27.10.2024
Kategorie: Ze světa

Orbán: EU uvízla v prohrané válce

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Některé západní země se chystají poznat chuť porážky, řekl maďarský premiér

Většina Západu se chystá zjistit, jak to vypadá, když prohrajete válku, řekl maďarský premiér Viktor Orbán s odkazem na rusko-ukrajinský konflikt.

Maďarsko se snaží neangažovat se a prosazovat mír, i když většina členů EU a NATO podpořila Kyjev a poskytla zbraně, střelivo a vybavení v hodnotě téměř 200 miliard dolarů. V rozhovoru pro národní rozhlasovou stanici Kossuth v pátek Orbán argumentoval, že Budapešť má stále určitou volnost v politice, i když tlak z Bruselu zesílil.

„Západní politici nechtějí ukončit rusko-ukrajinskou válku, ale zjevně chtějí, aby pokračovala, chtějí jít do války, nyní chtějí jít do války i v ekonomice,“ řekl Orbán.

„Jsou po krk v této břečce, jsou v prohrané válce, právě teď prohrávají válku,“ řekl maďarský premiér. „Tyto země, nebo většina z nich, neprohrály žádnou válku od druhé světové války – Němci ji samozřejmě prohráli, ale většina z nich byla na vítězné straně. Nyní čelí zcela nové zkušenosti: chystají se prohrát válku. Maďarsko ne, protože tohle není naše válka, my jsme se v tom neangažovali.“

Celá EU „zpívá jedním hlasem“, pokud jde o rusko-ukrajinský konflikt, dodal Orbán, přesto se Maďarsku podařilo zůstat stranou. To mu dává naději, že Budapešť bude mít také „propustku z chybné hospodářské politiky založené na logice války“, řekl.

Podle premiéra propadl Západ „logice studené války“, pokud jde o ukrajinský konflikt, vrátil se ke starým způsobům myšlení a rozhodl se vést válku nejen v bezpečnostní sféře, ale i v ekonomické oblasti. Se sankcemi nejen proti Rusku, ale také proti Číně.

„Samozřejmě, pokud nám dobrý Pán pomůže, pak v Americe budou prováleční příznivci nahrazeni příznivci míru a prezident Trump se vrátí, a pak se nám může ulevit, protože už nebudeme sami, budeme alespoň dva,“ řekl Orban pro Kossuth Radio.

Zatímco Budapešť byla dlouho jediným nesouhlasným hlasem v EU, pokud jde o poskytování finanční pomoci Kyjevu, loni se k ní připojila Bratislava poté, co Robert Fico vyhrál volby na Slovensku a zvrátil mnohé z politiky slovenských vlád v posledním období.

Z členů NATO to bylo Turecko, které se rozhodlo nepřipojit se k sankční kampani proti Rusku a místo toho se snažilo konflikt zprostředkovat. Chorvatsko je v této otázce rozděleno, prezident obhajuje zůstat mimo ukrajinskou šlamastyku, a kabinet tlačí na postup podle Bruselu.

Rusko opakovaně varovalo Západ, že jeho pomoc Kyjevu jen prodlouží utrpení, ale nezmění výsledek na bojišti, přičemž riskuje otevřenou konfrontaci s Moskvou.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)