornějším cynickým způsobem, jaký si lze představit, k obraně zájmů vražedné a tyranské vlády, jejíž samotná existence je založena na rasismu, apartheidu, etnických čistkách a brutálním zacházení s lidmi.

Všimli jste si někdy, že to nikdy nejsou skuteční antisemité, kteří jsou napadáni jako antisemité? V dnešní době se jen velmi zřídkakdy stává, že kreténi, kteří říkají, že Židé vládnou světu a jsou zdrojem neduhů společnosti, jsou zaplaveni takovými obviněními; příznivci Izraele mají tendenci je víceméně nechat na pokoji. Ti, kdo jsou pomlouváni jako antisemité, jsou lidé jako Jeremy Corbyn – levičáci, kteří zasvětili celý svůj život antirasismu a jejichž jediným skutečným proviněním je přesvědčení, že Palestinci jsou lidské bytosti a mělo by se s nimi tak zacházet.

Ve skutečnosti jsou skuteční antisemité někteří z nejsilnějších spojenců Izraele. Lví podíl na silné podpoře Izraele ve Spojených státech nepochází od Židů, ale od křesťanských sionistů, kteří podporují Izrael, protože věří, že to přivede Ježíše zpět, aby mohl všechny nekřesťany zatratit do věčného pekelného ohně. Televizní evangelista John Hagee, který věří, že Hitler byl poslán Bohem, aby pomohl vytvořit Izrael, měl prominentní místo na úterním „Pochodu za Izrael“ ve Washingtonu DC.

Zatímco lidé, kteří nenávidí Židy tak moc, že chtějí, aby se svíjeli ve věčném pekelném ohni, jsou Izraelem a jeho příznivci vřele přijímáni jako pohodlní spojenci, na zdravé levičáky, kteří se staví proti rasismu ve všech jeho podobách, obhájci Izraele útočí jako na nacisty, kteří Židy nenávidí. Je tomu tak proto, že jejich záměrem není chránit Židy nebo omezovat antisemitismus – jejich akce mají usnadňovat strategické cíle izraelské vlády a jejích spojenců.

To, co se právě teď děje v Gaze, se ve skutečnosti vůbec netýká Židů nebo judaismu; je to o použití násilí

k odebrání půdy a zdrojů domorodému obyvatelstvu, jak to historie opakovaně zažila v situacích, které neměly nic společného s Židy. Je to hluboce nezdravý impuls, který po staletí způsobuje nesmírné lidské utrpení, a lidé, kteří si v Izraeli všimli stejných vzorců, jaké viděli ve všech ostatních osadnicko-koloniálních projektech za posledních 500 let, jsou křikem a šikanováním donuceni mlčet – pomocí těch nejneetičtějších manipulací, jaké kdy byly vymyšleny.

Dobrou zprávou je, že se zdá, že už to tolik nefunguje. Lidé si postupně uvědomují, že obvinění z antisemitismu využívají obhájci politiky státu Izrael k zadržování a potlačení podpory palestinských práv, a začínají tato obvinění brát mnohem méně vážně. Jak dlouho můžete sledovat nepoctivé pomlouvačné kampaně proti levičákům, než začnete zjišťovat, že jste jen manipulováni?

Jako u většiny problémů, řešením tohoto je rozšíření vědění. Čím více lidí si uvědomí, jak se obvinění z antisemitismu cynicky používají k potlačení propalestinských nálad po celém světě, tím menší sílu tyto metody budou mít. To neznamená, že přestaneme považovat skutečný antisemitismus za skutečný problém, nebo že bychom byli někteří méně citliví na rasovou nespravedlnost; jednoduše to znamená, že vidíme, co se v tomto konkrétním případě děje, a začneme mluvit o věcech tak, jak je vidíme a jaké jsou.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 1,40 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)